Diyet İçecekler Göbeği 2 Kat Fazla Büyütüyor

Amerika'da yapılan araştırmalara göre her gün diyet içecek tüketen bir kişinin göbek çevresinin 9 yılda 3.40 cm. büyüdüğü tespit edildi.

Diyet İçecekler Göbeği 2 Kat Fazla Büyütüyor

Amerikan Geriatri Derneği'nin dergisinde (Journal of American Geriatrics Society) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre diyet içecek tüketen kişilerin göbek çevrelerinin dokuz senede diyet meşrubat içmeyenlere göre üç misli arttığı tespit edildi. Teksas Üniversitesi Sağlık bilimleri Merkezi uzmanlarının yaptığı 1992-1996 yılları arasında başlatılan ve 2004'de sona erdirilen araştırma için 65 yaş üzerindeki 749 kişinin 9 yıl boyunca bir günde ne kadar meşrubat tükettiği ve bunun diyet mi normal mi olduğu takip edildi. 9 yıl sonunda 375 kişinin hayatta olduğu görüldü. Diyabet, sigara ve fiziki aktivite gibi faktörler dışlandıktan sonra diyet içecek tüketmeyenlerin 9 yılda göbek çevrelerinin 0.77 cm., seyrek tüketenlerin 1.76 cm. ve her gün tüketenlerin ise 3.04 cm. arttığı tespit edildi.

Daha büyük göbek

Normal yani şekerli meşrubat içenlerin göbek çevrelerinde herhangi bir artış bulunamadı. Uzmanlar göbek çevresinin artması iç organ yağlanmasıyla birlikte başta diyabet olmak üzere, kalp krizi, felç, kanser gibi pek çok hastalık riskini artırdığını belirtiyor.

Asit oranları aynı

Araştırmayı yapan Teksas Üniversitesi uzmanlarından Sharon P.G. Fowler, diyet içeceklerin göbek çevresini artırmasının fosforik asitle ilgili "Diyet veya şekerli meşrubatın her ikisinin asidik derecesi aynı. Ama diyet içecek kalorisi olmadığı için daha sağlıklı olduğu ve kilo yapmayacağı düşüncesiyle daha çok içiliyor. Diyet veya normal içeceğin farkı olduğunu sanmıyorum, her ikisi de vücudu asit yağmuruna maruz bırakıyor. Bunlar bağırsaklardaki mikrop dengesini bozarak hastalıklara davetiye çıkarıyorlar. En doğrusu şekersiz kahve, çay, maden suyu ve yüzde 100 meyve suyunu tercih edin. En iyi içeceğin su olduğunu unutmayın" dedi.

24.3.2015 - 17055Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]