Diyetisyen Melek Atabey: "Sütlü Tatlı İyi Bir Alternatiftir, Hamurlu, Şerbetli Tatlılar Kan...

Diyetisyen Melek Atabey: "Sütlü tatlı iyi bir alternatiftir, hamurlu, şerbetli tatlılar kan şekerimizi çok hızlı yükseltir" "Metabolizmamız zaten Ramazan boyunca yavaşladı, bunlar da bize hem sağlık sorunu hem de kilo problemi olarak geri dönebilir"ANKARA - Sağlık Bakanlığı Diyetisyeni...

Diyetisyen Melek Atabey: "Sütlü tatlı iyi bir alternatiftir, hamurlu, şerbetli tatlılar kan şekerimizi çok hızlı yükseltir"

"Metabolizmamız zaten Ramazan boyunca yavaşladı, bunlar da bize hem sağlık sorunu hem de kilo problemi olarak geri dönebilir"

ANKARA - Sağlık Bakanlığı Diyetisyeni Melek Atabey, "Bayramda sütlü tatlı tercih edebiliriz, sütlü tatlı iyi bir alternatiftir, hamurlu, şerbetli tatlılar hem kan şekerimizi çok hızlı yükseltir hem de bol bol enerji içerir. Metabolizmamız zaten Ramazan boyunca yavaşladı, bunlar da bize hem sağlık sorunu hem de kilo problemi olarak geri dönebilir" dedi.

Sağlık Bakanlığı Diyetisyeni Melek Atabey, Ramazan ayı sonrası sağlıklı beslenme düzeninin nasıl olması gerektiği ile ilgili önerilerde bulundu.

Atabey, Ramazan ayının hem uzun süre aç ve susuz kalınan hem de uzun süre hareketsiz kalınan bir dönem olduğunu belirterek, "Dolayısıyla metabolizmamız yavaşlıyor, metabolizma yavaşlayınca vücuttaki yağ kütlemiz artabiliyor. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aslında bizim için sağlıklı beslenme düzenine geçiş için önemli bir gün. Çünkü uzun bir açlık döneminden çıktık, ikramlıklar bol bol oluyor. Fazla yeme isteği, değişen yeme alışkanlıklarımız bize sağlık sorunları olarak geri dönebiliyor o yüzden sağlıklı düzene hızlıca Ramazan Bayramı'nın ilk gününden itibaren geçmemiz gerekiyor. Öncelikle güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamamız gerekiyor. Kahvaltımızda bol bol posa tüketimi çok önemli. Ramazan ayı boyunca iftarla sahur arasındaki zaman az olduğu için sebze ve meyve tüketimimiz azalabiliyor. Posa tüketimi de hem sindirim sistemimizin düzenlenmesine hem de kan şekerimizin hızlı yükselmesini engellemek için önemli. Söğüş, bol çiğ sebze olabilir kahvaltımızda. Haşlanmış yumurta olabilir ya da buna alternatif olarak yağsız pişirilmiş bol sebzeli omlet tercih edebiliriz. Yine tercihen az yağlı peynir, bir bardak sütümüz, yağsız zeytinimiz çünkü zeytin kendi içerisinde zaten yağ içeren bir besindir" ifadelerini kullandı.

"Tatlı ikramını gün içine yaymak gerekli"

Kızartma, kavurma, hamur işi, salam, sucuk, sosis gibi yağlı şeyleri içermeyen hafif sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamanın çok daha iyi olacağına vurgu yapan Atabey, "Fark ettiyseniz kahvaltıda hiçbir şekerli besinimiz, bal gibi besinimiz yok. Bunun nedeni Ramazan Bayramı aslında bizim için bir anlamda şeker tükettiğimiz bayramdır. Gün içerisinde mutlaka bayram ziyaretlerinde bir tatlı ikramı olacaktır. Bunu gün içerisine yaymak, kahvaltıda şekerli besinlerden uzak durmak bizim vereceğimiz küçük bir tüyo olabilir. Günün devamında yine öğle ve akşam yemeklerinde sıvı tüketimimiz Ramazan ayı boyunca azalıyor ve vücudumuz susuz kalıyor, sıvı tüketimi çok önemli, besinlerde de öğünlerde sıvı tüketimini arttırmak için bir kase çorbayla başlayabiliriz yanına bir bardak ayran tercih edebiliriz. Kızartma, kavurma yöntemi olmadan haşlanmış ya da ızgara olarak pişirilmiş bir et yemeği, yanına mutlaka bol bol çiğ sebze, zeytinyağlı sebze yemeğimiz olabilir. Yine posa tüketimini arttırmak adına tam buğday ekmeğimiz ya da bulgur pilavımız olabilir, bir bardak soda tercih edebiliriz yanında. Bu şekilde öğle ve akşam yemeğimizi dengeleyerek yine tüm besin gruplarımızdan az ve yeterli miktarda tüketerek öğle ve akşam yemeğini tüketebiliriz" şeklinde konuştu.

"Sütlü tatlı iyi bir alternatiftir"

Ramazan Bayramı boyunca en iyi içecek alternatifinin su olduğunu söyleyen Atabey, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bol bol su içmemiz gerekli vücudumuzdaki susuzluğu gidermek adına. Yaptığımız bir hata; çay ve kahveyi su yerine tüketmek. Çay, kahve evet susuzluk ihtiyacımızı giderir yalnız kafein içerdikleri için vücuttan daha çok su atılmasına neden olurlar. Hele bir de her bayram ziyaretinde içine şeker atıyorsak bol bol da kalori olarak dönüyor bize. Çay, kahve tüketimini sınırlandırıp bitki çayı tercih edebiliriz, az şekerli limonata tercih edebiliriz ya da meyvenin kendi şekeriyle yapılmış bir komposto ya da hoşaf tercih edebiliriz. Sıvı tüketimi için bol bol su içmeyi öneriyoruz. Ramazan Bayramı'nda hem tatlı tüketmeyi çok seviyoruz hem de tatlı konusunda ısrar etmeyi çok seviyoruz. Ancak bu geleneksel alışkanlıklarımızı sağlık sorunlarına yol açmamak adına biraz değiştirmemiz gerekiyor. Gün içerisinde şeker tüketmeyerek, öğünlerde şekerli besinler olmasın bunun yerine tatlı hakkımızı ikramlıklarda belki tercih edebiliriz. Sütlü tatlı tercih edebiliriz, sütlü tatlı iyi bir alternatiftir, hamurlu, şerbetli tatlılar hem kan şekerimizi çok hızlı yükseltir hem de bol bol enerji içerir, metabolizmamız zaten Ramazan boyunca yavaşladı, bunlar da bize hem sağlık sorunu hem de kilo problemi olarak geri dönebilir. Hamurlu, şerbetli tatlılardan olabildiğince uzak durarak meyve salataları olabilir. Evimize gelen misafire ikramlık olarak şeker ya da çikolata ikram etmek yerine kuru meyve ikram edebiliriz, çok da iyi bir alternatif olabilir. Kuru meyve, sütlü tatlı, şerbetli bir içecek yerine limonata ya da hoşaf tercih edebiliriz, komposto tercih edebiliriz. Hem sıcak havalarda serinletecektir bizi."

"Bayram ziyaretlerine mümkün mertebe yürüyerek gidin"

Karpuzun çok iyi bir alternatif olduğunu ifade eden Atabey, "Yüzde 90'ından fazlası sudur, az miktarda şeker içerir, hem susuzluğumuzu giderir, sıvı ihtiyacımızı yerine koyar hem de bizi serinletir. Bir meyve salatası, yanına belki bir top dondurma ya da bir sütlü tatlıyla aslında az miktarda yiyerek tatlı konusunda kendimizi korumuş olabiliriz. Ramazan boyunca hepimiz hareketsiz kaldık enerji harcamamak adına, bayram ziyaretlerinde mümkün mertebe yürüyerek, asansör yerine merdiven tercih ederek fiziksel aktivitemizi arttırabiliriz. Haftanın 5 günü yaklaşık yarım saat kadar bir yürüyüşle aslında sağlık beslenme düzenimize, sağlıklı yaşam düzenine geçmiş olabiliriz" diye konuştu.

23.6.2017 - 27741Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]