Diz Ağrısına Radyonfrekansla Acısız Çözüm

Merdiven inip çıkarken, çömelip kalktığınızda diz ağrılarınız mı oluyor?

Diz Ağrısına Radyonfrekansla Acısız Çözüm

Merdiven inip çıkarken, çömelip kalktığınızda diz ağrılarınız mı oluyor? Diz bükülü pozisyonda uzun süre oturduğunuzda acı mı çekmeye başlıyorsunuz? Dizlerle ilgili şikayete sahip olmak için sporcu olmaya gerek yok. Aşırı yüklenme diz kapağının altındaki kıkırdak ve altındaki kemiğe aşırı yük bindirir. Bu da ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar herkeste problem yaratabilir. Liv HOSPITAL Ağrı Kliniği’nden Doç. Dr. Kader Keskinbora ameliyat olamayan ve fizik tedavi sonuç vermeyen hastalarda uygulanabilecek tedavi yöntemlerini anlattı.

Dizlerimiz neden ağrır?

Dizin ön kısmındaki ağrılar aslında diz yakınmalarının önemli bir kısmını oluşturur. Diz kapağına aşırı yük binmesiyle diz kapağının altındaki kıkırdak dokuya ve kemiğe de aşırı yük biner. Bu sürecin uzun yıllar sürmesiyle dizdeki kıkırdak doku da bozulmalar hatta halk dilinde kireçlenmeler oluşur ve bunlar da ağrıya neden olur. Ağrı nedeniyle bu hastaların hareketleri de kısıtlanarak yaşam kaliteleri aşırı derecede bozulur.

En çok kimlerde diz ağrısı görülür?

Dizin ön kısmındaki bu tür ağrılar ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede görülür. Hastalarda özellikle merdiven iner-çıkarken, çömelip kalkıldığında ve diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda şiddetli ağrı olur.

Peki nasıl tedavi ediliyor?

Uzun yıllardır dizin ön kısmındaki ağrıyı azaltmak amacıyla dize çeşitli enjeksiyon tedavileri uygulanıyor. Bu enjeksiyon tedavilerinde kullanılan kortizon diye bilinen ilacın da uzun vadede yan etkileri olabiliyor. Günümüzde tıp dünyası doku hasarı yapmayan tedavileri öneriyor. Bu yeni yöntemde diz eklem aralığına radyofrekans akımı pulsed modunda uygulanarak dizin ön kısmındaki ağrılar azaltılabiliyor.

Kimlere uygulanabiliyor?

Dizlerinde kireçlenmesi olan hastalar öncelikle fizik tedavi ve ortopedi hekimlerine başvururlar. Bu hastalara fizik tedavi hekimleri tarafından rehabilitasyon ve ortopedi cerrahları tarafından da protez cerrahisi öneriliyor. Fizik tedavi uygulamasına rağmen ağrısı geçmeyen ve eşlik eden hastalıkları nedeniyle protez cerrahisi yapılamayan hastalara bu yeni yöntem uygulanabiliyor.

Nasıl bir işlem uygulanıyor?

Radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile diz eklem aralığına ultrason eşliğinde girilerek radyofrekans akımı pulsed modunda 120 saniye boyunca 3 kez uygulanır. Yapılan çalışmalarda başarı yüzde 70 oranındadır. Hastaya uygulama bir kez yapılır ve ortalama 6 ay ila 2 yıl süresi boyunca hastaların diz ağrıları azalır ve özellikle merdiven inip çıkmayı ağrısız yapabilirler. Pulsed radyofrekans akımı uyguladığı bölgede doku hasarı yapmadan ağrı sağaltımı sağlar ve bu nedenle bu işlem hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.

Ağrı hekimine bu tip hastalar ne zaman başvurmalı?

Genelde bu hastalar ağrı hekimine fizik tedavi ve ortopedi doktorları tarafından yönlendirilirler. Ya da diz eklemine pulsed radyofrekans uygulaması ile diz ağrısı azalan hastanın referansı ile gelirler. Sonuç olarak bir ortopedist tarafından görülen ve protez cerrahisi önerilen ama cerrahi uygulanamayan ayrıca da fizik tedavi uygulanan ama ağrısı geçmeyen hastalar bu uygulama için bir algoloji kliniğine başvurabilirler.

25.2.2013 - 12104

İlgili Diğer Yazılar
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Covid-19
Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]