Düzenli Spor Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürür!

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, düzenli fiziksel aktivitenin kan dolaşımını iyileştirip iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azalttığını bildirdi.

Düzenli Spor Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürür!

Prof. Dr. Yılmaz, paroksonazın iyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin yapısında yer alan ve vücudumuzu zehirli toksik maddelere karşı koruyabilen önemli bir savunma enzimi olduğunu, bu enzimin kişiden kişiye farklı etkinlik gösterebildiğini, hem genetik hem de çevresel etkilerin bu enzimin aktivitesi üzerinde etkili olduğunu belirtti.


Paroksonaz enzimi düşük olan kişilerin kalp ve şeker hastalıklarına daha kolay yakalandığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu enzimin aktivitesini artırmak için kullanılan yöntemlerden birisi de düzenli spor yapılmasıdır.


Spor yapmanın ve düzenli fiziksel etkinin paroksonaz enzim aktivitesini artırmada etkinliğini göstermek için yapmış olduğumuz çalışma Medicina Sportiva isimli uluslararası dergide yayınlandı.


Bu çalışma sonuçlarına göre, düzenli basketbol oynayan gençlerde kandaki paroksonaz enzimi düzeyi spor yapmayan akranlarından yüzde 50 daha fazla aktiviteye sahipti. Bu çalışma ve daha birçok çalışma, düzenli fiziksel aktivitenin bizi birçok hastalıktan koruyabileceğini göstermektedir. Kalp ve damar, şeker hastalığından korunabilmek için erken yaşlardan itibaren fiziksel aktivite şarttır. Bu yolla gelecek nesiller daha sağlıklı olacak ve gereksiz sağlık harcamalarından kaçınılacaktır. "


Fiziksel aktivitenin kan dolaşımını iyileştirdiğinin ve iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azalttığının bilimsel olarak ispatlandığını ifade eden Yılmaz, sağlıklı yaşamanın en önemli koşullarından birinin fiziksel aktiviteyi sürdürmek yani hareket etmek ve egzersiz yapmak olduğunu söyledi.


Fiziksel aktivetinin dolaşım ve solunum sistemini iyileştirerek tüm sisteme iyilik sağladığını kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, fiziksel aktivitenin yararlarını şu şekilde anlattı: "Fiziksel aktivite, kan dolaşımını iyileştirerek, iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azaltır, kan basıncını düzenler, kalp ve akciğer dayanıklılığını artırır.


Hareket sistemini güçlendirerek boyun, sırt, bel ve eklemlerin ağrılı hastalıklarının gelişmesini engeller ve hareket özgürlüğünü artırır. Fiziksel aktivite depresyonu azaltır, olumlu düşünmeyi ve enerji düzeyini artırır, stresle başa çıkmayı kolaylaştırır.


Çocuklarda iyi alışkanlıkların geliştirilmesini ve gelecekte sağlıklarının korunmasını sağlar. Yaşlılarda kronik ve yaşlanma ile birlikte hastalıkların gelişmesini geciktirir. "


Prof. Dr. Yılmaz, zeytinyağı ve nar gibi besinlerde diğer birçok yararlarının yanı sıra kandaki paroksonaz enzimini artırdığını aksine sigara ve iyonize radyasyonun bu enzimin aktivitesini azalttığını sözlerine ekledi.

13.12.2010 - 3534İlgili Diğer Yazılar
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Yarım asrı deviren hastane, Avrupa
Yarım asrı deviren hastane, Avrupa'nın göz bebeği olacak
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]