Ekonomik Sorunlar Sağlığımızı Bozuyor!

ABD'de başlayarak tüm dünya piyasalarını etkisi altına alan ekonomik krizin insan sağlığını da olumsuz etkilediği bildirildi.

Ekonomik Sorunlar Sağlığımızı Bozuyor!

Ekonomik kriz sağlığı etkiliyorBursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Bölüm Şefi Doç. Dr. Sedat Demir, ekonomik kriz gibi insanların günlük hayatlarını, yaşam tarzlarını değiştiren olayların, beden sağlığını etkilediğini söyledi. 

Bu tarz ortamlarda insanların çok ciddi psikolojik baskı altında kaldıklarını, hayatlarının bir anda değişmesinin depresyon, içe kapanma veya kendine güveni yitirmeye neden olduğunu ifade eden Demir, psikolojik baskının, bedensel yansımaları da beraberinde getirdiğini, psikolojik durumların, organların çalışmasını, kalp damar ve sindirim sistemi ile metabolik dengeyi bozduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Demir, polikliniklere organik yakınmalarla gelen hastaların büyük bölümünde, neredeyse yüzde 60-70’inde, altta yatan psikolojik bir etken olduğuna işaret ederek, “Bu psikosomatik hastalıklar dediğimiz grup. Psikolojik problemlerin, somatik yani bedensel yansımaları oluyor. Sonuç olarak, kriz ortamlarının getirdiği psikolojik baskı, beden sağlığını bozuyor diyebiliriz” dedi.

Psikolojik baskı bunları yaparken, insanın normal fizyolojisini, kan şekeri ve metabolik dengeyi, tansiyon, nabız gibi bir çok bedensel faaliyetin yürütülmesini sağlayan “Otonomik sinir sistemi”nde etkilendiğini anlatan Demir, şöyle konuştu:

“Yeme, içme alışkanlıkları bozuluyor, bunların getirdiği bedensel yansımalar oluyor. Kalp damar sistemi ilk etkilenen yer oluyor. Tansiyon yükselmesi gibi durumlarla çok sık karşılaşıyoruz. Yine ağır stres, kroner damarlarda spazma neden olup, ani kalp krizleri ile ağır ritim bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Ayrıca stres ve ekonomik krizin getirdiği yaşam şekli değişikliklerinin, bağışıklık sisteminin etkilendiğini biliyoruz.

Ekonomik kriz bir çok insanı işsiz bıraktı. Böyle durumlarda insanlar çareyi içki ve sigarada buluyor. Sigara ve içki tüketimimin artığı biliniyor. Bu da ileride başka sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ekonomik krizin cinsel sağlığı da etkilediği biliniyor.”

Doç. Dr. Sedat Demir, özellikle parayla ilgilenen muhasebeciler, bankacılar, borsacıların yüksek risk altında olduklarına dikkati çekerek, krizin sağlığa etkilerini en aza indirmek için, şu önerilerde bulundu;

“Çevrelerinde mutlaka dostları, dertlerini paylaşabilecekleri, konuşabilecekleri insanlar olmalı. Yalnız kalmamaları, iş dışında kendilerine daha fazla zaman ayırmaları, spor yapmaları, doğada zaman geçirmeleri faydalı olacaktır. Ayrıca gerekirse psikolojik destek de alınmalıdır.”

31.10.2010 - 2874İlgili Diğer Yazılar
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Yarım asrı deviren hastane, Avrupa
Yarım asrı deviren hastane, Avrupa'nın göz bebeği olacak
19 sağlıkçı 19 mayıs mesajı verdi
19 sağlıkçı 19 mayıs mesajı verdi
Solunum hastalıklarının tedavisinde önemli tedavi yolu
Ramazan ayında kilo alımına dikkat
Ramazan ayında kilo alımına dikkat
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]