Gebelik Okulu'yla anne adayları bilinçlendiriliyor

Medova Hastanesi Başhahekimi Dr. Mine Karaman: "Amacımız sağlıklı bireyler ve sağlıklı gebelik"

Gebelik Okulu'yla anne adayları bilinçlendiriliyor
Konya Özel Medova Hastanesinde açılan 'Gebe Okulu'yla hamile kadınlara doğum öncesi hazırlık eğitimleri veriliyor. Gebelik Okulu'ndaki egzersiz ve eğitimlerle doğuma hazırlanan anne adayları, gebelik dönemini rahat geçirirken psikolojik olarak da rahatlıyor. "Amacımız sağlıklı bireyler ve sağlıklı gebelik " Medova Hastanesi Başhahekimi Dr. Mine Karaman, Gebelik Okulu'nda asıl amaçlarının sağlıklı bireyler yetiştirmek ve sağlıklı gebelikler olduğunu söyledi. Kalite standartları gereği Gebe Okulu'yla ilgili ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Dr. Mine Karaman,

"Bu konuyla ilgili Sağlık Müdürlüğü tarafından onay da aldık. Bir gebenin hamileliği başladığı andan bebeği sağlıkla kucaklayacak ana kadar her türlü ayrıntıyı düşünerek, sağlıklı beslenmesinden tutun tansiyonuna kadar ya da hastaneye doğum için gelene kadar nerelere başvurulacak, hasta yakınları ne yapacak nasıl davranacaklar, fotoğraf çekimine kadar her türlü eğitimin verildiği, gebelerimizin anne sütünden tutun da aşı takvimine kadar hakim olduğu süreci takip ediyoruz. Bu anlamda da sağlıklı bebekler yetiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz " şeklinde konuştu.

"Eğitimsiz hiçbir gebe kalsın istemiyoruz "

Medova ailesi olarak kadınları güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Medova Hastanesi Gebe Okulu Eğitmeni Asuman Kılıçkorkmaz, kadınları gebelik öncesinde, gebelikte ve doğum sonrasında doğumlarına sahip çıkmaları için desteklediklerini söyledi. Her ayın ilk üç Pazartesi günü Gebe Okulu programı olduğunu ifade eden Eğitmen Kılıçkorkmaz,

"Tüm branş hekimlerinin de katıldığı ücretsiz bir programla gebeleri bilinçlendiriyoruz. Doğumlarına sahip çıkmaları için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz ve onları gelecek nesilleri onlara teslim edeceğimiz için kadınlarımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Biz hastanemiz ve olarak bize gelen ve gelmeyen tüm gebelerimizi eğitmeyi hedefliyoruz ve eğitimsiz hiçbir gebe kalsın istemiyoruz. Tüm gebelere normal doğum yaptırmayı öneriyoruz ve doğumlarında da destekçi olarak doğumhane ebelerimizle birlikte tüm desteğimizi onlara veriyoruz " dedi.

"Kafamda çok soru işaretleri vardı, o soru işaretleri gitti "

Gebelik eğitimlerine katılan Ümmügülsüm Demirci, "İkinci hafta katıldım buraya, kafamda çok soru işaretleri vardı, o soru işaretleri gitti, daha rahatım. Toplum içinde hep normal doğum daha zor olur deniyordu ama buraya geldiğimizde uzmanlardan bilgi aldım ve her şeyin daha kolay olduğunu umut ediyorum. Burada gebelik egzersizleri yapıyoruz, sonra diyetisyen uzmanlarımız, kadın doğum uzmanlarımız, ayriyeten ebe hanım bize çok güzel bilgiler veriyor. Bütün herkese tavsiye ediyorum " diye konuştu.

Eğitimlere katılan Alime Şahan ise, "İkinci haftamız bir haftadır geliyoruz. Geçen hafta egzersizlerimizi yaptık. Evde sadece anne adayı olarak ben değil, eşim, anneannesi, babaannesi, teyzesi, halası, hep beraber eğitime katılmış oluyorlar. Mutluyuz en azından psikolojik olarak daha rahatız, sadece bizim olmadığımızın farkındayız. Daha pozitif bakıyoruz, daha bilinçliyiz yapmamız gerekenleri biliyoruz daha rahatız diyebilirim " ifadelerini kullandı.

15.9.2019 - 41007

İlgili Diğer Yazılar
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Bebekleri ağlatan 11 neden
Bebekleri ağlatan 11 neden
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
Jinekolojide
Jinekolojide 'izsiz' ameliyat dönemi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]