Gebelikte Ortaya Çıkan Karın Ağrılarına Dikkat!

Gebelikte cerrahiye neden olan akut karın vakalarının başında yer alan Akut apandisit, pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilir.

Gebelikte Ortaya Çıkan Karın Ağrılarına Dikkat!

Gebelikte ortaya çıkan akut apandisitin tehlikelerinden ve tedavi yöntemlerinden bahseden Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Serap Yaltı, “ Akut Apandisit gebelikte cerrahiye neden olan akut vakalarının başında yer alır. Klasik  olarak  gebeliklerin  1/1500- 1/ 6000 inde görülür.


Vakaların 1/3’i  gebeliklerin ilk 3 ayında, 1/4 i ise  son 3 ay içinde  rastlanır. Hastalıkta patofizyolojik olarak apandiks lümeni tıkanır, gerilir, gecikilen olgularda ise apandiks patlar. Muhteviyat batına yayılır, ki bu ölümcül olabilir. Gebe olmayan  akut apandisit  olgularında  göbek çevresinde başlayan karın ağrısı bulantı, kusma, iştahsızlıkla beraber olabilir. Karın ağrısı giderek artan tarzda, bazen kramp şeklindedir.


Ağrı daha sonra giderek sağ kasık bölgesinde daha çok hissedilir ve sonra bütün karna yayılır. Gebelikte ise  büyüyen rahimden dolayı  apandiks yer değiştirir. Özellikle 2.ve son 3 aylık dönemde ağrı sağda , ama yukarılarda hissedilir.


Gebeliğin normal sayılacak ilk aylarındaki bulantı, kusma şikayetleri kafa karıştırabilir. Bununla beraber sonraki aylarda karın ağrısı ile beraber bulantı, kusma şüphe uyandırmalıdır. Hastaların fizik muayenelerinde tamamına yakın bir kısmında karında hassasiyet mevcuttur. Ateş 38 derece civarında olabilir. Kan sayımında ise gebeliğin normal seyrinde de akyuvarlarda artış olduğundan, sadece nötrofil denen komponentin artışı daha anlamlı olur.


Akut apandisit dış gebelik, yumurtalık kisti, safra kesesi hastalığı, basit gastroenterit , plasentanın erken ayrılması, böbrek taşı , barsak kanseri , pankreatit , barsak tıkanıklığı , endometriosis ve bunun gibi pekçok hastalıkla karışıklık yaratabilir. Tanı çok zorlaşabilir. Akut apandisit sanılarak ameliyata alınan vakaların % 25 inde neden olarak  başka bir sorun ortaya  çıkabilmektedir. Tek tedavi seçeneği cerrahidir.


Genellikle açık cerrahi uygulanır. Son yıllarda gebelerde de  kapalı cerrahi ( laporoskopik cerrahi ) ile başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Tedavinin geciktiği vakalarda iltihabın yayılmasına bağlı ciddi tablolar gelişebilir. Geç kalınmayan olgularda fetal kayıp % 3-5 iken , geç kalınan vakalarda bu oran % 35 lere çıkmaktadır. Gecikilen vakalarda perforasyon oluşmuşsa anne ölümü % 4 civarında olabilmektedir. Akut apandisitte geç kalmak felakete neden olabileceğinden agresif yaklaşmak daha akıllıca bir yoldur.” dedi.

Cerrahide anne ve bebek birlikte düşünülmelidir.


Gebelikte akut apandisitin tedavi yollarından da bahseden Doç. Dr. Yaltı, “Tedavi çoğunlukla cerrahi olmakla beraber, bazı vakalarda tamamen medikal tedaviye yönlenmek gerekir. Gebelerde tüm organ sistemlerinde meydana gelen değişikliklerden dolayı teşhis zor olabilir.


Bazı tanı yöntemleri teratojenik olabileceğinden gebeye tatbik edilemez. Tanı ve tedavi anne ve bebek beraberce düşünülerek yapılmak zorundadır.” dedi.

18.12.2010 - 3793İlgili Diğer Yazılar
Genital bölgedeki bu problemlerin çözümleri var!
Genital bölgedeki bu problemlerin çözümleri var!
Kariyer planlamasında yumurta dondurma yöntemi ile bebek sahibi olmak mümkün
Kariyer planlamasında yumurta dondurma yöntemi ile bebek sahibi olmak mümkün
Doğum sonrası gebelikten korunma!
Türkiye
Türkiye'de 4 bin ebe, pandemiyle savaşa destek veriyor
Hamilelik belirtileri nelerdir?
Hamilelik belirtileri nelerdir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]