Göğüs Estetiği (Silikon Protezle Meme Büyütme)

Bu ay Doç.Dr. Serkan Yıldırım Göğüs Estetiği hakkında bilgi veriyor. Silikonlar hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Göğüs Estetiği (Silikon Protezle Meme Büyütme)

Çağlar boyunca göğüsler kadında güzelliğin, çekiciliğin sembolü olarak kabul edilmiştir. Göğüsler bir kadın için çok önemli organlardır, dişiliğin bir sembolü olmasının ötesinde, bereketi, doğurganlığı, kadının anaç yapısını ortaya koyar. Göğüslerin yeterli büyüklükte veya istenen şekilde olmamasının bir kadın üzerinde yaratacağı psikolojik baskı kolayca tahmin edilebilir. İşte bu noktada biz Estetik Cerrahlar devreye girmekteyiz ve sizlere istediğiniz ölçü ve görünümde göğüsler oluşturmaktayız.


Göğüs Büyütme (Meme Büyütme) Estetiği Nasıl Yapılır?


Göğüs büyütme işleminde tüm dünyada en etkin olarak kullanılan yöntem, silikon meme protezleri ile yapılan operasyonlardır. Göğüs büyütme (meme büyütme) operasyonlarında içeriği serum fizyolojik veya silikon olan protezler meme dokusunun veya meme altındaki kas dokusunun altına yerleştirilmekte ve diri, çekici göğüsler elde edilmektedir. Son yıllarda silikon protezler dışında, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun meme içine enjekte edilmesiyle, göğüslerin büyütülmesi işlemi yapılmaktadır, ancak bu tip bir girişimde hastada yeterli yağ dokusunun olması, göğüslerin derisinin yeterli elastikiyette olması gibi çeşitli kriterler dikkate alınmalıdır, sonuç olarak günümüzde silikon protezle meme büyütme halen en geçerli olan yöntemdir.


Silikon Protezler Güvenli midir?


Silikon protezle meme büyütme (göğüs büyütme) operasyonlarında kullanılan materyaller son derece güvenli olan ve halen tüm dünyada çok yaygın olarak kullanılan protezlerdir. Burada önemli olan nokta kullanılan protezin kalitesini ispatlamış, güvenilir bir marka olmasıdır, hastaların özellikle ucuz olduğu için güvenliği ispatlanmamış markaları kullanan cerrahlara itibar etmemeleri ve mutlaka protezin markasını sormaları gereklidir. Kullanılacak olan protezin onlarca yıl vücudunuzda kalacağı düşünüldüğünde bu konu oldukça önem arz etmektedir. Teknolojideki ilerlemeyle birlikte bugün kullandığımız silikon protezler, göğüs kıvamına son derece yakın, şeklini kaybetmeyen, patlamaya ve yırtılmaya karşı oldukça güvenli bir hale gelmiştir. Sonuç olarak bu protezlerin vücuda zarar vermediklerini, patlama ve yırtılma ihtimallerinin yok denecek kadar düşük olduğunu ve şekillerini ömür boyu koruduklarını özellikle vurgulamak istiyorum.


Silikon Protezle Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Operasyonlarında İz Kalır mı?


Göğüs büyütme (meme büyütme) operasyonlarında, protezi, meme altı, meme başı çevresi veya koltuk altından yapılan 3-4cm lik kesilerden yerleştirmekteyiz. Hasta ve cerrah tarafından protezin boyutu, hastaya ait faktörler ve tercihler dikkate alındıktan sonra protezin nereden yerleştirileceğine karar vermekteyiz, ancak bu üç bölgeden hangisi seçilirse seçilsin yara iyileşme süreci tamamlandıktan sonra kimsenin fark edemeyeceği izler kalacaktır. Sonuç olarak teknik anlamda evet iz kalacaktır, fakat gerek izlerin gizli bölgelerde bırakılması gerekse estetik dikişler kullanılması nedeniyle bu izler görülemez.


Damla mı Yuvarlak mı? Protez Seçimi Nasıl Yapılmalı?


Genelde hastalarımızın “damla protez” daha iyiymiş şeklinde yanlış bir bilgi ifade ederler. Aslından her iki tip protez arasında daha iyi veya kötü şeklinde bir kıyaslama yapmak son derece yanlıştır. Protez seçimi yapılırken hastanın vücut yapısı, göğüsleriyle ilgili beklentisi, deri kalitesi, meme dokusunun miktarı gibi pek çok faktör değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonrasında kişinin bu operasyondan beklentisini karşılayacak olan protez tipine karar verilir, tabiî ki burada estetik cerrahın görüşü, sanatsal bakışı devreye girecektir. Protez tipine karar verdikten sonraki aşama ise protezin büyüklüğü ve projeksiyonuna karar verme aşamasıdır, artık elimizde çok farklı projeksiyonlarda ve farklı boyutlarda onlarca protez alternatifi bulunmaktadır, böylece kişinin taleplerini en iyi şekilde karşılayacak protez seçimini kolayca yapabilmekteyiz.


Protezler Ömürlük mü?


Kullandığımız protezler dünyanın en kaliteli ve ömür boyu kullanabileceğiniz protezlerdir. Tabiî ki yaş, kilo alıp verme, gebelik gibi nedenlerden dolayı göğüs yapınızda oluşacak değişiklikleri silikon protezler engelleyemez. Bu gibi durumlarda göğüslerin yeniden şekillendirilmesi gerekecektir.


2 - 3 Gün İçerisinde İşinize Dönebilirsiniz


Meme büyütme operasyonu yaklaşık olarak 1–1,5 saat sürmektedir, işlemden sonra 4–5 saat hastanede sizi misafir edeceğiz. Meme büyütme (göğüs büyütme) estetiği operasyonundan sonra 2–3 gün içerisinde normal sosyal yaşantınıza ve işinize dönebileceksiniz. Ağır egzersizlere ve yoğun fiziksel aktiviteye ise 2–3 haftalık bir süreçten sonra başlayabilirsiniz.


İlaçla, Kremle veya Vakumla Meme Büyütülür mü?


Meme protezi ve yağ-doku enjeksiyonu dışında hiçbir yöntemle meme büyütme (göğüs büyütme) işleminde kalıcı ve etkin bir sonuç alamazsınız, bu yöntemlerin hepsinin sadece bir kandırmaca olduğunu çok kesin bir dille ifade edebiliriz, asla bu yöntemlere rağbet etmeyiniz, olumsuz ve sağlığınıza zarar verici sonuçlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır.


Doç.Dr. Serkan YILDIRIM

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Tel: 0 216 565 22 11- 0 216 565 22 12

Gsm: 0507 363 89 22

2.11.2010 - 2914

Doç.Dr. Serkan Yıldırım


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Mide botoksu ile 6 ayda kiloların yüzde 20
Mide botoksu ile 6 ayda kiloların yüzde 20'sinden kurtulmak mümkün
Türkiye ve Dünya
Türkiye ve Dünya'da Bir İlk: Covid-19 Güvenilirlik Sertifikasına Sahip Estetik Merkezi: Vanity
"Fazla kilolarından kurtulanlar vücut şekillendirme ameliyatlarına yöneliyor"
"Fazla kilolarından kurtulanlar vücut şekillendirme ameliyatlarına yöneliyor"
Plastik cerrahlar Gaziantep
Plastik cerrahlar Gaziantep'te bir araya geldi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]