Günde 1 Yumurta Yemenin Faydalarına İnanamayacaksınız!

Kalp-Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Türk toplumunun genetik yapısının damar sertliğine yatkın olduğunu, bu nedenle birden fazla yumurta tüketimini önermediklerini belirtti.

Günde 1 Yumurta Yemenin Faydalarına İnanamayacaksınız!

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi ile Bilimsel Tavukçuluk Derneği'nin düzenlediği 'Kümes Hayvanları Kongresi'nde yaptığı açıklamada, yumurtanın tabiatta yüzde 95 proteini emilen tek yiyecek olduğunu ifade ederek, ''Yumurta, tabiatın bize ambalajında hediye ettiği, içine hiçbir katkı maddesi konulamayan tek yiyecek. İçinde hiçbir şekilde temin edemeyeceğimiz 12 mineral, 11 vitamin olan tek yiyecek. Yıllarca kolesterol bombası olarak isimlendirilen, ama son yıllarda yapılan araştırmalarda böyle olmadığı gösterilen bir yiyecek'' diye konuştu.


Doktorlar ve kardiyologlar olarak yıllarca insanlara yumurta yemeyi yasakladıklarını, ama bugün ''Gün aşırı bir yumurta, doktor bana dokunma'' dediklerini vurgulayan Sönmez, şöyle devam etti:


''Bir yıl önce, bir yumurta paketleme firmasında çalışan 65 denek üzerinde yaptığımız çalışmada, günde bir yumurta yemenin, kötü kolesterol seviyesini yükseltmediğini, iyi huylu kolesterol seviyesini yükselttiğini, damar sertliği risk faktörlerini ise hiç etkilemediğini gördük. Çalışmanın devamında, günde iki yumurtanın Türk toplumu için uygun olmadığına karar verdik. Bu çalışma sonucu kesinlikle şunu söyleyebiliriz, günde bir yumurta yiyebilirsiniz, ama günde iki yumurtayı önermiyoruz.''


Çalışmalarına göre, günde bir yumurta yemenin, kesinlikle kötü huylu kolesterolü artırmadığını, iyi huylu kolesterolü yükselttiğini, ancak günde iki yumurta yenirse, tam tersi etki yapabildiğini kaydeden Prof. Dr. Sönmez, ''Batılı çalışmalarda günde üç yumurta alınsa bile hiçbir kötü etki olmadığı söyleniyor ama, Türk topluluğu için iki yumurta ve fazlasını önermiyoruz. Türk topluluğu olarak biz iyi huylu kolesterolü düşük bir toplumuz, genetik yapı olarak damar sertliğine çok yatkın bir toplumuz. Onun için, batılı ülkelerden farklı reaksiyonumuz var damar sertliğine karşı'' dedi.


Doktor olarak 'yumurta yiyin' dedikleri zaman insanların günde beş yumurta yemeye kalktığını vurgulayan Sönmez, ''Bir bilim adamı geliyor, 'Ceviz faydalıdır, badem faydalıdır' diyor. İnsanlar avuç avuç ceviz, badem yemeye kalkıyorlar. Bu doğru değil. Her şey kararında ölçüsünde faydalı. Onun için günde ya da gün aşırı bir yumurta. Bilimsel araştırmaları takip etmekte fayda var. Aslında gerçek düşman, katı yağlar ve karbonhidratlardır. İnsanlarımız, katı yağları yemesinler, şekeri hayatlarından çıkarsınlar'' diye konuştu.


Kongrenin düzenleyicilerinden Bilimsel Tavukçuluk Derneği (WPSA Türkiye) Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay da Prof. Dr. Bingür Sönmez'in yumurtanın faydalı olduğunu açıklamasından sonra Türkiye'de yumurta tüketiminin çok arttığını söyleyerek, ''Bu rakam çok iyimser, biz 160 civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Yıllık tüketim kişi başına 90 iken, Bingür hocanın açıklamalarından sonra 160'lara çıktı'' dedi.


Akbay, en ucuz protein kaynağının yumurta olduğunu ifade ederek, ''21 gün gibi kısa bir süre içerisinde hiçbir katkı maddesi olmaksızın içinden tam teşekküllü bir canlı oluşuyor. Bu bile yumurtanın ne kadar önemli bir gıda maddesi olduğunu açıklamaya yeterlidir'' değerlendirmesinde bulundu.


 

10.10.2010 - 2484Günde 1 Yumurta Yemenin Faydalarına İnanamayacaksınız! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Dilek Özata dedi ki;
16.10.2010

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Aç kalarak kilo vermeye çalışmak hastalıklara davetiye çıkarıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]