Hedef, her ilde bir riskli bebek izleme merkezi

Ankara'da Yüksek İhtisas Üniversitesi bünyesinde geçen Mart ayında açılan Riskli Bebek İzleme Merkezi'nde, erken doğan bebekler doğum öncesi ve sonrasında takip edilerek, olası risklerden korunuyor.

Hedef, her ilde bir riskli bebek izleme merkezi
Riskli Bebek İzleme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kıymet İkbal Bakal, "Merkezde riskli bebek takibinde uzmanlar yetiştirip, Türkiye'de bu konuda her hastanede bir riskli bebek izleme merkezi açmak istiyoruz" dedi.

Yüksek İhtisas Üniversitesinde görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekimi Prof. Dr. Kıymet İkbal Bakal, 2007-2009 arasında Hollanda Groningen Üniversitesi'nde erken tanı, erken rehabilitasyon alanında eğitim alıp, Türkiye'de 'riskli bebek kongresi' düzenleyerek bu grupla çalışan sağlık profesyonellerini bir araya getirdi. Bakal, ardından Hollanda'da bulunan Riskli Bebek İzleme Merkezi'nin Türkiye'de de kurulması için görev yaptığı üniversite yönetimi ile görüştü. Bunun üzerine geçen Mart ayında, üniversite bünyesinde Riskli Bebek İzleme Merkezi kuruldu. Türkiye'de riskli bebeklerin tanı ve erken müdahalesi ile izlem süreçlerinde yaşanan mevcut sorunların belirlenmesi, bu sorunlara yönelik beklenti ve çözüm önerilerinin tanımlanması, riskli bebek tanı ve izlemi için kurulan merkezde, erken doğan bebekler doğum öncesi ve sonrasında takip edilerek, olası risklerden korunuyor.

'ERKEN DÖNEMDE TESPİT ÖNEMLİ'

Prof. Dr. Bakal, Avrupa'nın pek çok yerinde riskli bebek merkezlerinin bulunduğunu, Türkiye'de bu konuda çalışan ilk merkezi kurduklarını söyledi. Erken doğan bebeğin aile kadar doktorlar için de sürpriz olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bakal,

"24 haftalık erken doğmuş bir bebek, aile için bir sürpriz. Çoğu zaman bebeği takip eden kadın doğum hekimi için de bir sürpriz olabiliyor. Normalde beynin anne karnında 40 haftaya kadar belirli gelişim basamaklarını tamamlaması gerekirken, bu basamakları tamamlamadan dünyaya geliyor. Bu bebeklerin erken dönemde oluşturdukları riskler ve bunların fonksiyonel olarak nelere zarar verdiğini ya da ne kayıpları olduğunu erken dönemde tespit etmek çok önemlidir. Çünkü erken dönemde tespit ediyoruz ve ilk üç yıl ona yönelik rehabilitasyonla 'altın dönem' dediğimiz o ilk 3 yılda rehabilitasyonla bebeklerimizi normal sağlıklı yaşıtlarının durumuna ulaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

'TÜM TÜRKİYE'YE YAYGINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ'

Merkezde doktorların yanı sıra sosyal hizmet, psikolojik danışmanlık gibi birimler de oluşturduklarını söyleyen Prof. Dr. Bakal, "Bebeği yaşatma ve bakımla ilgili hekim grubumuz belli bir tedavi uyguluyor. Ancak ailenin de psikolojik ve ekonomik yükü o kadar fazla artıyor ki, onların sosyal ve psikolojik desteğe ihtiyaçları oluyor. Bu pilot uygulama Yüksek İhtisas Üniversitesinde başlayıp, sonrasında üniversite hastaneleri başta olmak üzere tüm eğitim araştırma hastanelerinde kurulması hedeflenmektedir. Merkezde riskli bebek takibinde uzmanlar yetiştirip, Türkiye'de bu konuda her hastanede bir riskli bebek izleme merkezi açmak istiyoruz" şeklinde konuştu. Bakal, merkezde üniversite öğrencilerin de eğitim gördüğünü kaydetti.

15.10.2019 - 41348İlgili Diğer Yazılar
Pompalı tüfekli ve sallama bıçaklı kavga
Pompalı tüfekli ve sallama bıçaklı kavga
Panik atak, sosyal yaşamdan soyutlanacak
Panik atak, sosyal yaşamdan soyutlanacak
5 yaşındaki Yağız, 90 kiloya ulaştı
5 yaşındaki Yağız, 90 kiloya ulaştı
Epilepsi krizi geçiren gencin yardımına 112 yetişti
Epilepsi krizi geçiren gencin yardımına 112 yetişti
Kas hastası Furkan, üniversiteden mezun olmaya hazırlanıyor
Kas hastası Furkan, üniversiteden mezun olmaya hazırlanıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]