Her 8 Kadından 1'i Endometriozis Hastası"

"Çikolata kisti hastalığı olarak bilinen endometriozis, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın görülen kronik bir hastalıktır.

Her 8 Kadından 1'i Endometriozis Hastası
Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, çikolata kisti olarak da bilinen endometriozistin, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın görülen bir kronik hastalık olduğunu belirterek, dünyada her 8 kadından birinin endometriozis hastası olduğunu bildirdi.

"13 Mart Dünya Endometriozis Günü " dolayısıyla AA muhabirinin sorularını cevaplayan Ünlü, endometriozis rahatsızlığı olan kadınların tedavilerini spor ve sağlıklı beslenmeyle destekleyebileceklerini söyledi. "Çikolata kisti " olarak bilinen endometriozisin, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın görülen kronik bir hastalık olduğunu anlatan Ünlü, dünyada yaklaşık 200 milyon kadın ve genç kızın bu hastalıkla mücadele ettiğini kaydetti.

Endometriozisin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirten Ünlü, hastalığın, "rahim içinde bulunması gereken endometriyal hücrelerin rahmin dışında sıklıkla da yumurtalık ve karın zarında görülmesi durumu " olduğunu aktardı. Prof. Dr. Ünlü, endometriozis ile ilgili en sık görülen bulgunun ağrı olduğunu ifade ederek, 'Özellikle adet dönemini ağrılı geçiren, kasık ağrısı çeken kadınlarla cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayan kadınlarda endometriozisden şüphelenilmelidir. Endometriozis tedavi edilmez ise kısırlığa neden olabilir.

Hastalığın tanısı için, semptomları taşıyan kadınlara bu konuda altın standart olan laparoskopiyle karın içinin gözlemlenmesi ve biyopsi aldırma yöntemleri uygulanabilir. Ayrıca, yumurtalık endometriozisi ultrasonda kolayca tanınabildiği için bir başka yöntem olarak, tanıda ultrason da kullanılabilir " bilgilerini verdi.  "Hastalık tekrarlayabilir " Prof. Dr. Cihat Ünlü, dünyada her 8 kadından birinin endometriozis hastası olduğunu belirterek, tedavinin, hastalıkta görülen pelvik ağrı ve kitle ile kısırlık gibi semptomların giderilmesini amaçladığını vurguladı.

Hastalığın kronik olması nedeniyle uygulanan hormonal ve cerrahi tedavi sonucunda hastalığın tekrarlayabileceğine dikkati çeken Ünlü, şöyle devam etti: "Tedavi şekline karar vermek için, hastalığın şiddeti, yaygınlığı ve yerleşimi, hastanın yaşı, gebelik isteği, ilaçların yan etkisi, cerrahi komplikasyon oranları ve tedavi maliyetleri gibi verilere bakılması gerekmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen endometriozis hastaları, laparoskopik cerrahiyle kitlelerin çıkarılması ya da yardımcı üreme yöntemleri olan aşılama ve tüp bebek uygulamalarına yönelebilirler. " Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, hastalığa dikkati çekmek amacıyla  "Million Women March for Endometriosis 2014 " platformunca,  "13 Mart Dünya Endometriozis Yürüyüşü "nün farklı coğrafyalardaki 53 şehirde gerçekleştirileceğini ve yine bu kapsamda çeşitli aktivitelerin gerçekleştirileceğini bildirdi. - İstanbul Hatice Şenses

6.3.2014 1 - 13943İlgili Diğer Yazılar
Eskişehir
Eskişehir'de yeni doğum yapan acil sağlık çalışanlarına özel "anne istasyonu" uygulaması
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Uyku Bozuklukları
Uyku Bozuklukları
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]