İktidarsızlığın Kesin Tedavisi: Mutluluk Çubuğu (Penis Protezi)

Penis protezleri ameliyatla penis içerisine yerleştirilen aparatlardır. Dışarıdan protez varlığı hiçbir şekilde anlaşılamaz, boşalma, hissetme tamamen aynıdır.

İktidarsızlığın Kesin Tedavisi: Mutluluk Çubuğu (Penis Protezi)

 Penis protezleri ameliyatla penis içerisine yerleştirilen aparatlardır. Dışarıdan protez varlığı hiçbir şekilde anlaşılamaz, boşalma, hissetme tamamen aynıdır. Normalde kanla dolması gereken penis içerisindeki corpuscavernosum isimli yapının içerisine silikon materyalden üretilen protezler yerleştirilir. Cinsel fonksiyon bu şekilde sağlanır. Protezin tipine göre hasta tarafından ilişki öncesi pompası kullanılarak şişirilir ve ereksiyon sağlanır. Protezin en önemli avantajlarından birisi boşalma olsa dahi hasta istemediği sürece penisin tam ereksiyonda bulunması durumudur.

 

Penis protez yerleştirilmesi ameliyatları, peniste sertleşme bozukluğu (erektildisfonksiyon) olan hastaların ilaçla tedavisinden fayda görmemesi durumlarda uygulanır. Peniste sertleşme bozukluğu, erkek cinsel organının vaginaya girişini sağlayabilecek şekilde sertleşmemesi veya sertlik oluşsa bile bu sertliğin sürdürülememesi olarak tanımlanır. Bu problem değişik şiddetlerde olmak üzere 40-70 yaş arasındaki erkeklerin %52'sinde görülmektedir. Ülkemizde ise hafif, orta ve tam sertleşme bozukluğu görülme sıklığı toplam olarak yaklaşık % 70 olarak bulunmuştur. Yaşa göre değerlendirildiğinde ise 40-49 yaşları arasında % 50 olarak izlenen sertleşme bozukluğu sıklığı, 70 yaş ve üzerinde % 95 olarak kaydedilmiştir.

 

Erektildisfonksiyon, damar sertliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara, sinir sistemi, hormonalsistem ve damar sistemi hastalıklarına bağlı gelişebilir. Ayrıca sadece penise ait bazı hastalıklar ve psikolojik nedenlerle de gelişebilir. Bazı yaralanmalar, ameliyatlar, çeşitli ilaç ve madde kullanımı da sertleşme bozukluğuna yol açabilir. Yaşlanma, kronik hastalıklar ve sigara, sertleşme bozukluğu için bilinen başlıca risk faktörlerindendir.

 

Peniste tamsertleşmeme şikayeti bulunan erkeklerde cinsel uyarı ile oluşan sertlik vaginaya giriş için yeterli olmayabilir ya da yeterli olsa bile kısa sürede bu sertlik kaybedilebilir. Bu sorun altta yatan başka bir hastalığın belirtisi de olabilir ve bu esas hastalığın seyrine göre sorun artabilir. Bunun dışında özellikle yaşla birlikte sorun artar. Sigara, sistemik hastalıklar (damarsal hastalıklar, şeker hastalığı, vb.), kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği gibi faktörler de penis sertleşme bozukluğu için risk faktörü oluşturur ve hastalığın seyrini hızlandırır.

 

Sertleşme bozukluğu, ilaç tedavileri veya bazı damar ameliyatları ile giderilemediğinde veya bu ilaçların ya da ameliyatların sakıncalı olduğu veya yararlı olamayacağı önceden saptanan durumlarda penilprotez yerleştirme ameliyatları yapılabilir. Böyle bir ameliyat öncesi kan tetkikleri ile beraber penis kan akımını belirlemek için Penil Renkli Doppler ultrasonografi tetkiki yapılır.Peyroniehastalığı olarak bilinen, peniste ele gelen sertlik ve peniste ağrı belirtileri ile ortaya çıkan, sertleşme anında peniste eğrilik yapan hastalıkta eğer sertleşme güçlüğü başlamışsa penis içine enjekte edilen bir ilaçla özel bir test yapılabilir. Bu testin sonucu da protez yerleştirilmesi için tanısal olarak kullanılabilir.

 

Penis protezleri, sertleşme bozukluğu bulunan erkeklerde son tedavi seçeneği olarak ameliyatla penis içine yerleştirilmek üzere üretilmiş malzemelerdir.

Temel olarak iki grup penis protezi vardır.

 

1.Malleable(Katlanabilir) penis protezi: Sürekli sert kalan ancak eğilip bükülme özelliği olan protezlerdir.

 

2.İnflatable(Şişirilebilir/Pompalı) penis protezi: Şişirilip söndürülebilen mekanizmaya sahip iki ya da üç parçalı cihazlardır.Birinci gruptaki protezlerin sürekli sert olması doğallıktan uzak olabilir. İkinci gruptaki protezlerin ise şişirilip indirilebilmesi onlara daha doğal bir fonksiyon özelliği kazandırır.

 

 
Mallable - Katlanabilir Penis Protezi

 

 

 

 

 

 

İnflatable 3 Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi
Resim1: Mallable – Katlanabilir Penis Protezi

Resim2: Şişirilebilir Penis Protezi

Resim3: İnflatable 3 Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi

 

Bu ameliyat genel veya bölgesel (belden aşağı uyuşturma) anestezi ile yapılabilir. Ameliyattan önce ameliyat bölgesi çeşitli özel maddelerle çok iyi temizlenmelidir. Geniş etkili antibiyotiklerden birisi enjeksiyon ile uygulanmalıdır. Bu antibiyotiklere ameliyat sonrası da en az 2 gün devam edilmelidir. Penis ve çevresindeki kıllar ameliyattan önce kesilmelidir. Ameliyat sonrasında, cerrahi öncesinde penisin duyusu, orgazm yeteneği ve ejakülasyon (boşalma) fonksiyonu normal ise protez yerleştirilmesi sonrasında da bu fonksiyonlar devam eder. Protez sadece cinsel uyarıdan bağımsız olarak penisin sert hale geçmesini sağlar. Protez cerrahisinin amacı bu sertliği ve peniste yukarıya doğru açılanmayı sağlamaktır. Bunun dışında penis protezi yerleştirilmesi penis boyu ya da çapında bir artış sağlamaz veya kişinin cinsel isteğini direkt olarak etkilemez.

 

 

Ameliyat süresi ne Kadardır?


 Bu ameliyat, yerleştirilecek protezin tipine göre 45 dakika ile 1.5 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi ise hastanın ağrı ve yara iyileşmesidurumuna göre 2-5 gün arasında değişebilir. Antibiyotiklerin koruyucu olarak enjeksiyonla veriliyor olması da bu süreyi uzatabilir.

 

 

Ameliyat sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?


 

1.Hastaneden çıktıktan sonra 1 hafta kadar yara yerine su temasının olmaması ve yara yerinin çok temiz tutulması gerekmektedir.

 

2.En az 4 hafta cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir. Bu sürenin sonunda ameliyatı yapan doktor tarafından gerekli kontroller yapılır ve cinsel ilişkiye izin verilir.

 

3.Yüksek ateş, uzayan ağrı, yara yerinde akıntı, peniste şişlik ve kızarıklık, idrar yapamama veya idrar yapma güçlüğü gibi durumların varlığında mutlaka ameliyatı yapan doktora vakit kaybetmeden başvurulması gerekmektedir.

 

Protez ameliyatlarının en önemli komplikasyonu ise enfeksiyondur.Ameliyat bölgesinin temizliği ve geniş etkili antibiyotikler ile enfeksiyondan korunmaya çalışılır. Antibiyotiklere ameliyat sonrası en az 2 gün daha devam edilir. Ancak tüm tedbirlere rağmen protez enfeksiyonu % 1-10 arasında görülebilir. Şeker hastaları ile omurilik zedelenmesi olan hastalarda enfeksiyon riski daha fazladır.

 

Enfeksiyon görüldüğünde antibiyotikler tekrar başlanır ve protez çıkartılır. Sürekli sert kalan protezler özellikle prostat hastalığı gibi idrar yapma güçlüğü bulunan kişilerde ileride yapılacak idrar yolu girişimlerini güçleştirir. Bu kişilerde, söndürüldüğünde idrar yoluna tanısal veya tedavi amaçlı girişlere izin veren, şişirilebilen protezler tercih edilmelidir.

 

 

Penil Protez Yerleştirilmesi Ameliyatının Avantajı


 

Bu tedavi uygulandığında hastaların istedikleri zaman cinsel ilişkiye girebilmeleri ve ilişkiyi yeterince devam ettirebilmeleri gibi avantajları olacaktır. Eşlerinin tatmini açısından da bu tedavi seçeneği diğer tedaviler arasında birinci sıradadır.

 

Op.Dr.Murat ÇELTİK

İstanbul Cerrahi Hastanesi

0 212 296 94 50

0 536 886 12 96


 

  

27.03.2014 - 14096

Op.Dr. Murad Çeltik


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Yarım asrı deviren hastane, Avrupa
Yarım asrı deviren hastane, Avrupa'nın göz bebeği olacak
19 sağlıkçı 19 mayıs mesajı verdi
19 sağlıkçı 19 mayıs mesajı verdi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]