Kilolardan Kurtulmak Hamilelik Şansını Artırıyor

Obezite erkekleri de olumsuz etkilemektedir. Aşırı şişman erkeklerde yağ dokusunda östrojen oranı artış göstererek testosteron seviyesi oldukça azalıyor. Testosteron seviyesinin azalması ile spermlerde kalite sorunu yaşanıyor.

Kilolardan Kurtulmak Hamilelik Şansını Artırıyor
 Halk arasında şişmanlık olarak tanımlanan obezite hastalığı doğurganlık özelliğini olumsuz etkilemektedir. Çünkü yumurtlamada problemlere yol açan en önemli faktör aşırı kilodur. Kişinin kilosu artıkça vücutta insüin direncinde de artış gösterir. İnsülin direncinin artması ile hem yumurtlamada sorun yaşanır hem de diyabet ve yüksek tansiyon problemleri ortaya çıkar. Diyabet ve yüksek tansiyon aynı zamanda gebeliği olumsuz etkileyen hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen özellikle anne adaylarının bir an önce fazla kilolarından kurtulmaları gerekmektedir.
 

Yumurtlamada oluşan problemler ile hormonların dengesinde anormallikler oluşmakta ve bu sorun gebe kalmayı engellemektedir. Yapılan araştırmalarda kadınlarda görülen kısırlık nedenlerinin yaklaşık % 40' ı yumurtlama bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bu % 40' lık oranın çoğunu obez kadınlar ve over sendromlu adaylar oluşturmaktadır.
 
 

 SPERM SAYISI DA OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Obezite erkekleri de olumsuz etkilemektedir. Aşırı şişman erkeklerde yağ dokusunda östrojen oranı artış göstererek testosteron seviyesi oldukça azalıyor. Testosteron seviyesinin azalması ile spermlerde kalite sorunu yaşanıyor.
 
 

 OBEZİTE TÜP BEBEK TEDAVİLERİNİ DE ZORLAŞTIRIYOR

 Tüp bebek tedavilerinde uygulanan hormon ilaçları obez kadınlarda daha az etkili oluyor. Bu nedenle tedavi süresince kullanılan ilaçların dozu artırılmak zorunda kalınıyor. Aynı zamanda kilosu normal kadınlara oranla embriyonun tutulması daha az oranda gerçekleşiyor.
 
 

Obez kadınlarda ayrıca embriyo sağlıklı bir şekilde tutunsa bile gebeliğin düşük ile sonlanabiliyor. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlamadan önce muhakkak fazla kilolardan kurtulmak ve daha sonra tüp bebek tedavisine başlamak gerekir. Vücut normal kilosuna döndükten sonra uygulanan tüp bebek tedavilerinde başarı şansı daha yüksek olmaktadır. Ayrıca gebelikte oluşabilecek diyabet ve tansiyon gibi riskli hastalıklarda vücudun normal kilosuna dönmesi ile ortadan kalkmış oluyor.
 

Tüp bebek tedavisi uygulanacak kadınlarda ilk olarak diyet ve çeşitli egzersizler ile zayıflamaları önerilmektedir. Vücutta yalnızca % 5 oranında bir zayıflama ile üreme sistemi normale dönmekte ve yumurtlama bozuklukları ortadan kalkmaktadır. Fakat uygulanan şok diyetler ile ani kilo kayıpları da üreme sistemini olumsuz etkilemektedir. Ani kilo kaybı yumurta kalitesini düşürür ve döllenmede sorunlara neden olur. Bu durumda tüp bebek tedavisini olumsuz etkiler. En doğru kilo verme şekli ayda sadece 4 – 5 kilo kadar verilendir.
 
 

Şayet diyet yaparak anne zayıflayamıyor ise mutlaka jinekolojik olarak muayene edilmeli ve her hangi bir yumurtalık hastalığı ( polistik over gibi) olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu tür bir hastalığı olan adayların uzmanlardan yardım alarak ilaç kullanımı ile zayıflaması mümkündür. Polistik over hastalarında özellikle karın bölgelerinde aşırı kilo görülür. Karın bölgesinde oluşan aşırı kilo kısırlığa yol açan faktörler arasında yer almaktadır. Karın bölgesinde oluşan fazla kilolardan kurtulunamamış ise ilerleyen yaşlarda örneğin 40' lı yaşlarda diyabet hastalığı riskinde oldukça artış gözlenir.
 

9.2.2014 1 - 13733

Prof.Dr. Bülent Tıraş


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Mikroçip teknolojisi ile baba olma şansı artıyor
Mikroçip teknolojisi ile baba olma şansı artıyor
Tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri
Tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]