Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında Op.Dr. Kutlugül Yüksel açıklamada bulundu.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarının latince adı ''Hymen'' olup ''Evlilik Tanrısı'' nın ismidir.

Bakire kızlarda enfeksiyona karşı koruyucu olduğu düşünülen kızlık zarının tıbben bir yararı yoktur. Kızlık zarı bakireliğin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Kızlık zarı tıp dünyası için çok basit bir konu olmasına rağmen sosyal yaşamda eğitim ve gelir düzeyi her ne olursa olsun karmaşık bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kızlık zarı muayenesi olmak isteyen zengin, fakir, köylü, şehirli, okumuş, okumamış, kültür düzeyi farklı her kesimden insanla karşılaşabiliyoruz.

Kızlık zarı esnek olan, ilişkiye rağmen esnediği halde yırtılmayan ya da ilk ilişkide kızlık zarı yırtıldığı halde hiç kanaması olmayan birçok kadın mevcuttur ve ilk ilişkide kanaması olmayıp soluğu doktorda alan çiftler oldukça fazladır. Kızlık zarının esnek olduğu ancak doktor muayenesi ile anlaşılabilir. İlk defa cinsellik yaşadığı halde kızlık zarında kanama olmadığında, fazla zaman geçirmeden jinekolojik muayene yapıldığında kızlık zarında taze oluşan çatlaklar ve yırtıklar gözlenebilir, yakın zamanda ilk ilişki olduğu saptanabilir. İlk cinsel ilişki üstünden 7-8 günden fazla zaman geçerse, bu ilişkinin ne zaman gerçekleştiği artık tespit edilemez. Yırtılan kızlık zarının kendi halinde tekrar birleşmesi mümkün değildir. Tam bir cinsel ilişki olmadığı ve kızlık zarı bozulmadığı halde bakire iken bile kızlık zarının önüne spermlerin bulaşması sonucunda gebelik ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Kızlık zarı muayenesinde, 18 yaşın altında olanlar için velisinin izni gerekir. Bilgilendirilmiş onay formu veli tarafından imzalandıktan sonra himen muayenesi yapılabilir.

On sekiz yaşın üstünde ailesi tarafından kızlık zarı muayenesine getirilenlerin kontrolü her zaman sorun yaratmaktadır. Ailesi ile gelen genç kız bakire değilse ve aile genç kıza şiddet uygulayacak despot bir aile ise doktor bu durumu aileye açıklamak zorunda değildir. Daha doğrusu bu tür aileler, kızlık zarı muayenesi için devlet hastanesine giderek sağlık kurulu raporu almaları yönünde teşvik edilmelidir. Kızlık zarı muayenesi yapmak doktor için kanuni bir zorunluluk değildir.

Kişi 18 yaşın üstünde ve ancak kendi isteği ile kızlık zarı muayenesi olmak isterse, jinekolog bu muayeneyi yapmalıdır. Kendisi istemediği halde ailesi tarafından zorla kızlık muayenesi için doktora getirilen genç kızlara himen muayenesi yapmak etik açıdan doğru değildir.

Eğer suç teşkil eden adli bir durum söz konusu olursa, ailenin savcılığa şikâyette bulunması ve adli merciler tarafından görevlendirilen bir hekim tarafından himen muayenesi yapılması zorunludur. Tutulan kızlık zarı ile ilgili rapor usulüne uygun olarak adli birimlere iletilir, rapor aileye verilmez.

Hangi Nedenle Kızlık Zarı Kontrolü İstenmektedir?

  • İlk defa normal vajinal ilişkiye girdiği halde kanaması olmayanlar.
  • Evlenmeden önce bir sorun olup olmadığını anlamak için (daha önce hiç cinsel deneyimi olmayanlar bile kızlık zarını merak ederek muayene olmak istemektedirler).
  • Daha önce erkek arkadaşı olduğu, belli bir ölçüde cinsellik yaşadığı halde kızlık zarına zarar gelip gelmediğini öğrenmek isteyenler.
  • Çocuk yaşta dış genital organına ait bir travma öyküsü olanlar ya da bir kaza geçirdiklerinde bu bölgeden kanaması olanlar.
  • Evli olduğu halde kızlık zarı engeli nedeniyle ilişkiye giremeyenler. - Savcılık tarafından adli vaka (tecavüz vakası) olarak gönderilenler.

Kızlık Zarını Diktirme Nedenleri:

  • Çeşitli nedenlerle bekâretini kaybedenlerin özellikle evlenmeden önce, toplum baskısı nedeniyle nikâh gecesi ilişki sırasında mutlaka kanama olmasını istedikleri için,
  • Daha önce ilişkiye girdikleri halde evlilik öncesi her şeyin ritüele uygun olmasını önemsedikleri için,
  • Yıllarca evli olduğu halde özel günlerde fantezi olması için Kızlık zarını diktirmek istemektedirler.

Kızlık zarı dikilmesinde, ilişki sayısının hiçbir önemi yoktur, kızlık zarı birçok defa dikilebilir. Lokal ya da genel anestezi altında evlenmeden aylar önce ya da birkaç gün önceden kızlık zarı ilişki sırasında kanayacak şekilde kalıcı ya da geçici olarak dikilebilir.Kızlık zarı hiçbir zaman eski haline getirilemez. Kızlık zarı tamiri işleminde yapılan müdahale, sadece kanama sağlayacak şekilde kızlık zarını yeniden oluşturmaktır.

14.9.2010 - 2173

Op.Dr. Kutlugül Yüksel
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri
Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri
Renkli Gözlüler Dikkat!
Renkli Gözlüler Dikkat!
Kaba Doğum Kadın Hastalıklarını Artırdı
Kaba Doğum Kadın Hastalıklarını Artırdı
Babalar Da Lohusa Oluyor
Babalar Da Lohusa Oluyor
Cinsel İlişkiye Girildiğinde Kızlık Zarı Mutlaka Yırtılır Mı?
Cinsel İlişkiye Girildiğinde Kızlık Zarı Mutlaka Yırtılır Mı?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]