Doktor makaleleri ile ilgili makaleler

Doktor Makaleleri ile ilgili Makaleler Burada. Kendisine Soru Sorabilir, Yazdığı Yazılara Yorum Yazabilirsiniz.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajın neden olabileceği riskler: Kanama, enfeksiyon, rahim delinmesi, servikste zedelenme, kasık ağrısı, kürtajdan sonra parça kalması, kürtajda kullanılan anesteziye bağlı riskler, kan uyuşmazlığı, rahim içinde yapışıklık gibi risklerdir. Bu risklerin en az seviyeye inmesi için kürtaj işlemi tecrübeli ve ehil ellerde çok büyük bir özenle yapılmalıdır.

Küçük  Dudakların  Şekillendirilmesi

Küçük Dudakların Şekillendirilmesi

Labioplasti kelimesi vainal açıklığı çevreleyen sarkık ve geniş küçük iç dudakların kısaltılması anlamına gelir.

Genital Siğiller, Cinsel Organ Siğilleri, Kondiloma Aküminata

Genital Siğiller, Cinsel Organ Siğilleri, Kondiloma Aküminata

Bu rahatsızlıkların çok çeşitli tedavi şekilleri olmakla birlikte tedavileri haftalar ya da aylarca sürebilir.

CERRAHİ OLARAK RAHMİN ALINMASI

CERRAHİ OLARAK RAHMİN ALINMASI

Histerektomi, rahmin cerrahi olarak alınmasıdır. Histerektomi vajinal, abdominal ve laparoskopi yardımıyla vajinal histerektomi olmak üzere üç şekilde gerçekleştirilir. Histerektominin hangi yolla gerçekleştirilmesi gerektiğine; histerektomi yapılma nedenine, tıbbi öz geçmişine ve hastanın durumuna göre ancak ameliyatı yapacak olan cerrah karar verebilir.

NORMAL VAJİNAL DOĞUM  İLE  SEZARYEN DOĞUM KARŞILAŞTIRMASI

NORMAL VAJİNAL DOĞUM İLE SEZARYEN DOĞUM KARŞILAŞTIRMASI

Doğum şeklinin elbette ki normal vajinal yolla olması tercih edilmelidir. Fakat gebeye ait ya da fetüse ait birçok nedenlere bağlı olarak eğer vajinal doğum riskli olacaksa ve bebek tehlikeye maruz kalacaksa mutlaka sezaryen doğum şekli tercih edilmelidir. Şu da asla unutulmamalıdır ki, vajinal doğuma engel teşkil edecek gebeye ve fetüse ait hiçbir neden yokken, normal seyreden bir doğum eyleminde bile aniden beklenmedik olumsuzluklar ortaya çıkabilir; birden vajinal kanamanın artması, bebek kalp atışlarının bozulması, bebeğin doğum kanalında ilerlememesi, rahim duvarında tetanik kasılmaların başlaması, aniden kordon sarkması ya da NST' de islenen kordon basısı (geç deselerasyon) olması gibi. Bu nedenle vajinal doğum eylemi boyunca acil sezaryen olasılığına karşı daima hazırlıklı olmak gerekir.

Gebelikte Hipertansiyona Dikkat!

Gebelikte Hipertansiyona Dikkat!

Gebelikte hipertansiyon çok dikkat edilmesi gereken bir konu olup tüm dünyada anne ve bebek ölümlerinin en sık nedenidir.

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları

İki veya daha fazla gebeliğin ardarda düşükle sonlanması '' Tekrarlayan Gebelik Kayıpları'' olarak değerlendiriliyor...

DOĞUMDAN SONRA VAJİNA GENİŞLEMESİ

DOĞUMDAN SONRA VAJİNA GENİŞLEMESİ

Doğum sonu vajina deformasyonu perinoplasti-vajinoplasti adı verilen bir operasyonla düzeltilir.Perinoplasti operasyonu, doğumdan sonra vajinal deformasyon durumunda yapılan operasyondur. Vajina girişi ve anüs arasındaki alana perine adı verilir. Bu bölge normal doğum yaparken en çok yırtılan ya da doğum sırasında doğumu kolaylaştırmak için kesilen (episyotomi) bölgedir. Bu bölgenin doğum sırasında yırtılıp dikiş atılmadığında ya da doğumda dikişler enfekte olup açıldığında şekli bozulur, derisi sarkar ve karmaşık, gevşek, can sıkıcı, geniş bir hal alır. Bu bölgeyi toparlamak, daha sıkı bir görüntü vermek için, burada yer alan kaslar tekrar biraraya getirilerek perine yeniden oluşturulur. Bu işleme perinoplasti operasyonu (perineorrhaphy) adı verilir.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda görülen kanserler arasında meme kanserinden sonra ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseridir. İşte rahim ağzı kanserinde uygulanan leep konizasyon tedavi yöntemi hakkında bilmedikleriniz...

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Dikkat Edin!

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Dikkat Edin!

Günümüzde doğum kontrol ilaçları doktor kontrolü olmadan, korunma amacıyla en sık başvurulan yöntemdir. Her şeyden önce bu ilaçların hem içeriğinin hem de dozlarının oldukça çeşitli olduğu bilinmeli, beklenmedik yan etkilerle karşılaşmamak için bunlardan hangisinin sizin bünyenize uygun düştüğü ancak muayene ve tetkiklerden sonra doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

Genital Estetik Hakkında Bilmedikleriniz

Genital Estetik Hakkında Bilmedikleriniz

Bazı nedenlerle bozulan vajen doku bütünlüğünü tekrar eski haline getirmeyi amaçlayan 'Vajen Estetiği', kadınları hem fizik hem de sosyal açıdan rahatlatıyor.

Vajinismus Kabusunuz Olmasın!

Vajinismus Kabusunuz Olmasın!

Vajinismus, vajinanın alt kısım kaslarının üçte birinin cinsel ilişkiye izin vermeyecek biçimde istemsiz kasılmaların oluşmasıdır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalı?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalı?

Ertesi gün hapı acil korunma yöntemidir. Eğer korunmasız bir cinsel ilişki yaşadıysanız ertesi gün hapı etkili olabiliyor.

Orgazm Problemi Yaşayan Kadınlar İçin Klitoris Estetiği

Orgazm Problemi Yaşayan Kadınlar İçin Klitoris Estetiği

Klitoris estetiği onarımı sonucunda, cinsel ilişki esnasında uyarılma ve orgazm problemi yaşayan bayanlar için oldukça iyi sonuçlar alınabilir. Bu operasyon kararı tamamen kişinin kendi arzusuna bağlı olarak yapılan estetik bir operasyondur.

Erken Gebelikte Vajinal Kanama

Erken Gebelikte Vajinal Kanama

Erken gebelikte vajinal kanama ve diğer sık görülen komplikasyonlar nelerdir?

PRİMER PERİTONEAL ADENOKARSİNOMA

PRİMER PERİTONEAL ADENOKARSİNOMA

Primer Peritoneal Adenokarsinoma (PPA) yaygın peritoneal tümör ve normal görünümlü overler ile karakterizedir. Periton üzerinde 1 cm'den küçük, yaygın, sert, beyaz renkte papiller veya nodüler yapılar şeklinde izlenir. Batın içinde asit vardır. PPA'nın klinik görüntüsü ve histolojik yapısı yumurtalıklarda görülen epitelyal kanserlere benzer. Moleküler ve epidemiyolojik çalışmalar her ikisinin ayrı antiteler olduğunu gösterir. Buna rağmen bu iki hastalık benzer bir tarzda tedavi edilir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU

POLİKİSTİK OVER SENDROMU

Polikistik overler (PCO), yumurtalık etrafında çok sayıda 3-8 mm arasında basit kistler ihtiva eder. Normal yumurtalıklarda ise bu kistlerin ortalama yarısı kadar kist mevcuttur. PCO'lerde bulunan bu kistler aslında içinde ovum bulunan gelişmemiş folliküllerdir. Bu folliküllerden yumurta serbestleşmesi (ovülasyon) olmaz. Polikistik over sendromu (PCOS) kadınlarda hormonal dengesizlik yaratan bir durumdur. Adet düzenini bozar, erkek tipi kıllanmaya ve infertilite problerine yol açabilir. Tedavi edilmezse zamanla diabet, kalp hastalığı gibi ciddi problemlere neden olabilir. PCOS 'u onlu yaşlarda başlar ve PCOS tedavisi hastalığın semptomlarını kontrol altında tutarken, ileri yaşlarda olabilecek risklerden de hastaları korur.

Yumurtlama - Ovülasyon

Yumurtlama - Ovülasyon

Adet döngüsü (menstruel siklus) preovulatuar, ovulatuar ve postovulatuar faz olmak üzere üç fazda incelenir. Preovulatuar faz değişken olup ortalama 7-21 gün sürerken, postovulatuar faz sabit olup 14 gündür.

ÇATLAMAMIŞ YUMURTA - LUF SENDROMU

ÇATLAMAMIŞ YUMURTA - LUF SENDROMU

Özet: Follikül çatlaması ve ovumun serbestleşmesi olmamasına rağmen, LH hormonu etkisi altında, çatlamayan follikülün lüteinizasyon dönemine girmesi luteinized unruptured follicle sendromu (LUF sendromu) olarak bilinir. Böyle vakalarda siklusun luteal fazında normal progesteron üretimi devam eder. Bu durum açıklanamayan infertilitesi olan infertil kadınlarda mutlaka göz önüne alınmalıdır. LUF sendromu normal fertil kadınların mensruel sikluslarının %10' unda da görülür. LUF hem spontan hem de indüklenen sikluslarda görülebilir. Endometriozis, pelvik adezyon, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar bu duruma neden olabilir.

Kanda Yapılan Gebelik Testi Nedir?

Kanda Yapılan Gebelik Testi Nedir?

Beta HCG testi "kanda gebelik testi" olarak da bilinir. Bu test ile çok küçük bir gebelik bile tespit edilebilir ve gebeliğin seyri belirlenebilir.

HİDROSALPENKS

HİDROSALPENKS

Özet: Yumurtalık kanalı, ovüle olan yumurta ile spermin buluştuğu, döllenme için bütün fizyolojik ortamın sağlandığı bir organdır. İşte bu ortamın sağlandığı yumurtalık kanalının ampuller bölgesinde sıvı toplanmasına hidrosalpenks adı verilir. Hidrosalpenks geçirilmiş pelvik enfeksiyonun (PID) bir göstergesidir. Bu tür enfeksiyon geçirmiş kadınlarda tüp ve ovaryum arasında barsakları da içine alan skar dokusu (pelvik yapışıklıklar) görülebilir. Bu durum ise çoğu zaman kısırlık problemlerine neden olur.

Gebelikte Düşük Tehlikesine Dikkat Edin!

Gebelikte Düşük Tehlikesine Dikkat Edin!

Düşük, hamile kadınları bekleyen çok önemli bir tehlikedir.

AŞILAMA

AŞILAMA

Aşılama, artificial insemination, suni döllenme, intrauterin inseminasyon (İUİ), intraservikal inseminasyon (İCİ) gibi çeşitli terimlerle ifade edilir.Aşılama, doğal yolla gebe kalamayan çiftlerde, partnerden alınan spermlerin labaratuvarda özel solüsyonlar ile yıkandıktan sonra servikse ya da rahim içine kateter yardımıyla verilmesi anlamına gelir. Bu makalede intrauterin inseminasyondan ayrıntılı bir şekilde bahsettikten sonra makalenin sonunda intraservikal inseminasyondan da kısaca bahsedilecektir

VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS

Vajinismus durumunda kişiler severek ve isteyerek girdikleri cinsel ilişki sırasında vajina girişine dokunulduğu andan itibaren aniden korku, heyecan, çarpıntı gibi panik atak semptomları göstererek vajinal kasları kasmakta ve tamamen bilinç altına yerleşmiş korku ve kaygılar yüzünden ilişki gerçekleşememektedir.Bu makalede vajinismuslu bireylerin tanı ve tedavisi konularında aydınlatıcı bilgiler sunulmuştur.

İlk Üç Ay Boş Gebeliğe Dikkat Edin!

İlk Üç Ay Boş Gebeliğe Dikkat Edin!

Boş gebelik, gebeliğin ilk üç ayında görülen, gebelik kesesi olduğu halde içinde embriyonun izlenmediği gebelik halidir. Bu durum ultrasonografide boş gebelik kesesi görülmesi ile teşhis edilir.

İlaçlı Rahim Filmi ''HSG'' Nasıl Çekilir?

İlaçlı Rahim Filmi ''HSG'' Nasıl Çekilir?

Bu makalede, gebe kalamayanların rahim iç yapısını, tüplerinin açık olup olmadığını ve tüplerin yapısını değerlendirmek için rahim içine radyoopak madde verilerek tüplerden geçisinin izlendiği histerosalpingografi (HSG) işleminin nasıl yapıldığı anlatılmıştır.

Smear Testi Öncesi Bunlara Dikkat!

Smear Testi Öncesi Bunlara Dikkat!

Bu makalede rahim ağzı kanserinin erken tanısında smear testinin önemi, rahim ağzına cinsel yolla bulaşan HPV' nin smear testi ile nasıl erken safhada rahim ağzı kanserine ilerlemeden yakalanabileceği vurgulanmaktadır.

Rahim Kanseri Nasıl Oluşur?

Rahim Kanseri Nasıl Oluşur?

Rahim kanseri (uterin kanser, endometrial kanser) rahim iç tabakasını kaplayan endometrium tabakasından menşe alır.

Dış Gebelik Hakkında Merak Edilen Herşey!

Dış Gebelik Hakkında Merak Edilen Herşey!

Ektopik gebelik, döllenmiş ovumun, tüpler, rahim ağzı (servix), yumurtalıklar, uterin kornular veya abdominal kavite gibi uterin kavite dışına implante olması durumudur.

Kadınların Sorunu; Rahim Ağzında Yara

Kadınların Sorunu; Rahim Ağzında Yara

Köşe yazarımız Op.Dr. Kutlugül Yüksel bu yazısında Rahim Ağzı Yaraları diğer adıyla Servikal Erozyonlar hakkında bilgi verecek.

Üremenin Sonu

Üremenin Sonu "Menopoz!"

Köşe Yazarımız Op.Dr. Kutlugül Yüksel Menopoz dönemi ile ilgili neler yaşayacağımızdan ve bunlar ile nasıl başa çıkacağımızdan bahsediyor.

İnfertilite

İnfertilite

Normal fertilitesi olan bir çift, hiçbir gebelik önleyici metoda başvurmadığı halde, düzenli ilişkiye rağmen, bir yıl içinde gebe kalamamışsa infertiliteden bahsedilir. Fakat yapılan tetkikler sonucunda gebe kalmanın imkansız olduğu görülürse stertilite terimi kullanılır.

Endometriozis Çikolata Kisti

Endometriozis Çikolata Kisti

Endometriozis Çikolata Kisti hakkında bilmemiz gerekenleri köşe yazarlarımızdan olan Op.Dr. Kutlugül Yüksel açıklıyor.

Üreme Organlarının Tümörleri

Üreme Organlarının Tümörleri

Köşe Yazarımız Op.Dr. Kutlugül Yüksel bu yazısında siz okuyucularına üreme organlarındaki oluşabilecek kist çeşitlerinden bahsediyor.

Over (Yumurtalık) Tümörleri

Over (Yumurtalık) Tümörleri

Bu makalede kadınlarda çok sık rastlanan ve merak edilen bir konu olan yumurtalık tümörleri konusunda kısaca bilgi verilmiştir. En çok yumurtalıklarda fonksiyonel fizyolojik kistlere raslanır, bu kistler önemli olmayıp bir süre sonra spontan olarak düzelebilir. Bu fonksiyonel kistlerin yanısıra yumurtalıklarda benign-iyi huylu- tümörler ve daha az rastlanan maling-kötü huylu-tümörler de görülebilir; bu tümörler oldukça önemli olup medikal ya da cerrahi tedavi gerektirir.

Cinsel Birleşme İle Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Birleşme İle Bulaşan Hastalıklar

Köşe Yazarlarımızdan Op.Dr. Kutlugül Yüksel hem kadınlara hemde erkeklere cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi veriyor.

Ürogenital Fistüller

Ürogenital Fistüller

Ürogenital Fistüller hakkındaki bilmemiz gerekenleri köşe yazarlarımızdan olan Op.Dr. Kutlugül Yüksel açıklıyor.

Kadın Genital Organlarında Görülen Enfeksiyonlar

Kadın Genital Organlarında Görülen Enfeksiyonlar

Köşe Yazarımız Op.Dr. Kutlugül Yüksel bu ay sizlere kadınların genital organlarında görülen enfeksiyon çeşitlerini anlatıyor.

Rahim İçi Araç (RİA) Nedir?

Rahim İçi Araç (RİA) Nedir?

Rahim içi araç (RİA) ya da intrauterin device (IUD), gebeliği önlemek için rahim içine uygulanan bir küçük bir alettir. RİA takılma şartlarına uygun olan kimselere takıldığı taktirde doğum kontrolü için oldukça ideal bir yöntemdir. RİA'nın vajina içine doğru uzanan ipi mevcuttur. Cinsel ilişki sırasında fark edilmez.

Rahim Ağzı Kanserini Nasıl Önleyebiliriz?

Rahim Ağzı Kanserini Nasıl Önleyebiliriz?

Op.Dr. Kutlugül Yüksel Rahim Ağzı Kanserini önlemede uygulanabilecek tedavi hakkında bilgi verdi.

Kürtajdan Sonra Kanama Olur mu?

Kürtajdan Sonra Kanama Olur mu?

Op.Dr. Kutlugül Yüksel Kürtaj sonrasında oluşabilecek kanamalar ile ilgili bilgi veriyor.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin özel vakum etkisi yapan aletlerle sonlandırılmasına verilen isimdir. İstenmeyen gebelik durumunda onuncu gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde kadının arzusu ile kürtaj işleminin yapılması ülkemizde yasal olarak kadınlara tanınmış bir haktır

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Günümüzde kürtaj işlemi Karmen enjektörü vasıtasıyla vakum aspirasyon yöntemi ile yapılmaktadır. Kürtaj lokal ya da genel anestezi verilerek yapılabilir.

Kızlık Zarı

Kızlık Zarı

Bu makale kızlık zarı hakkında detaylı bilgi vermek, toplumda kızlık zarı konusunda bilinmeyen ya da yanlış bilinen konuları aydınlatmak için hazırlanmıştır.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında Op.Dr. Kutlugül Yüksel açıklamada bulundu.

Kız Çocuklarında Vajinal Akıntılar

Kız Çocuklarında Vajinal Akıntılar

Op.Dr. Kutlugül Yüksel kız çocuklarında oluşabilen vajinal akıntılar hakkında bilgi veriyor.

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Op.Dr. Kutlugül Yüksel Kürtaj ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktaları bizlere ve siz okuyucularına aktarıyor.

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelik döneminde sağlıklı beslenme ve diyet.

 

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Elazığ haber: Elazığ'da son 1 yılda çocukların midesinden çıkarılanlar görenleri şaşırttı
Zonguldak'ta ilk kez aynı anda kombine kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı
Zonguldak sağlık haberleri | Zonguldak'ta ilk kez aynı anda kombine kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı
Zonguldak'ta genç hasta kapalı böbrek taşı ameliyatıyla sağlığına kavuştu
SMA hastası çocuklarını kaybeden aileye erken teşhis umut oldu
SMA hastası çocuklarını kaybeden aileye erken teşhis umut oldu
Çiçek aşısı, maymun çiçeğine karşı yüzde 85 koruyor
Çiçek aşısı, maymun çiçeğine karşı yüzde 85 koruyor
Zonguldak haberleri | Zonguldak'ta genç hasta kapalı böbrek taşı ameliyatıyla sağlığına kavuştu
Sağlık Bakanı Koca'dan "Ek Ödeme Yönetmeliği" paylaşımı Açıklaması
Bakan Koca: Bir süredir bitkisel hayatta olan 'Performans Sistemi'nin fişi çekildi

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]