Konya'da Karnında Damar Genişlemesi Olan Hasta Ameliyat Oldu

Konya'da karnında damar genişlemesine bağlı olarak şiddetli ayak ve bacak ağrıları çeken hasta, yapılan ameliyatla sağlığına kavuşarak yeniden yürümeye başladı.

Konya'da Karnında Damar Genişlemesi Olan Hasta Ameliyat Oldu
Aksaray'ın Ortaköy ilçesi Cumali köyünde çiftçilikle uğraşan 65 yaşındaki Muzaffer Özcan, ayağında morarmalar oluşmaya ve şiddetli ağrılar çekmeye başladı. İlk olarak Aksaray'da, daha sonra Kırşehir'de başvurduğu hastanelerde tedavi olmak isteyen Özcan'ın hastalığına teşhis konulamadı. Özcan'ın, Konya'daki bir hastanede yapılan ilk muayenesinde abdominal aort denilen ana atardamarında 6 santime yakın ciddi bir genişleme ve içinde bol miktarda pıhtı tespit edilerek, hemen ameliyat olması gerektiği söylendi. Yapılan hazırlıkların ardından yaklaşık 1,5 saat başarılı bir operasyonla kesilebilir denilen ayakları kurtarılan Muzaffer Özcan sağlığına kavuşarak yeniden yürümeye başladı.

Ameliyatı gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nden Prof. Dr. Niyazi Görmüş, hastanın kendilerine ayağındaki morarmalar ve şiddetli ağrılarla başvurduğunu dile getirdi. Hastanın kalp damar hastalığı yönünden yapılan incelemesinde herhangi bir rahatsızlığına rastlanmadığını ancak karnındaki abdominal aort denilen ana atardamarında 6 santime yakın ciddi bir genişleme ve içinde bol miktarda pıhtı tespit edildiğini anlatan Prof. Dr. Görmüş, "Hastanın ayağındaki problemin karnındaki damar genişlemesinden kopup giden pıhtılardan olduğu anlaşıldı. Hastamızın biraz obezite olması ve ileri derecede ağrılarının olmasıyla nedeniyle bunun yanında sigara içiciliği ve şeker hastalığı da olduğu için göğüs hastalıklarında ileri derecede risk tespit edildi. Ekibimizle beraber belden uyuşturarak kardiyoloji anjiyo ünitesinde kapalı yöntemle, hasta uyanıkken, karnındaki damar genişlemesi olan damarı kapatıp içeriden yeni bir damar takmış olduk. Ameliyat 1 gün önce yapılmasına rağmen hastamız sağlığına kavuştu ve yürümeye başladı " dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Düzenli ise, ameliyat hakkında bilgi verdi. Abdominal aort anevrizmalarının daha önce açık ameliyatla yapıldığını belirten Prof. Dr. Düzenli, "Açık cerrahinin en önemli sıkıntısı hem ameliyat esnasında, hem de takipte hastanın yüksek risk taşımasıydı. Ancak son yıllarda gelişen teknolojiye bağlı olarak da artık bu tip hastalıkların tedavisini kasıktan girerek kapalı yöntemle yapıyoruz. Hastalığın ciddiyetine ya da tutulan damara bağlı olarak 30 dakika ile 1 buçuk saat arası kadar süren işlem bu. Deneyimli ellerde yapılırsa işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yok. İşlemden sonra hasta en geç 1 gün içinde ayağa kalkıp, ikinci gün rahatlıkla taburcu edilebilmekte " şeklinde konuştu.

Yapılan ameliyatın ardından yeniden yürüyebilecek olmanın mutluluğunu yaşayan Muzaffer Özcan da, "Ayaklarımda bir ağrı ve siyahlaşma meydana geldi. Bu yüzden yürüyemedim. Aksaray ve Kırşehir Devlet hastanelerine gittim. Herhangi bir teşhis koyamadılar. Daha sonra tavsiye üzerine buraya başvurduk. Hocalarımız çok güzel ilgilendi. Bizi hemen ameliyata aldılar. Allah'a şükür kurtulduk. Dün ameliyat olduk, bugün de yürüyüp memleketime gideceğim " diye konuştu.

30.8.2014 - 15227İlgili Diğer Yazılar
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Covid-19
Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]