Kulaklıkla Müzik Dinlemek Kulak Kirini Artırıyor

CÜ Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Elif Altuntaş kulaklıklarla müzik dinlemekten uzak durmayı öneriyor.

Kulaklıkla Müzik Dinlemek Kulak Kirini Artırıyor
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Elif Altuntaş, kulaklıkla uzun süre müzik dinlemenin kulak kiri oluşumunu artırdığını belirterek, vatandaşlara kulak içine yerleştirilen kulaklıklarla müzik dinlemekten uzak durmalarını önerdi.

Altuntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulak kirinin, dış kulak yolundaki bazı bez hücrelerinin salgıladığı sıvının havadaki toz zerrelerini toplamasıyla oluştuğunu söyledi. Bu sıvının kişiyi enfeksiyon hastalıklarından koruduğunu ve vücut için gerekli olduğunu ifade eden Altuntaş, ancak bu salgının bazı insanlarda dış kulak yolunun dar ve kulak yolu kıvrımının fazla olması nedeniyle daha çok biriktiğini belirtti. Özellikle dış kulak yolu tam gelişmeyen küçük çocuklar ile yaşlılarda kulak kirinin daha sık görüldüğünü, her insanda da bu kire rastlanmadığını aktaran Altuntaş, "Kişinin kulağında dolgunluk ve tıkanıklık hissetmeye başlaması, işitmesinde zorluk yaşaması kulağında kir biriktiğinin ve temizlenmesi gerektiğinin göstergesidir. Kir biriktiğini fark eden kişiler, kulağını temizletmelidir " diye konuştu.

Kulağında kir biriken kişilere, 6 ayda bir KBB uzmanına kulağını temizletmesini öneren Altuntaş, şunları kaydetti: "Kişiler kulak kirlerini asla kendileri temizlemeye çalışmamalı. Özellikle kulak çöpü kullanımını hiç kimseye önermiyoruz çünkü çöp, kulağı temizlemek yerine salgıları kulağın içerisine doğru itiyor. Kulak çöpü, dış kulak yolunun, kulak zarının zedelenmesine ve bu salgının itilip kulak zarının üzerine sıkıştırılmasına neden oluyor. Aynı zamanda kulak temizleme aletlerini de önermiyoruz. Bu salgılar, uzman tarafından temizlenmeli. " Altuntaş, kulak içerisinde biriken kirlerin temizlenme süresinin de kişiden kişiye değiştiğini, bazı hastaların 2-3 ayda bir, kimi hastaların ise yılda bir defa kulak temizliği yaptırması gerektiğini dile getiren Altuntaş, halk arasında "Kulağı bir kere temizledikçe sürekli temizlenmesi gerekiyor " şeklinde yanlış inanış olduğunu belirterek, "Aksine, kulak temizletmek kişinin kulak sağlığını koruyor ve şikayetleri ortadan kaldırıyor " dedi.   "Kulaklıkla müzik dinlemek kulak kirini oluşumunu artırıyor " Kulaklıkla müzik dinlemenin kulak kiri oluşumunu artırdığını belirten Altuntaş, "Kulaklıkla müzik dinlemek kulak kiri oluşumunu artırıyor çünkü kulakta havalanma azalıyor, havalanma azaldığı için de refleks olarak salgı artıyor. Yüksek sesle müzik dinlendiğinde ise kulak içi hareketi bozuluyor ve temizlenme yavaşlıyor. Bu nedenle kulak içi kanalı içerisine yerleştirilen kulaklıklarla müzik dinlemeyi, uzun süre süre telefonla konuşmayı önermiyoruz " diye konuştu. Kulak içi temizliğine dikkat etmeyen kişilerde kulakta ağrı, işitme kaybı ve dolgunluk hissi gibi rahatsızlıklar olabildiğini dile getiren Altuntaş, kulak temizliği yaptırmayan ve uçak yolculuğu yapan kişilerin kulak zarının basınç nedeniyle zarar görebileceğini hatta patlayabileceğini sözlerine ekledi. - Sivas

7.3.2014 1 - 13953

İlgili Diğer Yazılar
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Covid-19
Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]