Ne Zaman Spor Yapmalıyız?

Her zaman merak edilip danışılan konulardan birine değinmek istedim bu hafta. Egzersizi ne zaman yapmalıyız?

Ne Zaman Spor Yapmalıyız?
Sabah aç karnına veya gece yatmadan önce spor yapılabilir mi? Spor öncesi hangi gıdalarla beslenmeliyiz? Aslında soruların cevabının tamamı sizin tercihinize kalıyor. Siz kendi performansınızı ne zaman iyi hissediyorsanız o zaman spor yapmanız daha doğru!

Gelelim asıl kısma..Bir saat veya daha kısa süre egzersiz yapıyorsanız ve özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, egzersiz için "yakıt toplamaya " ihtiyacınız yok. Yemekten hemen sonra tok bir karınla spor yapmamanız gerektiğinden bahsetmeye zaten gerek yok. Çünkü dolu bir mideyle egzersiz yapmak egzersiz sırasında temponuzu düşürebilir, halsizlik yapabilir ve potansiyel olarak mide rahatsızlığına neden olabilir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, boş bir mide ile egzersiz yapmanın yağ dokusunda daha olumlu değişikliklere neden olabileceğini göstermekte. Araştırmacılara göre yemek yedikten sonra egzersiz yaparsanız, egzersiz boyunca performansınızı güçlendirmek için vücudunuz, yediğiniz yemekten aldığınız karbonhidratları kullanmaya başlar.Oysa boş bir mide ile egzersiz yaptığınızda, egzersiz sırasında metabolik ürünlerin oluşması için yağ depoları kullanılacak, özellikle de zayıflamak ve kas kütlesini artırmak isteyenler için daha iyi bir sonuç elde edilecek.

Tüm bunların yanı sıra aşırı aç karnına da spor yapmamak gerek. Egzersiz yapmadan önce bir porsiyon meyve tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bir fincan yeşil çay tercih ederek daha iyi bir performans sergilemeniz mümkün. Önemli olan sizin spor esnasında yemiş olduğunuz gıdaların rahatsız edip etmemesi. Herkese iyi gelen bir gıda sizi rahatsız edebilir. Kendinizi daima gözlemleyerek en uygun gıdayı performansınıza göre şekillendirebilirsiniz.

Spor sonrasında ise sağlam bir kahvaltı yaparak günü verimle sürdürmek mümkün.Kahvaltıda yumurta, peynir ile birlikte spor sonrası protein içeriği yüksek bir öğün tercih edin. Kahvaltınızda ekmek grubuna mutlaka yer verin. Yağ kaynağı olarak yumurtanızı omlet şeklinde yaptıysanız zeytin tercih etmeyin. Haşlanmış yumurta tercih ettiyseniz zeytin veya ceviz içi veya avokadoya porsiyon miktarına dikkat ederek yer verebilirsiniz.

Sporu geç saatlere bıraktıysanız eğer ve henüz akşam yemeğinizi de yemediyseniz spordan yaklaşık 2 saat öncesinde öğününüzü yapıp sporunuzu tamamlayabilirsiniz. Alternatif olarak 1.5-2 saat öncesinde akşam yemeğinizin yarısını tüketip spor sonrası kalan yarısını tercih etmek sizin seçenekleriniz arasında.

Spor yapılan günlerde su tüketiminin eksik olmaması ve kaybolan mineral eksikliğini gidermek vücudun sistemli çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalardan. Spor yaptığınız günlerde gün içinde tüketmeniz gereken suya ilave 1 litre kadar daha su tüketmeye özen gösterin. Spor sonrası 1 adet sade mineralli soda da tercih edebilirsiniz.

 

Diyetisyen Özden Kaçar

2.5.2018 1 - 32938İlgili Diğer Yazılar
Eskişehir
Eskişehir'de yeni doğum yapan acil sağlık çalışanlarına özel "anne istasyonu" uygulaması
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]