Oyuncak Seçimi Zeka Gelişiminde Etkili!

Çoğu zaman sadece çocuğumuzu oyalamayı başardığı için yaşına uygun olmayan oyuncaklarla oynamasına göz yumuyoruz. Ancak oyuncak seçiminde en önemli kriter, onu oyalamayı başarması değil.

Oyuncak Seçimi Zeka Gelişiminde Etkili!

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, çocuklarımızın oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında önemli bilgiler verdi.


Doğru Oyuncak Çocuğun Zeka Gelişimine Yardımcı Olmalı


Oyuncak, çocuğun kaslarını çalıştırmalı, girişimciliğini ve düş gücünü artırmalıdır. Daha da önemlisi çocukta merak uyandırmalı ve çocuğu problem çözmeye yönlendirmelidir.

Oyun, çocuğa yaşam deneyimi kazandırarak, kendini farklı durumlara uyarlamasına yardımcı olur ve çocuk, istediği gibi şekillendirebileceği bir oyun ortamında olmak ister.


Bu yüzden evde bulunan kaplar, makaralar, hamurların tümü çocuğa istediği bu ortamı sağladığı için çocuklar tarafından çok sevilen oyuncaklardır. Kısaca doğru oyuncak, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlamalıdır.


Çocuğun Yaş Grubu Oyuncak Seçiminde Önemli Bir Etken


Çocuklar yaşlarına uygun, becerilerini geliştirecek oyuncaklara daha duyarlıdır. Çünkü çocuk için edindiği her yeni beceri aynı zamanda bir oyundur. Oyuncakların çocukların yaş grubuna göre seçilmesi gerekmektedir. Yaş grubu, çocuğun ne ile oynayacağının yanında, nasıl oynayacağını da belirler. 0-2 yaş arası çocuklar tüm duyularını uyaran renkli ve sesli oyuncaklardan hoşlanırken, okul öncesi çağda olan çocuklar yaratıcı yönlerini destekleyen her türlü nesneden ve resim yapmaktan keyif alırlar.


Objelerin yerini değiştirmek ve objelerle çıkarttıkları sesler bile onlar için en zevkli oyunların başında gelebilir.


Oyuncak Seçerken Dikkat!


Ebeveynlerin oyuncak alırken oyuncağın kullanımından kaynaklanan riskleri de dikkate alması gerekir. Oyuncağın parçaları sağlam ve zorlamalara dayanıklı olmalı, kenarı ve çıkıntıları fiziksel yaralanmaları en aza indirecek şekilde tasarlanmalı, oyuncaklar ve parçaları boğulma riski taşımamalıdır.


Oyuncak seçiminde güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken kriterlerden bazıları;  • Avrupa’ya uygun, anlamına gelen ve gerekli güvenlik şartlarını karşıladığını gösteren CE, ithal bütün oyuncaklarda aranan bir kriterdir. Satın alınan oyuncağın üretim yeri neresi olursa olsun üzerinde CE damgası olmasına dikkat etmek gerekir.

  • Çocuğun oyundan en optimum faydayı sağlayabilmesi için seçilen oyuncağın yaşına uygun olduğundan emin olmak gerekir. Her ebeveyn, çocuğun yaşını ve oyuncağın güvenlik uyarılarını dikkate almalıdır. Oyuncak satın alırken bu uyarıların üzerinde olduğu oyuncaklar tercih edilmelidir.

  • Oyuncaklar pilli ise pil yerinin güvenli şekilde kapalı, vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edilmelidir. Pil kutupları, pil voltajı, DC işareti okunaklı şekilde olmalı, eski ve yeni piller ile alkali, standart ve şarj edilen piller birlikte kullanılmamalıdır.

  • Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanır olmasına, gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş veya yapıştırılmış olmasına özen gösterilmeli, astım ve alerji riski olan çocuklarda tüylü oyuncaklardan kaçınılmalıdır.

  • Çocuklar ilk yaşlarında cisimleri ağızlarıyla da tanıma ve her cismi ağza götürmeye eğilimlidir. Bu sebeple üç yaşından küçük çocuklara küçük parçaları olan ya da küçük parçalara ayrılan oyuncaklar alınmamalıdır.

  • Oyuncağın boyası dökülüyor ya da çok kısa zaman sonra çıkıyorsa çocuktan uzak tutulmalıdır.

25.10.2010 - 2743İlgili Diğer Yazılar
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
İyi Anne Baba Olmaya Çalışmayın
İyi Anne Baba Olmaya Çalışmayın
Kekemelik Sorunu Genetik!
Kekemelik Sorunu Genetik!
Kız Çocukları Tuvalet Eğitiminde Daha Başarılı
Kız Çocukları Tuvalet Eğitiminde Daha Başarılı
Deprem Korkusu Panik Atak Hastalığına Neden Oluyor!
Deprem Korkusu Panik Atak Hastalığına Neden Oluyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]