Prof. Dr. Emral: "Erken dönemde kilo vermek şeker hastalığını geriletebilir"

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Emral, kilo vermenin şeker hastalığını geriletebileceğini bildirdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Emral, kilo vermenin şeker hastalığını geriletebileceğini bildirdi. Ankara Diyabet Derneğince, Çankaya'da bir otelde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Diyabet Tedavisi Sempozyumu'nda çok sayıda uzman, diyabet tedavisini ele aldı.Sempozyuma katılan Prof. Dr. Rıfat Emral, AA muhabirine şeker hastalığının tanı ve tedavisine ilişkin bilgi verdi. Şeker hastalığının ciddi sorunlara yol açabileceğine dikkati çeken Emral, diyabetin dünyadaki en önemli körlük, böbrek yetmezliği ve ayak ile bacak kesilme nedeni olduğunu söyledi.Emral, şeker hastalığı olan kişilerin öncelikle diyet ve egzersiz ile hayat tarzını değiştirmesi, daha sonra da tedavi görmeye başlaması gerektiğini vurguladı. Şeker hastalığının birçok belirtisi olduğunu ifade eden Emral, "Özellikle ağız kuruluğu, çok idrara çıkma, gece idrara kalkma, iyileşmeyen yaralar ya da yara iyileşmesinin gecikmesi, yemek sonrası rehavet hissinin çökmesi en önemli belirtilerinden." dedi.Şeker hastaları Akdeniz diyeti uygulamalıProf. Dr. Emral, şeker hastalığı tanısı konan hastaların iyi izlenmesi gerektiğini belirterek, herkesin belli aralıklarla glikoz takiplerini yaptırmasını tavsiye etti. Ailesinde diyabet hikayesi olan ve 40 yaşı geçen kişilerin mutlaka belli aralıklarla glikoz ölçümü yaptırmasının önemini vurgulayan Emral, böylece erken tanının mümkün olabileceğini kaydetti.

Rıfat Emral, şeker hastalarının beslenmesine ilişkin de şu bilgileri verdi:"Şeker hastalarının kalori ihtiyaçlarının yüzde 50'si karbonhidratlardan oluşmalı. Ama bu karbonhidrat basit karbonhidrat, rafine şekerlerden elde edilen karbonhidrat olmamalı. Sebze ağırlıklı beslenmeli. Aslında 'Akdeniz diyeti' dediğimiz sebzenin ağırlıklı olduğu diyet bu hastalar için en uygun diyet. Belli aralıklarda elbette ki yağ da protein de tüketecekler ama bunların oranlarını bilmek lazım."Kilolu kişilerin mutlaka zayıflaması gerektiğinin altını çizen Emral, "Eğer erken dönmede tanı konursa şişman bir kişi zayıfladığı takdirde şekeri normale dönüyorsa şeker hastalığı söner. Fakat işin gereğini bozar tekrar kilo almaya başlarsa da hastalığı tekrarlayacaktır. Dolayısıyla erken dönemde kilo vermek önleyici olabilir ve şeker hastalığını geriletebilir." dedi.


16.11.2019 - 41695İlgili Diğer Yazılar
Günlük tuz kullanım miktarı 5-6 gram olmalı
Günlük tuz kullanım miktarı 5-6 gram olmalı
Şeker hastalığı uzuv kaybı yaşatıyor!
Şeker hastalığı uzuv kaybı yaşatıyor!
'Şeker hastaları kontrollerini aksatmamalı'
Şeker hastalığı böbrek nakline götürüyor
Şeker hastalığı böbrek nakline götürüyor
Türkiye 2018
Türkiye 2018'de En Çok Şeker Tüketilen Ülkelerden
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]