Proloterapi tedavisi sayesinde tekrar dünya şampiyonu oldu

Bir dirsek eklemi zedelenmesinden dolayı, spor yaşamı tehlikeye düşen sporcu Ferit Osmanlı'nın Proloterapi ile sakatlığı tedavi edildi.

Proloterapi tedavisi sayesinde tekrar dünya şampiyonu oldu
Tekrar dünya şampiyonu olmayı başaran Ferit Osmanlı'nın yanı sıra bir başka sporcumuz, Türkiye 100- 200 metre şampiyonu atlet Nimet Karakuş da, eklem ve kas zedelenmesi sakatlığından, Proloterapi ile kurtuldu.

Başka tedavilerden sonuç alamayan sporcularımıza Proloterapi uygulayan, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan, kas lifi kopmalarının, krampların, eklem bağı, menüsküs ve kırık gibi sakatlanmaların sonucunda yıllarca emek verdikleri spor hayatlarını sonlandırmak zorunda kalan sporcular olduğuna dikkat çekti. Sporcu Ferit Osmanlı ve milli atlet Nimet Karakuş sakatlanmalarının ardından farklı tedavilerden yararlanmalarına rağmen olumlu sonuç alamadıkları için, Proloterapi uyguladıklarını söyledi. Proloterapi ile geçici sakatlıkların kalıcı hasarlara neden olmadan, vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirerek, sporcu sakatlanmalarının önüne geçildiğini söyledi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan, sporcu yaralanmalarının yüzde sekseninin, yumuşak doku zedelenmesinden kaynaklandığını söyledi. Farklı dönemlerde yapılan araştırmalara göre, yüzde altmışında kalça, bacak, diz ve ayak sorunları görülürken, yüzde yirmi ikisinde ezilme, yüzde yirmisinde ise kırık görüldüğünü belirtti. Tenisçi dirseğinin, kas ve lif zedelenmelerinin sporcularda önemli sakatlıklara yol açtığına dikkat çeken Hasan Doğan, ani ve yanlış yapılan uygulamaların, sporcuları sahalardan uzaklaştırdığını ve kalıcı sakatlıklara neden olduğunu kaydeden Doğan, sporcu sağlığı ve sağlamlığı için hasarlı dokuları kaynağından tedavi eden yöntem olan Proloterapi'nin hem önleyici hem de sonrasında kalıcı tedavi sağlayan doğal bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.

Sporcu sağlığı için tek başına yeterli olan bir tedavi

Türkiye'yi Proloterapi yöntemi ile ilk kez tanıştıran ve bu tedavi alanından birçok hekimin yetişmesi için Bilimsel Proloterapi Derneğini kurarak hekimlere sürekli eğitimler veren Op. Dr. Hasan Doğan, yaralanan bir eklemde fonksiyon bozukluğu (ağrı, güç kaybı, şişme) görüldüğünde, çekilen film ve MR'larda bu yaralanmayı tespit etmenin çok zor olmasına rağmen, Proloterapi yöntemini bilen bir hekimin bu yaralanmayı kolayca teşhis edebildiği gibi, hasara neden olan dokuyu kaynağından enjeksiyon yöntemi ile kalıcı olacak şekilde tedavi edebildiğini vurguladı. Dr. Doğan, Sporcu sağlığı ve sağlamlığı için Proloterapi'nin tek başına yettiğini başka bir tedaviye ve ilaca gerek kalmadığını vurguladı.

Op. Dr. Hasan Doğan, Proloterapi'nin el ve ayak burkulmaları ve omuz zedelenmelerinde çok başarılı sonuçlar verdiğini belirtti. Zedelenen yumuşak dokunun kemiğe yapışma yerinde güçlenme ve sağlamlaştırma sağlayan bir enjeksiyon tekniği olduğunu söyledi.

Proloterapi nasıl uygulanıyor?

Sporcu sakatlanmalarında çok iyi sonuçlar veren önleyici tedavi yöntemi olan Proloterapi'nin nasıl uygulandığı hakkında bilgi veren Ortopedi ve Travmatloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan şöyle dedi: "Hasarlanan bölgeye Proloterapi yöntemiyle enjekte edilen ve özel bir içeriğe sahip olan Proliferant solisyon, hasarlı bölgede vücudun tamirci hücrelerini aktif hale getirir. Vücudun kendini iyileştirme sistemini devreye sokan bu yöntem sayesinde doğal bir tedavi uygulanmış olur. Proloterapi; zayıflamış ve eski işlevselliğini kaybetmiş eklemleri, kıkırdakları, ligamentleri ( bağları ) , tendonları, kasları güçlendirerek tekrar eski haline getirir ve onarır. Özel bir içeriğe sahip olan Proliferant solisyonunun hasarlı bölgelere enjekte edilmesiyle çalışan, vücudun iyileştirme gücünü harekete geçiren, ağrıları yok eden mucizevi bir tedavi yöntemidir " dedi.

25.11.2014 - 15893

İlgili Diğer Yazılar
Eskişehir
Eskişehir'de yeni doğum yapan acil sağlık çalışanlarına özel "anne istasyonu" uygulaması
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Bir saatte korona olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün
Bir saatte korona olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün
Koronavirüs: Dünya Covid-19 salgınıyla savaşı kazanıyor mu?
Koronavirüs: Dünya Covid-19 salgınıyla savaşı kazanıyor mu?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]