PRP ve akupunktur tedavisiyle 22 yıllık çocuk özlemi son buldu

Mardin'de yaşayan 40 yaşındaki Gurbet-Nimet Demirel çifti, birçok şehirde ve kliniğe gitmesine rağmen çocuk sahibi olmanın imkansız olduğunun yanıtını alırken, tavsiye üzerine Diyarbakır'da başvurduğu klinikte yapılan tedavi sonrası 22 yıl sonra çocuk sahibi oldu.

Mardin'de yaşayan ve 18 yaşında evlenen Gurbet-Nimet Demirel çifti, evliliklerinin üstünden birkaç yıl geçti çocuk sahibi olamadı. Çocuk sahibi olmak için birçok şehirde ve tüp bebek merkezine başvuran çift, hiçbir yerde başarı elde edemedi, kendilerine imkansız denildi. Demirel çifti, arkadaş tavsiyesi üzerine başvurduğu Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, yumurta rezervinin olmadığını, FH hormonlarının yüksek olduğunu, AMH hormonlarının çok zayıf olduğu tanısı konuldu. PRP ve akupunktur tedavisi sonuç veren Demirel ailesi, çocuk sahibi olacağının heyecanı ve mutluluğunu yaşıyor. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, hastanın daha önce birçok merkeze başvurduğunu, tüp bebek denemesi dahi yaptıklarını, fakat tüp bebek denemelerinde başarısız olduklarını söyledi. Çoksüer,

"Tabi bu neden başarısız olmuş. Hastanın şuanda yumurta rezervinin çok zayıf olduğu ve buna bağlı olarak ta tüp bebek denemesinden sonra başarısız olduğu söylenmiş. Yumurta denemelerinde bazı uygulamalarda embriyo transferi dahi yapılamamış. Çünkü yumurta rezervi çok düşük olduğundan, yumurta kalitesi zayıf olduğunda yapılamıyor bazen. Hasta artık umutsuz bir şekilde kliniğimize başvurdu. Tabi biz hastayı değerlendirdiğimizde FH hormonlarının yüksek olduğu, AMH hormonlarının çok zayıf olduğu ve gerçekten de artık çok ileri derecede yumurta rezervinin zayıflığı tanısı konuldu. Tabi biz bu hastaya hemen tüp bebek denemesi yapalım demedik. Biz hastaya direk tüp bebek uygulaması yapmadık. İlk önce yumurtalar için PRP tedavisi uyguladık. PRP tedavisi son yıllarda popüler olmaya başlanan bir tedavi. PRP tedavisinde biz yumurtalıkları güçlendirme, gençleştirme tedavisi esasına dayanır. PRP'de hastanın kanından aldığımız plazmanın içerisinde trombositten zengin ve büyüme faktörleri içeren plazmayı biz direk olarak yumurtanın içerisine enjekte ediyoruz. Böylece hem büyüme faktörlerini, hem PRP materyalini direk olarak enjekte ediyoruz. Böylece yumurtaların gençleşmesini sağlıyoruz. Tabi PRP uygulaması gerçekten de yumurta rezervi zayıf olan hastalarda tecrübeli kişiler tarafından yapılması çok önemli. Avrupa'nın birçok merkezinde PRP ile ilgili çalışmalar yapılmış. Bizim çalışmamızda gerçekten da başarı şansı artırdığına dair oldu. ve buda Avrupa'nın en önde gelen saygın bir infertilite dergisinde yayınlandı. Bu da bizim için ülkemiz adına gerçekten de gurur verici bir başarı" dedi.

"22 yıllık evlilik çocukla taçlandı"

Bu hastaya önce PRP uyguladıklarını, daha sonra akupunktur uyguladıklarını belirten Prof. Dr. Çoksüer,  "Biz akupunktur tedavisini de hedefimiz yumurtaları güçlendirmeye yönelik yani vücuttaki hormonal imbalansı düzelterek, hormonları normal dengeye getirerek böylece kaliteli yumurtayı biz oluşturmayı hedefledik. Birinci amacımız buydu. İkinci amacımızda bu tür hastalarda rahim zarı ince oluyor. Yumurta rahmin kanlanmasını artırarak rahim duvarını güçlendiriyoruz. Böylece hem kaliteli yumurta elde etmiş oluyoruz. Hem de rahim zarını güçlendiriyoruz. Böylece gebeliğin oluşmasını, tüp bebeğin tutulma gücünü artırmış oluyoruz. Biz bu hastaya ikili pover tedavi, yani güçlü tedavi vermiş olduk. Bu uygulamalardan sonra hastada FH hormonu normal seviyeye geldi, AMH hormonlarında önemli derecede artış oldu. ve yumurta rezervlerinde artış olduğunu gördük. İki ay sonraki tedavide tüp bebek uygulaması yaptık. Tüp bebek esnasında da hem bu sefer rahmin içerisine PRP uyguladık, hem de akupunktur yaptık. Tüp bebek esnasında PRP, akupunktur kombine tedavisi uyguladık. Ta ki yumurta toplanıncaya kadar. 12 gün sonra test yaptık. Yaptığımız tahlilde gebelik pozitif olarak geldi. Hasta gözlerine inanamadı. Ta ki gebelik kesesini görünceye kadar. Gebelik kesesini gördükten sonra artık hasta için müthiş bir mutluluk kaynağı oldu. Tabi hasta mutluluk gözyaşları da döktü. Uzun bir aradan sonra 22 yıllık evlilikte bunun çocukla taçlanması, çocuk sahibi olarak aile mutluluğunun artması bizim içinde müthiş bir manevi duygu. Çocuk sahibi olamayanlar lütfen umutlarını kesmesinler. Doğru yerde, doğru hekim, doğru merkezle tedaviye ulaşmak daha kolay. O yüzden lütfen umutlarını yitirmesinler" diye konuştu. Ailesiyle birlikte başvurmadık yer bırakmayan ve 22 yıl sonra gebe kaldığı müjdesini alan 40 yaşındaki Gurbet Demirel, 

"40 yaşındayım. Birçok merkeze gittim başarısız dediler. Hakan hocanın yanına geldim, PRP ve akupunktur uyguladılar. Şimdilik gebeyim, çok mutluyum. Allah ondan razı olsun. Çok mutluyuz Allah razı olsun. Herkese tavsiye ediyorum. Hakan hoca çok iyi, çok başarılı bir doktordur" şeklinde konuştu.

19.10.2019 - 41403

İlgili Diğer Yazılar
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Bebekleri ağlatan 11 neden
Bebekleri ağlatan 11 neden
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
Jinekolojide
Jinekolojide 'izsiz' ameliyat dönemi
Tedavide, laser uygulamasıyla başarılı sonuç
Tedavide, laser uygulamasıyla başarılı sonuç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]