Ruh Halinizi Düzeltecek Mükemmel Çözümler!

Ruh halinizin kötü olması yalnızca gününüzü berbat etmekle kalmaz aynı zamanda sağlığınızı etkilemeye başlar. İşte, bu ruh halinizi önleyecek çözümler nelerdir? Mehmet Öz açıklıyor...

Ruh Halinizi Düzeltecek Mükemmel Çözümler!

Yaşımız ilerledikçe kötü ruh hali, vücudumuza daha çok zarar vermeye başlar. Kızgınlık, anksiyete, üzgün olma ve kıskançlık gibi negatif duygular beynin, böbrek üstü bezini kortizol denilen stres hormonu salgılaması için uyarmasına neden olur. Kortizol, az miktarda olduğunda yararlı olabilir ancak uzun vadede kan damarlarında yaşlanma ve inflamasyona neden olarak yüksek tansiyon, kilo alımı ve ölümcül olabilecek kalp hastalığı gibi durumlara yol açabilir. Ancak, modunuzu düzeltecek ve negatif duygularınızın zararlı etkileriyle savaşacak dört mükemmel önerim var.


Çözüm #1: Negatif iyon üreticisi


Modunuzu düzeltmenin ilk sırrı ekmek kızartma makinenizi fişe takmak kadar kolay ve hesaplıdır. Tek fark, ekmek kızartma makinesi yerine negatif iyon üreticisi denilen bir ürün kullanılıyor olması. Bu arada şunu söylemeliyim ki çevredeki toz, mikrop, evcil hayvan kepeği gibi tahriş edici elementler pozitif iyon taşımaya eğilimlidirler. Bir mıknatısın demir tozlarını çekmesi gibi vücudunuz kelimenin tam anlamıyla bu elementleri kendine doğru çekerek hasara yol açar. Ayrıca bazı araştırmacılar zararlı olanın sadece pozitif iyon içeren hayvan kepeği veya toz olmadığını, pozitif iyonların tek başlarına da vücuda zarar verdiğini savunuyor. Ve asıl korkutucu olan ise şu: Cep telefonu ve bilgisayar gibi sık kullanılan ev ve işyeri eşyaları sürekli olarak etrafa pozitif iyon yayar.


Negatif iyon üreticisi, etrafınızda bir negatif iyon “kalkanı” oluşturarak potansiyel olarak zararlı olan pozitif iyonları sizden uzak tutar. 2006’da mevsimsel depresyon hastaları üzerinde yapılan bir araştırma, iyon terapisi uygulandığında hastaların neredeyse yarısının semptomlarda büyük ölçüde hafifleme gözlemlediğini ortaya koydu. Negatif iyon üreticisini internet üzerinden veya mağazalardan satın alabilirsiniz. Aracınıza, bilgisayarınızın yanına veya uyuduğunuzda yanınıza koyun ve kendinizi pozitif iyonlardan koruyun.


Çözüm #2:


Kendinizi kötü hissettiğimizde rahatlamak için çoğunlukla tatlılara yöneliriz. İronik olarak, bu tatlılar ruh halimizi daha da kötüleştirebilir. Vücudunuz, sonunda kan şekeri seviyenizi düşüren ve yorgunluğa ve huysuzluğa neden olan işlenmiş şekeri emmek için insülin salgılamalıdır. Bu şeker kısır döngüsünü yenmek ve gerilimi azaltmak için D-Riboz denilen şeker alternatifini deneyin. Riboz, hücreler tarafından kullanılan ana enerji kaynağı adenozin trifosfat (ATP) üretimini harekete geçiren doğal şekerdir. Atletler de performansları için D-Riboz kullanmaktadır. Yapılan araştırmalar, kalbin iyileşmesini ve kan akışını hızlandırabileceğini gösteriyor.


Hem kapsül hem de toz şeklinde bulabileceğiniz bu tamamen doğal şekeri sağlık ürünleri satılan mağazalardan alabilirsiniz. Çay veya kahvenizin içine 2000 mg koymayı deneyin ve güne harika bir başlangıç yapın.


Çözüm #3: Akupresür meridyen masajı


Eski Japon ve Çin sağlık biliminden yararlanan akupresür masajlar, iğne kullanılmadan yapılan basit ve etkili masajlardır. Örneğin okaliptüs, fesleğen ve nane yağlarını karıştırıp parmaklarınıza sürün ve boynun arkasından başlayarak kulak memesine, oradan da şakaklara doğru masaj yapın. Vücudunuzdaki önemli basınç noktalarına hafifçe masaj yaparak ve sakinleştirici aromaları içinize çekerek kan akışının hızlanıp stresinizin azalmasını sağlayacaksınız.


Çözüm #4: Küfür etmek!


Çocukların yanında bunu yapmaktan tabi ki kaçınmalısınız ancak araştırmalar, küfür ettiğiniz zaman beyniniz ve vücudunuz sizi rahatsız eden şeyle daha iyi başa çıktığını gösteriyor. 2009’da yapılan bir araştırmada, araştırmacılar kişilerden ellerini buzlu suya sokmalarını istediler. Küfür eden katılımcıların acıyı daha iyi tolere ettiği gözlemlendi. Küfür etmenin katılımcıların kalp atış hızını artırdığını bunun da savaş veya kaç tepkisini tetikleyerek vücudun acıyı tolere etmesini hatta görmezden gelmesini sağladığı düşünülüyor. “Küfür kavanozu” yöntemini kullanarak avantajları ikiye katlayabilirsiniz.


 

14.9.2012 - 11351

Prof.Dr. Mehmet Öz


Prof.Dr. Mehmet Öz'ün Yazdığı Tüm Makaleler
Prof.Dr. Mehmet Öz'ün Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Arkadaşa Danışmak ile Psikoloğa Danışmak Arasındaki Farklar
Arkadaşa Danışmak ile Psikoloğa Danışmak Arasındaki Farklar
Pandemide yıpranan anneleri sevindirmenin yolları
Psikiyatristten tam kapanma önerisi: Sevdiklerinizle görüntülü görüşün
Psikiyatristten tam kapanma önerisi: Sevdiklerinizle görüntülü görüşün
Bireysel enerjimizi yükseltmenin yolları
Bireysel enerjimizi yükseltmenin yolları
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]