Şair Mehmet Dede'nin Dünyası 42 Yıl Sonra Aydınlandı

Geçirdiği iş kazası yüzünden 42 yıldır göremeyen 82 yaşındaki kişi, kornea nakliyle sağlığına tekrar kavuştu.

Şair Mehmet Dede'nin Dünyası 42 Yıl Sonra Aydınlandı
CEM ŞAN - Adana'da 1972 yılında geçirdiği iş kazası sonucu çıkan yangında görme yetisini kaybeden ve zihninde 50'ye yakın şiir hazırlayarak teybe kaydeden Mehmet Tekiner (82), Bursa'da kornea nakliyle tekrar ışığa kavuştu. Şiirlerini ameliyatından birkaç saat önce kaydeden Tekiner, ameliyattan birkaç saat önce doktoruna, "Bakma gözüme, git al gel neşteri / Kapı kilitliyse vur, gir içeri / Ne kadar derdim varsa sök, alıp götür / Kalan bana yeter doktor, bir kemik, bir deri " dizeleriyle seslendi.

Tekiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğup büyüdüğü Adana'da, 40 yaşındayken bir iş kazası geçirdiğini ve yangında sol gözünü tamamen yitirdiğini, sağ gözünde ise yüzde 90 görme kaybı oluştuğunu söyledi. Bu olaydan bir süre sonra yolda yürürken sağ gözüne sinek kaçınca dünyasının karardığını belirten Tekiner, daha sonra Bursa'ya göç ettiğini anlattı. Bursa ve İstanbul'da pek çok doktora gittiğini ancak gözlerinde iyileşme olmadığını dile getiren Tekiner, şöyle devam etti: "Oğlum, bir gazete haberinde, Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kornea nakli yapıldığı haberini okumuş. Ondan sonra beni bu hastaneye getirdi. Kornea nakli için heyet raporu istediler. Bütün birimler onay verdi ancak kalp doktoru, 'Bu ameliyatı olursan yüzde 100 ölürsün' dedi. 'Dünyayla hiçbir ilişkim kalmadı. Ölürsem öleyim. Siz onay verin' dedim. Israrımıza dayanamayıp onay verdi. Çocuklarım da riski kabul ettiğime dair imza attı. Bu arada gizli gizli ağladım. Aklımda 50'ye yakın şiir vardı ve bunları kaydetmemiştim. O şiirlerin benimle toprağa gireceğine ağladım. Ameliyata 15 gün vardı. Ufak bir teyp alarak bu şiirleri kaydettim. " Ameliyatından önce Op. Dr. Ayşe Balıkçı için de bir şiir hazırladığını bildiren Tekiner, bunu hemşireye söylediğini aktardı.

Şiir hazırladığını hemşireden öğrenen Balıkçı'nın, ameliyattan birkaç saat önce bunu okumasını istediğini belirten Tekiner, "Ona şiirimi okudum. Bir bölümü şöyle:  Derdime bir çare söylesen doktor / Sakın deme bana 'Derdinin çaresi yoktur' / Derdimin çaresini ben biliyorum / Derdimin çaresi en son soluktur doktor / Bakma gözüme, git al gel neşteri / Kapı kilitliyse vur, gir içeri / Ne kadar derdim varsa sök, alıp götür / Kalan bana yeter doktor, bir kemik, bir deri " ifadesini kullandı. Tekiner, kendisini ışığa kavuşturan Balıkçı ve diğer doktorlara teşekkür etti. Adeta yeniden doğmuş gibi olduğunu vurgulayan Tekiner, "Dünyayı bu kadar güzel görmemiştim. Herkes cennetten çıkmış gibi. İnsanların yanakları pembe ve beyaz. Herkesi öyle görüyorum " diye konuştu. -  "Operasyon sabahı şiiri okudu ve hepimizi duygulandırdı " Balıkçı ise Tekiner'in göz kapağı ve kornealarında ciddi görme kaybı bulunduğu bilgisini verdi. Gözlerinin toplam görme oranının yüzde 1 civarında olduğunu anlatan Balıkçı, "İlk etapta göz kapaklarını düzelttik. Bir aylık iyileşme sürecinden sonra kornea nakli yaptık. İleri düzeyde kataraktı vardı ve bu sorunu da giderdik " dedi. Hastanede görevli bir hemşirenin, Tekiner'in kendisi için şiir hazırladığını söylediğini bildiren Balıkçı, şunları kaydetti: "Operasyon sabahı şiiri okudu ve hepimizi duygulandırdı. Hastayı hasta olarak ele alıyoruz ama aynı zamanda onun bir de duygusal yönü var. Çünkü 42 yıldır görmeyen bir insan. Yaklaşık iki saat süren ameliyat sonucu ışığa kavuşması bizim için de büyük mutluluk. Sonra hastadaki değişimleri de gördük ve öz güveni arttı. Daha önce iki kişinin kolundan tutmasıyla hastaneye gelirken şimdi tek başına Adana'ya gidip gelebiliyor. " Balıkçı, son bir yılda 32 kornea ameliyatı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Hayatını kaybeden kişilerden aldıkları 80 korneayı da başka illere gönderdiklerini dile getiren Balıkçı, bu tür cerrahi operasyonlarda yüzde 100 başarı sağladıklarını sözlerine ekledi. - Bursa

7.9.2014 1 - 15289

İlgili Diğer Yazılar
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Bebekleri ağlatan 11 neden
Bebekleri ağlatan 11 neden
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
Jinekolojide
Jinekolojide 'izsiz' ameliyat dönemi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]