Sakatlanmalara Karşı Korunun!

Yaz ayları aynı zamanda hareket ayları. Fakat sakatlanmalara da davetiye çıkarmıyor değil. İşte ortopedik sakatlanmalara karşı alabileceğiniz önlemler...

Sakatlanmalara Karşı Korunun!

Yaz aylarında dış ortamda geçirilen zaman diliminin artması ve daha fazla egzersiz yapılması birçok sakatlanmayı da beraberinde getiriyor. Bisiklete binmeye, koşmaya, yüzmeye ya da  su sporlarına yaz aylarında ilginin artması vücuda aşırı bir yük binmesine neden olabiliyor. Tüm kış boyunca hareketsiz kalan kişilerin aniden ve yoğun bir tempoyla spora başlaması kas yırtıklarına ve kas içinde kanamalara zemin hazırlıyor. Bu nedenle egzersize başlarken, önce germe hareketlerini uygulamak ve spora hafif tempo ile başlamak sakatlanma riskini büyük ölçüde düşürüyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Beksaç, özellikle yaz aylarında en sık karşılaşılan ortopedik sorunlar ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Arkadaşınızın bisikletini kullanmayın


Yaz aylarında bisiklete binen kişi sayısı artıyor. Yanlış kullanımın da etkisiyle bisiklete binenlerin dizlerinde sıklıkla problem yaşanabiliyor. Bu nedenle bisikletin ayarının boyunuza uygun olmasına dikkat edin. Aynı beden ölçülerinde olmadığınız kişilerin bisikletini kullanmayın.

Egzersize 1. viteste başlayın


Spora 6 aydan fazla ara verdiyseniz öncelikle kaslarınızı egzersize hazırlamanız gerekiyor. Aksi takdirde kas yırtıklarına ya da kas içinde yaralanmalara neden olabilirsiniz. Spordan önce mutlaka esneme hareketlerini yapın ve çok ağır tempoyla egzersize başlayın. Yürümeden koşmak ya da bisiklette birden hızlanmak kaslarınıza ağır zararlar verebiliyor.

Eski yaraların kapandığına emin olun

Daha önceden geçirmiş olduğunuz menisküs, burkulma ya da zedelenme gibi bir sağlık probleminiz varsa bu sorunların tamamen ortadan kalktığına emin olmanız gerekiyor. Aksi takdirde ufak bir travmada bu problemlerin geri gelmesine neden olabilirsiniz.

Kramplara karşı kayısı, muz ve baklagil tüketin

Sıcak havalarda çok terlemek vücutta bazı elektrolit ve minerallerin kaybına neden oluyor. Bu eksiklikler nedeniyle kaslar aniden kasılıp gevşeyemiyor ve sonucunda kramplar meydana geliyor. Özellikle yüzme sırasında meydana gelen ve boğulmaya bile neden olabilen bu kramplardan korunmak için magnezyum ve potasyumdan zengin beslenmeniz gerekiyor. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda günde 3- 4 kayısı, 1 muz ve baklagil yiyin.

Denize balıklama ve çivileme atlarken dikkat edin.

Deniz ya da havuzun sığ olması balıklama ya da çivileme atlama sırasında birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ayağınızı, başınızı ya da omzunuzu dibe çarpmanız durumunda, ayak bileğinden omzunuza, omurganızdan başınıza kadar farklı travmalar ve yaralanmalar yaşayabilirsiniz.

Sakatlanmamak için bol sıvı tüketin


Sürekli egzersiz yapıyorsanız kemik ve kıkırdaklarınızın güçlü olması şart.  Bunun için de vücudun elektrolit dengesinin korunması çok önemli. Muz ve kayısı gibi gıdaları spordan önce yiyebildiğiniz gibi spor sırasında da tüketebilirsiniz. Ayrıca sporcular için özel olarak hazırlanan elektrolitli sular da hem performans hem de kas kuvveti açısından önemli. Spor yapan insanların terle kaybettikleri mineralleri geri kazanabilmeleri için bol su içmeleri de gerekiyor. Bu şekilde sakatlanmalara karşı da önlem almış olursunuz.

Egzersizden 2 saat önce karbonhidratlı ürünler yiyin


Karbonhidratlı yiyecekler kasları uzun süreli aktiviteye hazırlıyor. Bu nedenle spora başlamadan 1-2 saat önce karbonhidratlı ürünlerden tüketin. Karbonhidratlı ürünler için de glisemik endeksi düşük esmer pirinç ya da kepekli makarna gibi ürünleri tercih edin.

Acıbadem Maslak Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Doç. Dr. Burak Beksaç

Kaynak:Womenist.net
 

31.7.2012 - 11156

İlgili Diğer Yazılar
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Bebekleri ağlatan 11 neden
Bebekleri ağlatan 11 neden
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
Jinekolojide
Jinekolojide 'izsiz' ameliyat dönemi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Sağlık Video Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Emzirme Döneminde Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme
Sağlık Video Kabızlık Nedir?
Kabızlık Nedir?

 

[Hata Bildir]