Savaş Oyunlarının Çocukların Psikolojisi Üzerine Etkisi

Çocuğunuz bilgisayar başında oyun oynarken ne kadar güvende hiç düşündünüz mü?

Savaş Oyunlarının Çocukların Psikolojisi Üzerine Etkisi
Çocuğunuz bilgisayar başında oyun oynarken ne kadar güvende hiç düşündünüz mü? Son günlerde yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizdeki çocukların % 70'inin bilgisayar, % 68'inin de oyun konsoluna sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmalar neticesinde çocuklarımız zararlı içeriklere sahip oyunları oynamaları kaçınılmaz hale gelmektedir. Kötü katkılara sebep olacak oyunlar kategorisinden savaş oyunlarını ele alacak olursak, bilinçli ve ölçülü olmadığı taktirde masaüstüne indirilerek oynatılan bu tarz oyunların çocukların hatta gençlerin psikolojilerinde ciddi hasarlar meydana getirdiği aşikardır.

Bu tarz savaş oyunları günümüzde o kadar yaygın bir şekilde üretilmeye başlandı ki neredeyse her oyun yapımcısı mutlaka bir savaş oyunu çıkartıyor hatta çıkartmayanlar bile bu tarz oyunlar üretmenin yollarını arıyor. Sebebi elbette ki çocuk yaştaki tüketici kitlesinin bu oyunlara olan merakıdır ancak bu tarz vahşet, kan ve ölüm görüntülerini bünyesinde barındıran oyunlar çocuklarınızı psikolojik olarak yıpratacaktır. Bu oyunlarda gördüğü karakterleri örnek almalarını ve büyüdükleri zaman onlar gibi öldürmek ve güçlü olmak isteğinde bulunacaklardır.

Aile içerisinde özellikle anne ve babaların çocuklarının bilgisayar başında bu tarz oyunları oynamalarını ve ileriki zamanlarda savaş oyunlarının çocuklarına ciddi zararlar vermelerini önlemek için bir takım önlemler almaları gerekir. Çocuklarınıza oyun oynamayı yasaklayarak ya da bu tarz oyunları oynamasını engelleyerek sorunu çözemez hatta daha ciddi bir şekilde onların savaş oyunlarına özenmesine neden olursunuz. Bu neden çocuklarınıza masaüstüne indirilen ve ciddi vahşet, ölüm gibi akılda kalıcı kötü görüntü sahnelerine sahip büyük boyutlu ve gerçeğe çok yakın olarak üretilen oyunları oynatmak yerine internet üzerinden tamamen daha eğlenceli ve güvenli olan, daha gerçekten uzak ve hayali görünen flash oyunları oynatabilirsiniz. Özellikle masaüstüne indirilen oyunlar görüntü kaliteleri ve gerçeğe olan yakınlıkları sebebiyle savaş oyunları oynamak isteyen çocukların psikolojisini daha kötü etkileyecektir.

Gerçekçi görüntüleri ve sahnelerine sahip bu oyunlar çocuklara günlük yaşamda da örnek olacak bu nedenle kötü davranışlar sergilemelerine zemin hazırlayacaklardır. Oysaki flash oyunların görüntü kalitesi daha gerçekten uzak görünmesinden dolayı çocuklarınız için daha hayalci ve gerçek hayatta mümkün olmayan şeyler olarak görülecek ve savaş oyunlarını oynasalar bile onları örnek almamalarını sağlayacaktır.

Her ne kadar erkek çocuklarının savaş oyunlarına ilgi gösterip bazı kötü sahnelerden etkileneceğini düşünsek de aslında kız çocukları için de durum çok da iç açıcı değil. Nitekim çevresinden duyduğu, gördüğü oyunlardan kız çocuklarımızın da etkilenip bu tarz oyunları denemek isteyeceğini düşünürseniz tehlikenin onlar için de yakın olduğunu görebilirsiniz. Kız çocukları için de en önemli çözüm kaynağının flash oyun siteleri olduğunu söyleyebiliriz. Zira her çeşit kız oyunları üreten flash oyun yapımcıları giydirme oyunlarından, evcil hayvan beslemeye, kuaför oyunlarından, süslenme oyunlarına kadar tamamen güvenli ve son derece yararlı oyunlar piyasaya sürmekte. Bu oyunların oynanması kız çocuklarının kişisel ve  psikolojik gelişimlerine yardımcı olmakta renkleri tanımalarına, el-göz koordinasyonun artmasına vesile olmaktadır. Kısacası savaş oyunları ya da kız oyunları olsun çocuklarımızı oyun oynarken mutlaka takip etmeli miami vice, painkiller, mafia gibi vahşet içeren oyunlar yerine daha basit flash oyunlar oynamaların destekleyebiliriz. Böylece onları hem şiddetten korumuş hem de gelişimlerine katkıda bulunmuş oluruz.

25.2.2013 - 12102

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
"Disleksili bireylerin yüzde 80
"Disleksili bireylerin yüzde 80'i normal veya üstün zekalı"
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Emzirme Döneminde Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme

 

[Hata Bildir]