Sevgili Olmak'tan Vazgeçmeyin

'Sevgili olma' halini sevgililer günü sınırlarından çıkarıp sürekli kılın" önerisinde bulundu

Sevgili Olmak'tan Vazgeçmeyin

İlişkinizdeki Süre Sizi Durağanlaştırmasın

Uzun süreli ilişkilerde veya evliliklerde çiftlerin farkına bile varmadan 'sevgili olma' halinden uzaklaştığına dikkat çeken uzmanlar, 14 Şubat Sevgililer Günü'nün bundan kurtulmak için bir fırsat olduğunu belirtti. Uzmanlar çiftlere, "Başlangıçtan bugüne kadar sizi hala birlikte tutan duygularınızı keşfedin ve o duyguların size yol göstermesine izin verin. 'Sevgili olma' halini sevgililer günü sınırlarından çıkarıp sürekli kılın " önerisinde bulundu.

14 Şubat Sevgililer Günü'nün evli olsa da 'sevgili olma' halini hissetmek isteyenler için bir fırsat olarak değerlendirebileceği belirtildi. Uzun süreli ilişkilerde veya evliliklerde çiftlerin çoğunlukla, farkında bile olmadan 'sevgili olma' halinden uzaklaştığına dikkat çeken uzmanlar, ''ilişkinin ilk zamanlarında çiftler partnerine özenir çünkü kendisi için özel olduğunu bilmesini ister. Kendine özenir, çünkü beğenilmek ister. Sevgisini göstermek için yollar arar, çünkü kanıtlamak ister. Sevgiyi canlı tutmak için uğraşır, çünkü sevdiğinin yanında kalmasını ister.

Sevgili heyecan duyar, hayal kurar, sevdiğini söyler, birlikte olmaktan bir şeyler yapmaktan hoşlanır, bunu da belli eder, ancak uzun süreli ilişkilerde veya evliliklerde çiftler çoğunlukla, farkında bile olmadan "sevgili olma " halinden uzaklaşıyor. Kazanılmış bir ilişki ve kazanılmış hakların varlığına olan inanç çiftlerin birbirlerine karşı duyarlılığını azaltıyor. Oysa erkek de kadın da özen gösterilmeye, değer verilmeye ihtiyaç duyar. Sevildiğini duymaya olan ihtiyaç ise hiç bitmez. Sevgililer Günü 'sevgili olma' halini hissetmek ve hissettirmek için bir fırsat olarak değerlendirilmeli " önerisinde bulundu.

Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışman Merkezi'nden Uzman Psikolojik Danışman Funda Tekelioğlu, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken hem kadınlarda hem de erkeklerde o gün ne yapılacağı, ne hediye alınacağı, sevginin nasıl gösterileceği telaşının başladığını aslında tüm bunların çiftlerin birbirlerine sevgilerini göstermek için olduğunu vurgulayarak, çiftleri 'sevgili olma' halinden uzaklaştıran inanışlar ve bunların yol açtığı davranış tipleri konusunda uyardı.

Yanlış inanışlarla ilişkinizi durağanlaştırmayın


Tekelioğlu, bu yanlış inanışları ise şu şekilde sıraladı: "Onu artık iyi tanıyorum. Ne istediğini, ne istemediğini, nelerden hoşlandığını ya da hoşlanmadığını gayet iyi biliyorum, değişmez. Ne düşündüğünü biliyorum, aklını okuyorum. Birçok konuda onun ne düşündüğünü ondan önce fark edip söyleyebilirim. Davranışlarının nedenlerini çözdüm. Hangi davranışının hangi anlama geldiğini, altında neyin yattığını öğrendim. Hatta davranışlarının anlamlarını artık ben ona söylüyorum. Söylediklerinin ve söylemediklerinin altında yatan beklentileri görüyorum. Ona iyi bakıyorum. İhtiyaçlarının farkındayım ve tüm ihtiyaçlarını karşılıyorum, konforu için uğraşıyorum. "

Deneyimlerden yola çıkılarak oluşturulan bu inanışların zamanla ilişkiyi durağan hale getirdiğini, çünkü tanıdığımızdan emin olduğumuz zaman, keşfedecek bir şeyin kalmadığını vurgulayan Tekelioğlu, "Onu anlamak için soru sormaktan vazgeçeriz, soruları sadece haklılığımızı kanıtlamak için sorarız. Onun fikrini almamız gerekmez, ne hissettiğini öğrenmemiz, ihtiyaçlarını araştırmamız gerekmez. Zamanla sohbetler, paylaşımlar azalır çünkü öğrenilecek bir şey kalmamıştır. İki kişi zamanla birlikte kalmaya alışır. 'Sevgili Olma' hali ise geçmişten bir anı olarak hatırlanır, bazen de unutulur gider " diye konuştu.

Birbirinizi keşfetmekten vazgeçmeyi
n

Funda Tekelioğlu, insanın büyüdüğünü, öğrendiğini, geliştiğini, ihtiyaçlarının farklılaştığını, zevklerinin de zamanla değiştiğini hatırlatarak şöyle devam etti: "Yaş aldıkça ve yaşadıkça önceliklerimiz de değişiyor, farkındalıklarımız artıyor. Biz böylesine gelişir ve değişirken sevdiğimiz de benzer şeyleri yaşıyor. İlişkide keşiflerin bitmeyeceğini, deneyimlerin ilişkiyi beslemek için kullanılabileceğini bilirsek , 'sevgili olma' halinin enerjisine sahip olabiliriz. "

Bu konuda çiftlerin kendilerine, "Tanıştığımız zaman ilk izlenimim neydi, nesi beni etkilemişti? Onun en sevdiğim özellikleri nelerdi? Onunla yapmaktan hoşlandığımız şeyler nelerdi? Onun tarafından fark edilmek için neler yapmıştım? gibi soruları sormalarını isteyen Uzman Psikolojik Danışman Funda Tekelioğlu, "Tüm bunların yanıtlarını hatırlayın ve şimdiki zamana bakın, başlangıçtan bugüne kadar sizi hala birlikte tutan duygularınızı keşfedin ve o duyguların size yol göstermesine izin verin. 'Sevgili Olma' halini sevgililer günü sınırlarından çıkarıp, sürekli kılın " önerisinde bulundu.

13.2.2013 - 12024

İlgili Diğer Yazılar
Çarpıcı araştırma: Erkekler maske takmaya daha az meyilli
Çarpıcı araştırma: Erkekler maske takmaya daha az meyilli
İftardan sonra art arda sigara yakmak kalp krizi ve ölüm riskini artırıyor
İftardan sonra art arda sigara yakmak kalp krizi ve ölüm riskini artırıyor
Koronavirüste ikinci dalga ne anlama geliyor, risk ne kadar büyük?
Koronavirüste ikinci dalga ne anlama geliyor, risk ne kadar büyük?
Koku ya da tat kaybı COVID-19 belirtisi olabilir
Koku ya da tat kaybı COVID-19 belirtisi olabilir
Koronavirüs testi: Türkiye
Koronavirüs testi: Türkiye'deki COVID-19 testleri ile ilgili neler biliniyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]