Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınavlarda yaşanan sınav kaygısının notlar üzerindeki olumsuz etkisi, birçok öğrenci için yaygın bir sorundur. Öğrenci sınava çok iyi hazırlanmış olsa da, yaşadığı sınav kaygısı nedeniyle zayıf bir performans sergiler ve daha fazla kaygılanmaya başlar.

Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınav kaygısı ile baş etmeyi öğrenmek, öğrencinin akademik performansını belli bir seviyede tutabilmek için çok önemlidir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); yalnızca DEHB’li öğrencilere değil, tüm öğrencilere sınav kaygısı ile baş etme konusunda destek oluyor.  

Özellikle üniversitelere giriş sınavları gibi önemli sınavlar sırasında kaygı yaşayan öğrencileri gözlemlemiş olan DEHBka koçları, kaygıyı yaşayan öğrencilerin; zihinsel, fiziksel, duygusal ve davranışsal anlamda yaşadıkları rahatsızlıklarla çalışıyorlar.

Kaygıyı yaşayan öğrenciler, zihinsel anlamda; kendini aşırı gözlemleme, okuduğuna odaklanamama, unutkanlık, dikkatini toplamada güçlük ve sınav sorularını okuyup anlamada güçlük yaşarlar.

Bunlara ek olarak, sınav sırasında; gördüğünü yanlış algılama veya yanlış yazma, hangi sorudan başlayacağını bilememe, bilginin varlığını hissetme ama adını koyamama, hatırlayamama gibi birçok problem yaşarlar ve bunun sonucunda da yetiştiremeyeceklerini, yapamayacaklarını düşünerek ümitsizliğe düşerler.

Sınav kaygısı nedeniyle yaşanan zihinsel rahatsızlıklara, fiziksel rahatsızlıklar da eşlik eder. Aşırı hareketlilik hali (yerinde duramama), çarpıntı, düzensiz kalp atışları, düzensiz solunum, ellerin titremesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kasılma, boyun ağrıları, beyni boşalmış hissetme, sinirlilik, çabuk ağlama, sık görülen belirtiler arasındadır.

Kaygıyı gidermek için ders çalışmaya başlamadan önce ilk olarak, en büyük korkular yazılabilir veya sözel olarak paylaşılabilir. Bu yöntem; öğrenciye kendini daha rahat hissettirip derse oturmasına veya organize olmasına yardımcı olacaktır.

Kaygıların bastırılması yerine paylaşılmaları daha az enerji harcattığı için, başlanan çalışmaya daha çok odaklanılabilir. DEHBka koçları, günlük rutin ortamda duygulardan konuşma, yapılacakları planlama, odaklanmayı sağlama ve düşünce sistemlerini düzenleme konularında yardımcı olabilir.

Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktive Bozukluğu olan kişilerde daha farklı bir uygulama yapan Profesyonel DEHB Koçları; ilk olarak kişinin, kendi dikkat eksikliğinin hangi durumlarda ve nasıl ortaya çıktığını keşfetmesini sağlıyorlar. Keşif döneminin ardından; harekete geçirmek, başlamak, çaba sarf etmek, takıntılı düşüncelerle başa çıkmak, duygusal durum ve erteleme hali konularında kişiye yardımcı oluyorlar.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); sadece sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin değil, tüm DEHB’li bireylerin, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı oluyor. DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor.

18.3.2011 - 5954

İlgili Diğer Yazılar
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
400 Milyon İnsanın Ruh Sağlığı Bozuk!
400 Milyon İnsanın Ruh Sağlığı Bozuk!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]