Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi her kısırlık problemi yaşayan çifte uygulanmamaktadır. Çiftlerin tüp bebek tedavisi olabilmeleri için öncelikle tedavinin gerekliliğini mecbur kılan şartların oluşması gerekmektedir. Bazı kısırlık problemleri, küçük müdahalelerle veya kişinin gündelik yaşamında yapacağı küçük değişikliklerle tedavi edilebilmektedi

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

 

Tüp bebek uygulaması, anne adayının yumurtalıkları ile baba adayının spermlerinin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesini sağlayan tedavi yöntemidir. Döllenen yumurtaların bölünmesiyle ortaya çıkan embriyolar, ana rahmine transfer edilir ve tüp bebek tedavisi tamamlanır. Böylelikle gebelik oluşur. Tüp bebek tedavisi 1978 yılından beri günümüze kadar uygulanan en başarılı yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliğin, normal gebelikten hiçbir farkı yoktur.Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi her kısırlık problemi yaşayan çifte uygulanmamaktadır. Çiftlerin tüp bebek tedavisi olabilmeleri için öncelikle tedavinin gerekliliğini mecbur kılan şartların oluşması gerekmektedir. Bazı kısırlık problemleri, küçük müdahalelerle veya kişinin gündelik yaşamında yapacağı küçük değişikliklerle tedavi edilebilmektedir.  Bunun haricinde gebelik önünde engel teşkil eden problemler yaşayan çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı durumlar ise:

Kadının tüplerinin tıkalı olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüplerin tıkalı olması kadının doğal yollardan gebe kalmasına engel teşkil etmektedir.

Erkeğin sperm kalitesinde bozukluk ya da sperm miktarında yetersizlik olması durumunda erkeğin spermlerinden en kaliteli olanın seçilmesiyle tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Aynı şekilde erkeğin sperm hareketliliğinde veya sperm şeklinde bir bozukluk varsa da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Geliştirilen tüp bebek teknikleri ile erkeğin spermlerinden en kaliteli olan spermlerin seçilme imkanı elde edilmiştir. Tüp bebek tedavisi ile erkek kısırlığının büyük oranda da önüne geçilmiştir.
Kadının yumurtalıklarında meydana gelen enfeksiyon durumlarında (çikolata kistleri, yumurtalık kistleri) tüp bebek tedavisi yardımcı üreme yöntemi olarak uygulanmaktadır. Ayrıca polikistik over sendromu olan kadınlara da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
Sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır
Erkeğin menisinde hiç sperm mevcut değilse, tüp bebek tedavisine başlanabilir. Tüp bebek tedavisinde erkeğin testislerinden cerrahi işlemler ile sperm elde edilebilmektedir.

Kadının rahminin içinde lezyonlar bulunuyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda cerrahi işlemlerle yapışıklıklar açılabilir. Böylelikle tüpler ve yumurtalıklar tekrar eski işlevlerini yerine getirebilirler. Ancak yumurtalık ve tüpler cerrahi müdahaleye rağmen işlevlerini yerine getiremiyor ve istenilen gebelik sağlanmıyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır.
Yumurtlama ile ilgili problem yaşayan kadına uygulanan ilaç tedavisi sonucunda gebelik elde edilemediyse tüp bebek tedavisine geçilmektedir.

 

Kaynak: http://jinekoloji.com/tup-bebek-kimlere-uygulanir

22.12.2015 - 19468

Prof.Dr. Bülent Tıraş
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri
Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri
Laboratuvar Ortamında Suni Embriyo Üretildi
Laboratuvar Ortamında Suni Embriyo Üretildi
Tüp Bebek Merkezinde 26 Kadının Yumurtasına Başka Bir Erkeğin Spermi Enjekte Edildi
Tüp Bebek Merkezinde 26 Kadının Yumurtasına Başka Bir Erkeğin Spermi Enjekte Edildi
Kaba Doğum Kadın Hastalıklarını Artırdı
Kaba Doğum Kadın Hastalıklarını Artırdı
Hamilelikte İlk Ultrason Ne Zaman Yapılmalı?
Hamilelikte İlk Ultrason Ne Zaman Yapılmalı?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]