Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Anne adaylarının tüp bebek tedavisine başlamadan önce Akdeniz tipi beslenme programına uyması başarı şansını arttırabilen bir faktördür

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Kadın ve erkeğin özel bir diyet yapması ihtiyaç duyulmaz. Tüp bebek tedavisinin başarısını arttırmak amacı ile bir takım yiyecek ve içecekleri fazla tüketmesi, bitkisel çaylar, bitkisel ürünler tüketmesi herhangi bir yarar sağlamaz. Bu tarz girişimler hiç yok yere kilo alınmasına sebebiyet olarak,  zararlı da olabilir. Bu sebepten dolayı da, tüp bebek tedavisinde sadece doğru ve dengeli beslenmek kısacası normal beslenmek yeterli olacaktır. Bu sebeple de zararlı besinlerden uzak durarak, günlük protein, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabileceğiniz bir beslenme düzeni oluşturmanız yeterli olacaktır.

Sağlıklı bir beslenme düzenine başlayın!

Tüp bebek tedavisinde anne adayının sağlıklı beslenmesi ve vücudunu dinç tutması önemlidir. Bu sebeple beslenme düzenini değiştirmelidir. Günlük olarak ihtiyaç duyduğu protein, mineral ve vitaminleri temin edeceği bir programa uymalıdır.

Akdeniz tipi beslenme diyetine özen gösterin!

Anne adaylarının tüp bebek tedavisine başlamadan önce Akdeniz tipi beslenme programına uyması başarı şansını arttırabilen bir faktördür. Taze sebze ve meyve ağırlıklı olan bu beslenme düzeninde protein ihtiyacı için tüketilen etler ızgara ya da haşlama olarak tüketilir.

Fast food türü yemeklerden uzak durun!

Anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de fast food tarzı besleyiciliği az gıdalardan uzak durmalarıdır. Bu tarz besinlerde basit şeker adı verilen boş enerji oldukça fazladır. Bu da kiloya sebep olur. Anne adayı bu tarz beslenmelerde günlük ihtiyacı olan besin ögelerini alamaz ve vücudunu yorar.

Kafeini minimuma indirin!

Çay, kahve gibi kafeiden zengin içecekler tedavi programının aksamasına yol açabilir. Bu sebeple de kafeinin en aza indirilmesi oldukça önemlidir. Şayet anne adayı kahve ya da çay tiryakisi ise, kafeinsiz kahveler ya da çok açık ve limonlu çaylar tercih edebilir. Günlük 3 fincandan fazla çay ya da kahve tüp bebek tedavisine başlayan anne adaylarına kesinlikle önerilmez

D vitamini alımına özen gösterin!

D vitamininizin eksik olması durumunda, hamile olma şansınız azalır. Hamile olmak istediğiniz süre içerisinde D vitamini almaya dikkat etmelisiniz. D vitaminin en bol ve en basit bir şekilde alındığı en önemli kaynak güneştir. Bu sebepten dolayı, gün içerisinde 20dk boyunca kollarınızı ve bacaklarınızı güneş banyosu ile şereflendirin. 20dk sonra vücudun güneş depolaması duracaktır.

Sigaradan uzak durun!

Tamamen sağlıksız bir alışkanlık olan sigara, akciğer ve meme kanseri riskinde ciddi anlamda artış sağlar. Bütün bunların yanı sıra sigara, yaklaşık % 13 civarında kısırlık durumu ile de ilişkilendirilir. Yapılan araştırmalar sonucunda, gün içerisinde 6 ile daha fazla saat pasif içici olan kadınların, hamile olabilme şansları yaklaşık % 36 civarında azalıyor. Bu durum değiştiği zaman, doğurganlığınızın tekrar normale dönmesi ise, ortalama 1 yılı buluyor. Hamile olabilmek, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, sigara ile olan bütün ilişkinizi kesmeniz gerekiyor.

Sigaranın yumurtalıklar üzerinde meydana getirdiği zararlı etkisi, tam anlamı ile ispatlanmıştır. Zararın etki etme derecesi de, sigara içme süresi ile doğru orantılıdır. Sigara içen kişilerde, kısırlık riskinin topluma oranla 1,5 kat daha fazla olduğu, bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır.  

Aynı zamanda, sigaranın 1 ile 3 yıl önceden erken menopoz dönemine girilmesi ile de alakalsı olduğu, yumurta gelişimi, yumurtlama, döllenme ve embriyonun erken gelişimi üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğu da bilinmektedir.

Yardımcı üreme teknikleri ile gerçekleştirilen tedavi esnasında, sigara içenlere aynı sayıda embriyo transfer edildiği zaman, elde edilecek olan hamilelik oranının %50 daha az olduğu dikkatleri çekmiştir. Sigara, erkeklerde sağlanacak olan mikroenjeksiyon (ICSI) ve tüp bebek (IVF) şansını daha da azaltmaktadır.

Folik asit almayı unutmayın!

Hamile olmak için uğraşırken, ihtiyacınız olan tek bir vitamin varsa o da folik asittir. Vücudunuz bu yaşamsal B kompleks vitaminini, kırmızı kan hücreleri yapımında kullanır. Bazı uzmanlar gün içerisinde 400 mikrogram folik asit alınmasını tavsiye ediyor. Bunu besin takviyesi şeklinde de almak için, doktorunuza mutlaka danışın. Eğer isterseniz, ay çekirdeği, ıspanak, yumurta ile makarna, mısır gevreği gibi tahıllar ile beslenerek, folik asit eksikliğinizi gidermeye çalışabilirsiniz.

Kilo vermek için sağlıksız diyetler yapmayın!

Kilo vermek için yapılan sağlıksız diyetler, hamile olabilme şansını olumsuz açıdan etkiler. Besin eksikliği, hem sizin için hem de yaşayacağınız hamilelik açısından oldukça zararlıdır. Hamile olmayı istediğiniz dönem içerisinde, Akdeniz mutfağı ile beslenmeniz sağlığınız bakımından yararlı olacaktır. Mümkün oldukça zeytinyağlı, balık ve baklagiller ile beslenmeniz gerekmektedir.

C vitaminin gücü!

C vitamini hem anne adayı, hem de baba adayı için olmazsa olmazlardan biridir. Günlük C vitamini ihtiyaçlarınızı karşılayarak vücudunuzu dinç tutmak, gebelik için gereklidir.

Geri kalan vitamin ve mineraller de kesinlikle ihmal edilmemelidir. Vücudun dirençli ve güçlü olması sayesinde sağlıklı sperm üretimi ve gebelik için anne adayının vücudunun uygun olması sağlanır.

A Vitamini unutmayın!

A  ve D vitaminleri cinsel arzunun artmasını sağlar. Orgazma ulaşmak da gebelik şansını arttıran faktörlerden biridir. Bu vitaminlerin eksik olması cinsel isteğin azalmasına yol açar.

 
 

14.9.2015 - 18761

Prof.Dr. Bülent Tıraş
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Kadın Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri
Kadın Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri
Hamilelikte Uyulması Gereken 10 Altın Kural
Hamilelikte Uyulması Gereken 10 Altın Kural
Doğum kontrol hapları zararlı mı?
Doğum kontrol hapları zararlı mı?
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Kadınların korkulu rüyası tarih oluyor
Kadınların korkulu rüyası tarih oluyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir? Grip Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır? Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur? Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]