Üniversite öğrencisi 150 kilodan 75 kiloya düştü

Ankara'nın Çankaya ilçesinde yaşayan üniversite öğrencisi Halit Buğra Şahin, diyet ve spor yaparak 8 ayda 150 kilodan 75 kiloya düştü. Şahin, kilo verme sürecinin ardından akrabaları ve arkadaşları tarafından tanınmamış.

Üniversite öğrencisi 150 kilodan 75 kiloya düştü

8 ayda 75 kilo verdi; arkadaşları tanıyamadı

ANKARA'nın Çankaya ilçesinde kilosu nedeniyle sosyal hayatında sorun yaşayan üniversitesi öğrencisi Halit Buğra Şahin (20), diyet ve spor yaparak 8 ayda 150 kilodan 75 kiloya düştü. Şahin, "8 aylık kilo verme sürecimin ardından memleketim Erzincan'a döndüm. Gittiğim zaman akrabalarım, arkadaşlarım kimse beni tanıyamadı" dedi.

Çankaya ilçesinde ailesi ile birlikte yaşayan Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Halit Buğra Şahin, 19 yaşında 150 kiloya ulaştı. Kilosu nedeniyle sosyal hayatının ve hareket alanlarının kısıtlandığını fark eden Şahin, fazla kilolarından kurtulmak için zayıflamaya karar verdi. Spora ve diyete başlayan Şahin, 8 ayda 150 kilodan 75 kiloya düştü.

Şahin, tartıda 150 kiloyu gördükten sonra artık bir şeyler yapması gerektiğini düşündüğünü belirterek, "Hayatımda o kadar zorluk çekiyordum ki; toplu taşımaya bile binemiyordum. Uçağa bindiğim zaman ek kemer istemem gerekiyordu. Öz güvenim yerle bir olmuştu. Kendimi çok mutsuz hissediyordum. Sürekli dışarıdan yemekler söyleyip, kendimi odama kapatmıştım. Sosyal hayatım yoktu. Dışarıya çıkıp insanlarla konuşamıyordum. Sonra kısa sürede nasıl kilo veririm diye çözüm yolları aradım. Mide ameliyatını, zayıflatan ilaçları gördüm. Sonuçlarının hep kötü bir şekilde sonuçlandığını, ölümler olduğunu gördüm. Ben de sağlıklı bir şekilde kilo vermeye karar verdim. 8 ayda 75 kilo verdim. Ben inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Yazları stajlarım oluyor ve stajlarda çok zorluk çekiyordum. Katları çıkarken zorluk çekiyor, sahaya inemiyordum. Bizim mesleğimizde inip çıkmamız lazım, ofiste durmuyoruz. Mesleğim için kilo vermek istedim" dedi.

'İÇİMDEN BİR İNSAN ÇIKTI'

Kilo verdikten sonra etrafındakilerin kendisini tanımakta zorluk çektiğini ifade eden Şahin, "8 aylık kilo verme sürecimin ardından memleketim Erzincan'a döndüm. Gittiğim zaman akrabalarım, arkadaşlarım; kimse beni tanıyamadı. Herkes nasıl kilo verdiğimi sordu. Sağlıklı beslendim, düzenli spor yaptım. İnanıp, kendinize güvendiğiniz zaman herkes yapabilir. İmkansız değil. Resmen içimden bir insan çıktı. Bir yere gideceğim zaman öncelikle oranın güzergahına bakıyordum yokuşu var mı, rahat gidebilecek miyim diye. Yokuş çıkarken nefes nefese kalır, ölecek gibi hissederdim. Şimdi çıktığım zaman çok rahat ediyorum. Yolda yürürken acaba herkes bana mı bakıyor diye düşünüyordum, o yüzden evden çıkmıyordum. Küçüklük hayalim olan spor arabalara bakmak için bayilere gittiğim zaman bile satıcılar, 'Bu adam nasıl binecek bu arabaya' diye ön yargı ile yaklaşıyordu. Bunlar beni, kilo vermem gerektiğine ikna etti" diye konuştu.

'EVİ ARTIK KAFEYE DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜ'

Anne Serap Şahin ise "Anne olarak gerek giyim, gerek sağlık, gerekse araba, eğitim konusunda her konuda ben zorluk çektim. Oğluma yardımcı olmak için elimden geleni yaptım. Oğlumu beyaz gömlekli, tişörtlü gördüğüm için mutluyum. Bebeklikten beri kiloluydu. Oğlum kilo aldıkça eve kapanmaya başladı. Dışarı gidip yemek bile istemedi. Yemeği eve taşıdı. Yemek geliyor, 15 dakika sonra da tatlı geliyordu. Bir baktık ki içeceklerini koymak için buzdolabı almış. Evi artık bir kafeye dönüştürmüştü" ifadelerini kullandı.

Şahin'in diyetisyeni Nagehan Afşar da Türkiye'nin Avrupa'da obezitede birinci olduğunu ve insanların fazla kilolarından kurtulmak için birçok farklı küre ve yönteme başvurduğunu belirterek, sağlıklı kilo vermenin önemine dikkat çekti. 

26.8.2023 - 76092Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]