Uzman Diyetisyen Küçük: "Fazla kilo ve obeziteye bağlı nedenlerle her yıl en az 3,5 milyon kişi hayatını kaybetmektedir"

Uzman Diyetisyen Küçük: "Fazla kilo ve obeziteye bağlı nedenlerle her yıl en az 3,5 milyon kişi hayatını kaybetmektedir"damar hastalıkları, inme, Tip 2 diyabet, bazı kanser türleri, kas-eklem hastalıkları ve solunum sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık sorunları riskini artırır.

Uzman Diyetisyen Küçük: "Fazla kilo ve obeziteye bağlı nedenlerle her yıl en az 3,5 milyon kişi hayatını kaybetmektedir"

ANKARA 4 Mart Dünya Obezite Günü münasebetiyle sağlıklı beslenme ve obezite hakkında bilgiler veren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzman diyetisyenlerinden Fadime Aydın Küçük, "Obezite dünyayı tehdit eden önemli sağlık problemleri arasındadır. Fazla kilolu veya obez olmak; hipertansiyon, hiperlipidemi, kalp-damar hastalıkları, inme, Tip 2 diyabet, bazı kanser türleri, kas-eklem hastalıkları ve solunum sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık sorunları riskini artırır. Fazla kilo ve obeziteye bağlı bu rahatsızlıklar yüzünden her yıl en az 3,5 milyon kişi hayatını kaybetmektedir" dedi.

4 Mart Dünya Obezite Günü münasebeti ile sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekerken obezite hakkında bilgiler veren SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Araştırma Hastanesi uzman diyetisyen Fadime Aydın Küçük İhlas Haber Ajnası'na yaptığı açıklamada, "Obez olmaktan nasıl korunulabilir?" sorusuna: "Sağlıklı beslenme ile fiziksel aktivite düzeyi artırılarak obez olmaktan korunabilir. Besinler diyetisyen tarafından bireyin yaşına ve cinsiyetine, sağlık ve hastalık durumuna, fiziksel aktivite ve fizyolojik (gebe ve emziklilik) durumunun özelliklerine dayalı, bireye özgü planlanmış porsiyonlarda tüketilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır. Günlük beslenmede; taze sebze ve meyvelerin, tam tahıl ürünlerinin, süt ve ürünleri, balık, tavuk ve diğer yağsız etler ile kuru baklagillerin tüketimi sağlıklı seçimlerdir. İşlenmiş ve hazır besinlerden yağ, şeker ve tuz içeriği yüksek olanların tüketimi sağlıksız seçimlerdir. Sağlığınız için yetişkinlikte haftanın en az 5 günü ve günde en az 30 dakika çocukluk çağında ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır."

"Hızlı ağırlık kaybına neden olan popüler diyetler, kontrolsüz zayıflama ilaçları kesinlikle uygulanmamalıdır"

Fazla kilolu ve obez bireylerin hazır gıdalardan kaçınması gerektiğinin altını çizen Küçük, "Günlük 2 ile 2,5 litre sıvı ihtiyacının 1,5 ya da 2 litresi sudan gelmelidir (1,5-2 litre su=8-10 bardak su). Hazır meyve suları, gazlı içecekler vb. yerine sağlıklı içecekler tercih edilmelidir. Kızartma yerine ızgara, haşlama, buharda ve fırında pişirme yöntemleri seçilmelidir. Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Gün boyu aktif olunmalıdır. Hızlı vücut ağırlık kaybına neden olan popüler diyetler ve kontrolsüz zayıflama ilaçları kesinlikle uygulanmamalıdır. Yağ ve/veya şeker miktarı azaltılmış (diyet/light) ürünler, her zaman düşük enerji içermez. Bu ürünlerin tüketiminde dikkatli olunmalı ve diyetisyene danışmadan tüketilmemelidir. Fazla kilolu ve obez bireylerin zayıflama diyeti önerisi sadece diyetisyen danışmanlığı ile belirlenmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

"Çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır"

Çocuklarda obezitenin giderek arttığını dile getiren anne babalara da uyarıda bulunan Diyetisyen Fadime Aydın Küçük, "Günümüzde çocukluk çağı obezitesi giderek artmaktadır ve bu durum yetişkinlik çağı obezitesinde de önemli bir risk faktörüdür. Dolayısıyla çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır" diye konuştu.

4.03.2022 - 60112Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]