Uzmanlar görüntüleme teknolojilerinin geleceğini tartıştı

Siemens Healthineers ve Bayer tarafından radyoloji alanında hızla gelişen beklentileri, ihtiyaçları ve vizyonları değerlendirmek amacıyla düzenlenen "Geleceğin Radyoloji Platformu" etkinliğinde radyoloji dünyasından birçok paydaş bir araya geldi.

Uzmanlar görüntüleme teknolojilerinin geleceğini tartıştı
İlk kez gerçekleştirilen toplantıda sunumlar, uzman katılımları ve soru-cevaplarla radyoloji alanının bugünü ve geleceği tüm yönleriyle ele alındı.

Radyoloji alanının en inovatif şirketleri Siemens Healthineers ve Bayer, 22 Kasım 2019 tarihinde Swissotel The Bosphorus Oteli'nde "Geleceğin Radyolojisi Platformu" etkinliğini düzenledi. Radyoloji alanındaki beklentileri, ihtiyaçları ve vizyonları doğrudan uzmanlardan dinlemek ve radyoloji dünyasının paydaşlarına ortak bir tartışma platformu sunmak amacıyla ilk kez gerçekleştirilen toplantıya aralarında rektör, dekan, üniversite ve özel hastane bölüm başkanları ile görüntüleme merkezi sahiplerinin de yer aldığı yaklaşık 70 radyolog katıldı. Radyolojide mevcut durum ve gelecek senaryolarına ilişkin sunumlara uzmanlar da yorumları, soruları ve cevaplarıyla katkıda bulundu.

SİEMENS HEALTHİNEERS'IN YILLIK AR-GE BÜTÇESİ 1 MİLYAR 328 MİLYON EURO

Siemens Healthineers Türkiye CEO'su Enis Sonemel, konuşmasında radyoloji alanında artık bugünün değil geleceğin konuşulması gerektiğini ifade ederek "Şirketler olarak yapmamız gereken sürekli yenilenmek. Yenilenmek için de birbirimizi dinlemeliyiz çünkü ancak bir şeyler paylaştıkça yenilenebiliriz. Bu platform da bunun için etkili bir araç olacak" dedi.

Görüntüleme alanındaki teknolojik yenilikler ve gelişmeler nedeniyle giderek daha fazla sorulan "Yapay zekâ radyologların yerini mi alacak?" sorusunu hatırlatan Enis Sonemel, sözlerine şöyle devam etti: "Hayır, bu teknolojiler radyologların yerini almayacak. Aksine gelişen teknolojilerle birlikte daha fazla ve daha iyi radyologlara ihtiyaç duyulacak. Biz sizlere istenmeyen varyasyonu, sapması olmayan, tam olarak görmek istediğiniz kalitede görüntüyü ve veriyi oluşturan daha iyi sistemler ve yazılımlar sunacağız. Amacımız bir radyoloğun gerçek değerini ortaya koyacak araçlar üretmek. Bunu yaparak, her geçen gün daha çok veriyi analiz etmek durumunda kalan radyologların işini kolaylaştırıp değerli zamanlarını klinik katma değeri yüksek karar anlarına yoğunlaştırmalarını sağlayacağımızı düşünüyoruz. Siemens ve Bayer olarak şuna yürekten inanıyoruz: Radyolojinin geleceği radyologların elinde. Burada bizim işimiz ise size yardımcı olmak." Konuşmasında Siemens Healthineers ile ilgili önemli rakamsal bilgiler de paylaşan Siemens Healthineers Türkiye CEO'su Enis Sonemel, sözlerine şöyle devam etti: "Bu geleceği kurabilmek için Siemens Healthineers, yılda 1 milyar 328 milyon Euro ile cirosunun çok ciddi bir oranını Ar-Ge'ye ayırıyor. Hep daha iyisini sunmak hedefiyle inovasyon çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz."

UZMANLAR GÖRÜNTÜLEME TEKNOLOJİLERİNİN GELECEĞİNİ TARTIŞTI

Geleceğin Radyolojisi Platformu'nun ilk sunumu Prof. Dr. Mehmet Ertürk tarafından gerçekleştirildi. Sözlerine, "Radyoloji gibi hızla gelişen bir alanda ülkenin fikir önderlerini bir araya getirmeyi, onları doğrudan dinlemeyi amaçladık. Bu sayede sinerjisi yüksek bir etkileşim gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz" diyerek başlayan Prof. Dr. Mehmet Ertürk, "Yeni Nesil Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) Hızlandırma Teknolojileri" başlıklı bir sunum yaptı. MRG alanındaki en büyük beklentilerden birinin hızlı görüntüleme olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ertürk, Siemens Healthineers teknolojilerinin sağladığı hızlı görüntüleme teknolojilerini paylaşırken çok yakın bir gelecekte özellikle derin öğrenme teknolojisi ile desteklenen MRG hızlandırma yöntemlerinin artık daha fazla devreye gireceğine dikkat çekti. Ertürk'ün sunumunun ardından katılımcılar, MRG hızlı görüntüleme teknolojilerini değerlendirerek bu konudaki beklentilerini paylaştı.

RADYOLOJİDE YAPAY ZEKANIN ROLÜ

Prof. Dr. Mustafa Özmen ve Prof. Dr. Utku Şenol radyolojide yapay zekâ konulu sunumla son zamanların en tartışmalı konularından birini ele aldı. Prof. Dr. Özmen, 2020 itibarıyla radyoloji alanında Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi, Bilgisayarlı ve Yapay Görme, 5G, Dijital İkiz, Artırılmış Gerçeklik, 3D Baskı, Genomik, Robotikler ve Giyilebilir Teknolojiler ile öne çıkacak 9 teknolojiye ve bu teknolojilere ilişkin beklentilere değindi. Konuşmasında radyolojide bilişimin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özmen özellikle gençlerin bu alanda daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

RADYOLOJİDE DÜŞÜK DOZ VE DOZ YÖNETİMİ

Toplantının ikinci bölümünde ise Siemens Healthineers Bilgisayarlı Tomografi İş Birimi Yöneticisi Arda Savda "Düşük Doz ve Dual Enerji" sunumuyla düşük doz uygulamalarından örnekler verirken sağlık merkezlerindeki doz yönetimi yaklaşımları ile ilgili oldukça etkileşimli bir tartışma gerçekleştirildi. Özellikle acil servislerde, bilhassa pediatrik hastalara yönelik düşük doz-yüksek kalite beklentisi ve verilen radyolojik dozların takibi konularına dikkat çekilerek yeni geliştirilen teknolojilerin bu alanda sağladığı iyileştirmeler değerlendirildi.Daha sonra Prof. Dr. Mecit Kantarcı "Spesifik Biyomarker ile HCC ve Karaciğer Görüntülemede Güncel Yaklaşım" başlıklı bir sunum yaptı.

"Geleceğin Radyolojisi Platformu"nun kapanış bölümünde ise Prof. Dr. Cem Çallı "Ben neden bu kadar 'relaksım'?" sunumuyla kontrast maddeleri ve relaksivite konusunu ele aldı.

Sunumlarla beraber gerçekleşen yorum ve soru-cevap bölümlerinde farklı kurum ve uzmanlık alanlarından radyologlar, radyoloji alanındaki en önemli konuları birçok farklı açıdan değerlendirme imkânı buldu. Uzmanlar aynı zamanda gelecekte biyomarkerlardan nasıl özellikler beklediklerini de doğrudan Bayerli yetkililerle paylaştı.

Platformun "Tanı, Takip ve Taramada Meme MR" başlıklı son sunumunda Prof. Dr. Nermin Tunçbilek toplumun yakından takip ettiği meme sağlığı konusunda görüntüleme ve kontrast madde alanındaki en son gelişmeleri ve yaklaşımları paylaştı. Prof. Dr. Tunçbilek ve uzmanlar, yapay zekâ, derin öğrenme gibi yeni teknolojilerin meme tanısına şu an getirdiği ve gelecekte getirmeye devam edeceği olumlu gelişmeler üzerinden interaktif bir değerlendirme yaptı.

28.11.2019 - 41862

İlgili Diğer Yazılar
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Bebekleri ağlatan 11 neden
Bebekleri ağlatan 11 neden
Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]