Yanlış İlk Yardım Ölüme Yol Açar!

Bayındır Hastaneleri Acil Servis Bölüm Başkanı Dr. Nazmiye Koyuncu, kazalarda ilk yardımın eğitimli kişilerce yapılması gerektiğini, yanlış ilk yardımın ölüme yol açtığını söyledi.

Yanlış İlk Yardım Ölüme Yol Açar!

Kazalarda ilk yardım sürecini değerlendiren Bayındır Hastaneleri Acil Servis Bölüm Başkanı Dr. Nazmiye Koyuncu, ilkyardıma ilişkin eğitim almadan hastaya ilk yardım yaparak ölümüne sebebiyet vermenin bir suç olduğunu ifade etti.


Koyuncu, ” Bu yüzden hastalara, özelliklede trafik kazası, yüksekten düşme gibi çoklu organ yaralanmalarının olduğu durumlarda ilk yardım eğitimi almamış kişilerin müdahale etmesi sakıncalıdır” uyarısında bulundu. 

Haberin devamı 


Yaralıya müdahaleye başlamadan önce olayın ne olduğu, ne zaman olduğu, nasıl olduğunın hızla değerlendirildiğini anlatan Koyuncu, olay yerinin kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı. Koyuncu, “Kaza mahallinin denetim altına alınması son derece önemlidir. Çünkü kopmuş bir elektrik teli, kaçak yapan bir gaz borusu, benzin kaçağı, ikinci kazalara neden olabilir” şeklinde konuştu.


Kazalara bağlı ölümlerin yüzde 50’sinin kazadan sonraki ilk 30 dakikada oluştuğuna dikkat çeken Koyuncu, “Bu süre içinde tam teşekküllü bir acil yardım ekibinin kaza yerine ulaşamayabileceği hesaba katılırsa hayat kurtarıcı bazı girişimlerin herkes tarafından bilinmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır” dedi.


Alkol alımı ile trafik kazaları ve diğer kazaların oluşması arasında direkt bir ilişki olduğunu hatırlatan Koyuncu, Acil servislere başvuran hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda ölümcül trafik kazaları ve yaya ölümlerinin yüzde 35’inin alkolden kaynaklandığını kaydetti.

24.10.2010 - 2703İlgili Diğer Yazılar
Muş
Muş'ta AFAD gönüllülerine ilk yardım eğitimi verildi
Memur-Sen
Memur-Sen'den Filistin için ambulans desteği
Stres ve heyecan dudak uçuğuna sebep oluyor !
Kalp krizi anında bunlara dikkat
Kalp krizi anında bunlara dikkat
Yanlış ilk yardım hastaya zarar veriyor
Yanlış ilk yardım hastaya zarar veriyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]