Yasemin - Ardıç Katranı

Yasemin ve Ardıç Katranının yararları? Nerelerde ve nasıl kullanıldıkları?

Yasemin - Ardıç Katranı

Yasemin

Diğer isimleri: (Jasminum officinale Jasmin / Jasmin / Jasmine / Yasemen / Jasminum)

Yasemin Doğada

Zeytingiller familyasındandır. Çin kökenlidir. Sıcak ve ılıman bölgelerde yetişir. Çok kokulu sarı ve beyaz çiçekleri olan bir ağaççıktır. Çiçeklerinin yağından ve kurutulmuşlarından da infüzyon yolu ile faydalanılır. Jasminon, genariol ve benzil asetat içerir. Beyaz renkli ve kuvvetli kokulu çiçekleri olan tırmanıcı bir bitkidir. Vatani Himalayalar' dir. Akdeniz bölgesi ikliminde kolayca yetiştiğinden süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin yaprakları karşılıklı ve 5–9 yaprakçılıdır. Akdeniz ve çevresindeki ülkelerde kültürü yapılır. Ülkemizde Alanya civarında yetiştirilir. Hoş kokusundan dolayı yaygın kullanımı vardır. Çay olarak kullanımı sindirime yardımcı olmasındandır.

Yasemin' in Özellikleri

Antienflamatuar, antiseptik, analjezik, antispazmotik, tonik ve balgam sökücü. Güçlü doğal antidepresandır. Beyinde ensefalin salgısını stimüle eder.

Kullanıldığı Yerler

Losyon Olarak(Yoğunluğu Azaltılmış);

Akne dermatit ve sorunlu ciltlere kullanılır.

Kompres Olarak / Banyo Suyuna Buhar yoluyla;

Öksürük ve boğaz ağrılarına, adet sorunlarına, kas spazmı ve gerginliklerine sakinleştirici ve stres atıcı, Anti-depresan, afrodizyak, yumuşatan, kuru ve hassas ciltler için çok etkili, cinsel soğukluğu kırar ve adet sancılarını dindirir.

Uyarılar

Bazı hastalarda baş ağrısı yapmaktadır, cildimize karşı tahriş edici özelliği bulunmaktadır.

Ardıç Katranı

Diğer isimleri: Wacholder / Geniévre / Juniper/Juniperus communis/Juniperus nana

Ardıç Katranı Doğada

Kisin yapraklarını dökmeyen daimi yeşil ağaçlardan. Yaprakları küçük pulsu veya iğne seklinde olup 1–2 cm uzunluğundadır.

Ardıç Katranı'nın Özellikleri

Ardıç katranı denilen bir madde çıkarılır. kadyağı; ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalığında kullanılır. Ardıç yağı, ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalığında etkilidir sabun yapımında kullanılan ardıç katranı, saç dökülmesini, kepeklenmeyi ortadan kaldırır, mikroorganizmaların bu bölgelere yerleşerek zararlı olmalarını önler, egzamalı, mantarlı ciltlerin düzelmesini, canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Uyuzda etkilidir. Bu bitkinin dallarından elde edilen ardıç katranı denilen yağlı madde kullanılır. Antiseptik, tonik ve afrodizyak etkilidir.
 
Kullanıldığı Yerler

Kompres Olarak/Banyo Suyuna Buhar Yoluyla, Masaj Yoluyla;

Saç dökülmesi, kepeklenme, selüloitte, hemoroitlerde. Böbrek, mesane, kum ve taşı, idrar yolları iltihabı, mesane iltihabı, idrar tutkuluğu, soğuk algınlığı, gut, romatizma, damar sertliği, albümin, şeker hastalığı, kısırlık, ishal, bedensel ve ruhsal çöküntüler, taze dallarının çayı zayıflamak için kullanılır.

Uyarılar

Hamilelikte ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Yoğunlaştırılmış formları cildi tahriş edebilir.

14.4.2008 - 703

 

[Hata Bildir]