Yaza Kadar Nasıl Hızlı Zayıflarım?

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte herkeste bir telaş oluşmaya başladı. ''Yaza az kaldı! Ya kışın aldığım kiloları veremezsem'' paniği ile hızlı kilo verme yollarını araştırmaya koyulduk.

Yaza Kadar Nasıl Hızlı Zayıflarım?
Sağlıklı kilo verme nasıl olur? Haftalık kilo verme hedefi nedir? Az yiyerek, hiçbir şey yemeyerek kilo verilir mi? Hızlı kilo verdikten hemen sonra neden kilo alırız? Gelin birlikte göz atalım.

Ne yazık ki hiçbir yiyecek mucizevi etkilere sahip değil. Hiçbir gıda tek başına yağ yakmıyor, göbek bölgenizi eritmiyor veya basenden inceltmiyor ancak sağlıklı gıdalar vücudumuzun çalışma ritmine ayak uydurarak bedenimize vermek istediğiniz mesajı doğrudan iletiyor. Kilo verme sürecinde gerekli olan en önemli şeyler sağlıklı gıda tercihi yapmak, porsiyon kontrolünü kişiye özgü planlamış olmak, yeterli ve dengeli miktarda su tüketip, hareket etmek. Medikal anlamda sağlık problemi olmayan herkes bu noktalara dikkat ettiğinde kolaylıkla kilo verebilir.


Neden Sağlıklı Kilo Vermeliyiz?

Günlük yaşamda kendini uzun saatlerce aç bırakarak kilo vermeyi hedefleyen kişilerin zamanla vücutlarında yeterli yakıt olmadığı için çalışma ritmi düşer. Daha yavaş çalışan vücut için alınan gıdalar depolanmaya başlar. Bununla birlikte açlık-tokluk sinyalleri veren hormonlarımızın salınımında düzensizlikler meydana gelir. Hormon salımının düzensiz olması ile birlikte kişide aşırı bir iştah artışı olur ve kısa zamanda kaybedilen tüm kilolar geri alınır.


Göbek ve Basen Bölgesinden Kilo Verenler Doğru Yolda!

Sağlıklı kilo veren kişiler de hedefe ulaşıldığı dönemde ve sonrasında tekrardan kilo alma durumu yaşanmaz. İştah daha kontrollü seyreder ve kilo verilen bölgeler yüz ve kollardan ziyade daha çok göbek ve basen bölgesinden olur. Rakamsal olarak tartıdaki farklılıklar oldukça önemlidir ama asıl sağlıklı olan farkın göbek ve basen bölgesinde olmasıdır. Bunu ise en kolay şekilde mezura yardımıyla haftalık kendimizi ölçerek yapabiliriz. Diyet yapan kişiler göbek ve basen bölgesinden incelme yaşadıklarında yağ kalitesinden kilo kaybetmiş olurlar. Gözlemlenen 1 cm'lik fark yaklaşık olarak 1 kg yağ kalitesinden kaybın habercisidir.


Haftalık Hedefleriniz Tutarlı Olsun!

Kilo verme serüveninde ilk haftalar oldukça heyecanlı geçer. Tartıda ki fark herkesin heyecanla beklediği büyük umutları barındırır. İlk haftalarda kilo kayıpları 2 bazen 3 kiloyu bulabilir. Rakamsal olarak 500 gramlık fark oldukça sağlıklı ve başarılı bir sonuç olarak kabul edilir. Yani ilerleyen dönemlerde düşen rakamsal değerler sizi hiçbir zaman üzmesin, aksine her şeyin yolunda olduğunun farkında olun ve sabırla hedefe emin adımlarla ilerleyin.

23.3.2018 - 32290

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı'nda sağlıklı et tüketimi için 7 öneri
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı'na özel beslenme önerileri
Kurban etinde
Kurban etinde 'ölüm katılığı'na dikkat
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]