Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Psikolojik ve fiziksel olarak etkin olan yüksek tansiyon farklı etkenlere bağlı olarak her yaştan insan için ciddi tehdit oluşturmakta. Pandemi sürecinde "Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?" sorularının cevapları arandı.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Günümüzde her üç kişiden birinde görülen ve ihmaller nedeniyle farkında olunmayan yüksek tansiyon, aşırı kilo, alkol tüketimi, aşırı tuz tüketimi, stres kaynaklı olabileceği gibi böbrek rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar ve diyabet nedeniyle de görülmektedir. Özellikle 40 yaş üzerinde gözlemlenen ancak her yaş grubunda seyir gösteren yüksek tansiyon rahatsızlığına sahip olan kişilerin %45'i bu rahatsızlığa sahip olduğunun farkında değil. Yüksek tansiyonun ilerleyen dönemlerde önlem alınmaması halinde kalp krizini tetiklediği göz önünde bulundurulunca tablo oldukça korkutucu bir hal almakta. Yüksek tansiyon rahatsızlığına dair detaylı bilgileri haberimizde sizler için derledik.

YÜKSEK TANSİYON NEDİR?Tıbbi adı "hipertansiyon" olarak da bilinen yüksek tansiyon, kan basıncının ani olarak yükseliş göstermesi haline denmektedir. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde kalp başta olmak üzere birçok organa zarar verebilir, kalp krizi, felç, beyin kanaması gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

YÜKSEK TANSİYONUN NEDENLERİ NELERDİR?Her metabolizma da farklılık gösteren yüksek tansiyonun en büyük nedeni aşırı kilodur.

Ayrıca yüksek tansiyona neden olabilecek faktörler;

Aşırı tuz tüketimi

Aşırı kilo

Genetik

Aşırı stres ve kaygı

Uyuşturucu tüketimi

Alkol ve sigara tüketimi

Yanlış kullanılan ilaçlar

Doğum kontrol haplarının kullanımı

Tiroid problemleri


Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?


YÜKSEK TANSİYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?Yüksek tansiyon genellikle gizli gelişir ve ciddi problemler ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle başlangıç seviyesinde anlaşılması oldukça güçtür. Yüksek tansiyonun en belirgin belirtisi genellikle enseden baş bölgesine doğru ilerleyen ağrıdır. Yüksek tansiyonun farkına genellikle başka rahatsızlıklar nedeniyle yapılan testler sonrasında farkına varılmaktadır.

Yüksek tansiyon belirtlileri;

Baş ağrısı

Ense ağrısı

Mide bulantısı ve kusma

Kalp çarpıntısı

Görme bozukluğu ya da göz kararması

Burun kanaması

Halsizlik ve yorgunluk

Kulaklarda çınlama

Sık idrara çıkma

Nefes darlığı

Baş dönmesi

Bu belirtilerden bazılarını gözlemliyor ve yüksek tansiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman tavsiyesi almanızı öneririz.


Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?


YÜKSEK TANSİYONA NE İYİ GELİR?Yüksek tansiyonu kontrol altına anlık olarak almak zor olduğundan yüksek tansiyon rahatsızlığına uygun yaşamanız oldukça önemlidir. Alkol ve sigara tüketiminden uzak durmanız, tuz tüketimini azaltmanız bu konuda atacağınız en önemli adımlardır. Bunun dışında besin düzeni yüksek tansiyon için oldukça önemlidir. İşlenmiş hazır gıda ve doymuş yağ içeren besinlerin tüketimi yerine kalp dostu sebzeler ve tahılların tüketimi yüksek tansiyona karşı yararlı olacaktır. Yüksek tansiyonu olumsuz etkileyen bir diğer neden de stres ve kaygıdır. Stres ve kaygı yaratan etkenlerin ortadan kaldırılması yüksek tansiyona karşı faydaları olacaktır. Bunlar dışında yüksek tansiyon problemi yaşadığınızda ya da belirtilerini gözlemlediğinizde evde doğal tüketeceğiniz besinler ve basit yöntemlerle tansiyonunuzu normale çevirebilirsiniz.

Soğuk Su

Yüksek tansiyona karşı en etkili yöntem soğuk su ile başınızı yıkamanız olacaktır. Sinirlerin uyarılmasını sağlayacak olan soğuk su, hızlı bir şekilde tansiyonunuzun normale dönmesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak

Tansiyona en iyi gelen ve en bilinen yöntem sarımsak tüketimidir. İki diş sarımsak ezilerek sıcak suya eklenir 3-4 dakika bekledikten sonra tüketilmesi halinde yüksek tansiyona karşı etkili olabilir.

Limon Suyu

Limon suyu da sarımsak gibi bilinen bir diğer yöntemdir. Yüksek tansiyona karşı oldukça etkili olan limon suyu tüketilmesi halinde tansiyon düşmesine yardımcı olacaktır.

Tuzsuz Ayran

Kan basıncını dengeleyecek tuzsuz ayran ya da yoğurt tüketimi yüksek tansiyon problemi yaşayanlar için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Nar

Polifenol ve C vitamini bakımından zengin olan nar, yüksek tansiyona karşı oldukça faydalıdır. Nar veya nar suyu tüketilmesi halinde kan basıncını düzene sokacaktır.

Kekik

Taze tüketilmesi halinde birçok faydası olduğu bilinen kekik, yüksek tansiyon rahatsızlığına karşı da oldukça etkilidir. Gün içerisinde tüketilen ya da suda kaynatılan bir miktar kekik yüksek tansiyon rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir.

Muz

Lif bakımından zengin olan ve kalp dostu besinlerden olan muz, içerdiği potasyum sayesinde kan akışını hızlandırıp, tansiyonun düşmesine yardımcı olacaktır.

Pancar

Pancar büyük oranda nitrat içermektedir. Bu nedenle kan akışını hızlandırıp tansiyonun düşmesine fayda sağlayacaktır.

Ancak kesin çözümün uzmanlar tarafından izlenecek yol olduğunu unutmamalı ve yüksek tansiyon problemi yaşıyorsanız durumun daha ciddi bir hal almaması için sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

11.5.2021 - 53425İlgili Diğer Yazılar
Tansiyon Hastalarına İyi Haber
Tansiyon Hastalarına İyi Haber
"Türkiye
"Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz" Kampanyası
Dikkat Tansiyonunuz Düşebilir!
Dikkat Tansiyonunuz Düşebilir!
Yüksek Tansiyonda Bu Hataları Yapmayın!
Yüksek Tansiyonda Bu Hataları Yapmayın!
Yüksek Tansiyon İlacı Kullananlar Dikkat!
Yüksek Tansiyon İlacı Kullananlar Dikkat!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]