Toksik Şok Sendromu

Sağlıklı, adet gören ve çoğu kez tampon kullanan kadınları,nadiren erkekleri de etkileyebilen birden çok organ sistemini tutan akut bir hastalıktır. Hastaların %90’ı 30 yaşın altındaki kadınlardır. En çok adet sırasında süperabsorban vaginal tampon kullanan ve bunu da tüm menses boyunca değiştirmeyen kadınlarda ortaya çıkmaktadır. %30 oranında aynı hastada tekrarlayabilen bu durum mortalitesi %2.5-13 arasında değişmektedir. En sık izole edilen etkenler Staphylococcus aureus faj grup 1,tip 29 ve 52’dir. Hastalığın ortaya çıkışından bu mikroorganizmaların salgıladığı pirojenik ekzotoksin Cve enterotoksin sorumlu tutulmaktadır. TSŞ ortaya çıkışında üç hazırlayıcı unsurun bulunması gerekmektedir.

1.Hasta S.aureus ile kolonize ve infekte olmalıdır (normalde vaginada S.aureus%10 oranında kolonizedri).
2.Bu mikroorganizmalar spesifik toksin üretebilmelidir.
3.Bu toksinler bir giriş deliğinden sistemik dolaşıma karışabilmelidir (normal sağlıklı kadında,adet sırasında kullanılan tamponlar vaginayı travmatize ederek bu giriş deliğini oluşturmaktadır).

Klinik olarak en önemli bulgu 39 derece üzerinde olan bir ateştir. Buna ek olarak hücresel düzeyde kapiller permaabilite bozulduğundan periferik vasküler direnç düşmekte ve tedaviye oldukça zor yanıt veren hipotansiyon gelişmektedir. Yüzde tipik döküntü (5-10 gün sonra özellikle avuç içi) ve diare baş ve boğaz ağrısı,yaygın miyalji,baş dönmesi ve senkop görülebilir. Bilateral konjunktivit ve farenjit tabloya eklenebilir. Çoğu kez oligüri,anüri,pulmoner ödem ve efüzyon gelişir. Erişkinin sıkıntılı solunum sendromu (ARDS)(Adult Respiratory Distress Syndrom) geliştiğinde prognoz oldukça kötüdür.

Ölüm tedaviye cevapsız hipotansiyon,solunum yetmezliği veya yaygın intravasküler koagulopati (DIC) ile olur. Tedaviye klasik şok tedavisi ile başlanmalıdır. Bunun yanında; tampon öyküsü varsa bu hemen uzaklaştırılmalı ya da bir abse düşünülüyorsa hemen boşaltılamlıdır. Nüks oluşumu ve bakteriyemiyi kontrol altına almak için B-laktamaz’a dirençli nafisisilin, oksasilin, vankomisin gibi antibiyotikler peroral olarak başlanmalı ve en az 10 gün süreyle kullanılmalıdır. Birkez bu sendroma maruz kalmış kadınlarda,tampon kullanımı yasaklanmalı ya da absorbsiyon gücü az olan tamponların sık aralıklarla değiştirilmesi öğütlenmelidir. Önemli olan; oldukça ağır seyredebilen bu sendromun gelişmesini önlemektir.

 

Toksik Şok Sendromu ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Toksik Şok Sendromu İle İlgili Konular
Akut Glomerulonefrit Hidrosel Kan İşemek
Albüminüri Hiperandrojenizm Klamidyoz
Ani Sertleşme Husye Torbası Şişliği Kriptorşidizm
Bel Gevşekliği İdrar Kaçırma Kronik Böbrek İltihabı
Bel Soğukluğu İdrar Torbası İltihabı Kronik Böbrek Yetmezliği
Donavonoz İdrar Tutamama Lavator Ani
Genel Sağlık İdrar Tutukluğu Norojen Mesane
Genital Anomaliler İdrar Yapamama Piyelonefrit
Hermafrodit İdrar Zorluğu Tekrarlayan Üriner Enfeksiyon
Hermafroditizm İdrarda Kan Görülmesi Testis İltihabı
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Koronavirüs: İran BBC'nin haberini 'Veriler konusunda WHO'nun yöntemlerini uyguluyoruz' diyerek...
Ambulans verilmediği iddia edilen kadın, hayatını kaybetti
Uzman isimden korkutan uyarı: Bayramın bilançosu 15 gün sonra yansıyacak
Koronavirüs: Trump'ın danışmanına göre ABD salgında 'farklı ve daha tehlikeli' bir evreye girdi
Koronavirüsün yeni belirtileri neler? Koronavirüs belirtileri değişti mi?
Kilosu altın gibi kıymetli
Son dakika haberi... 'Covid-19 geçiren hastada kalp problemleri ortaya çıkabiliyor'
Elif'in karaciğer toplardamarı, kalbine dikildi
2 Ağustos Çarşamba Pazar tablosu Türkiye! Koronavirüsten dolayı kaç kişi öldü Koronavirüs vaka, iyileşen, entübe sayısı ve son durum ne?
Koronavirüs salgınında can kaybı 5 bin 728'e yükseldi
Dünyanın beklediği haber Rusya'dan geldi! Koronavirüs aşısı Ekim'de hazır olacak

 

[Hata Bildir]