Karatay Hocaya Uymayın 'Bal' Yiyin

Karatay hocaya uymayın 'bal' yiyin Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Canan Karatay'ın, " Bal yemeyin" uyarısına, Bingöl'den " Karatay'a uymayın, Bal yiyin" cevabı geldi Yrd. Doç.Dr.

Karatay hocaya uymayın 'bal' yiyin Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Canan Karatay'ın, " Bal yemeyin " uyarısına, Bingöl'den " Karatay'a uymayın, Bal yiyin " cevabı geldi Yrd. Doç.Dr. Bayram Yurt: "Bir bilim insanının bala zehir demesi bizleri ürpertti " - "Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmetcan Üzer: " Canan hocanın arıcılara bir özür borcu vardır "

 Prof.Dr. Canan Karatay'ın "Ömrünüzün kısalmasını istemiyorsanız kesinlikle bal yemeyin " sözüne Bingöl Arıcılar Birliği ve Üniversiteden Yrd.Doç.Dr. Bayram Yurt'tan, "Karatay hocamıza uymayın, ömrünüzün daha uzun olması için şifalı balı tüketebilirsiniz " cevabı geldi. Bingöl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt ve Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmetcan Üzer, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın bal ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Karatay'ın açıklamalarını talihsizlik olarak değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, "Son zamanlarda Prof.Dr. Canan Karatay hocamızın bal ile ilgili çok talihsiz açıklamaları oldu, teessüf ile karşıladık. Hakikatten bir bilim insanının bala zehir demesi bizleri ürpertti. Canan hocam herhalde bal ile alkolü karıştırdı biz gıdacılar alkole sıvı zehir diyoruz " dedi. Karatay'a göndermede bulunan Yrd.Doç.Dr. Yurt, "Bir konuda bir uzmanın o konuyla ilgili söylediği söz, başka konulardaki uzmanların söylediğinden çok daha önemlidir. Onun için hastalık konusunda en kötü pratisyen, en iyi mühendisten iyidir. Bu yüzden Canan hocamız tıpçıdır, kendisi gıda konularında ahkam kesiyor ve bizler bunu doğru bulmuyoruz " diye konuştu.

"Kemali afiyetle şifalı tatlı bal yenilebilir " Bal üzerinde çalışma yaptığını ve bunu uluslararası sempozyuma bildiri olarak sunduğunu kaydeden Yurt; " Ben Canan hocanın söylediklerini onun yaşlılığına bağlıyorum. Çünkü bir meselede kim söylemiş, kime söylemiş, ne için söylemiş, ne makamda söylemiş ona bakılması lazım. Bal üzerinde çalışma yapan, uluslararası sempozyumda bildiri sunan birisi olarak çok rahatla kemali afiyetle şifalı tatlı bal yenilebilir. Hatta gelişme çağındaki çocuklarının beyin fonksiyonlarının gelişmesi için bala ihtiyaç vardır. Bal ve pekmez kesinlikle zehir değil, doğal gıdalardır. Mühim olan bunların doğal olduğunu bilmek ve doğal olarak tüketmektir.

Biz gıdacılar olarak her zaman şunu söyleriz, bir gıda ne kadar işlemeye fonksiyonel olarak karışmışsa onda tabi ki risk miktarı artabilir fakat bal ve pekmez konusunda Canan hocamızın böyle bir açıklama yapması bizleri çok üzmüştür. Ayrıca fonksiyonel bir gıdadır. Fonksiyonel gıda demek normal bir gıdanın besin değeri yanında vücut için özellikle immün sistemi için olumlu yanlarının olması demektir. Balda, pekmezde gerek besinsel açıdan, gerekse fonksiyonellik açıdan fonksiyonel özelliği olan gıdalar arasındadır "şeklinde ifade etti. Canan Karatay'ın açıklamalarının kaale alınmaması gerektiğini vurgulayan Yurt, bütün vatandaşların rahatlıkla şifalı tatlı balı yiyebileceğini kaydetti. Balcılar özür bekliyor Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmetcan Üzer ise, açıklamalarından dolayı Karatay'a tepki göstererek, özür beklediklerini söyledi. Birlik Başkanı Üzer, "Karatay, bal ve pekmez zehirlidir demiş. Biz arıcılar birliği olarak şunu söyleyebiliriz ürettiğimiz bal tamamen doğaldır. Hiçbir karışım yapılmadan, yaylalarda arının kendisinin yaptığı baldır. Ayet ve hadislerde sabittir, bal şifadır. Hiçbir yan etkisi ve yoktur. Canan hocanın bu açıklamasını şansızlık olarak değerlendiriyoruz. Hoca kendince güzel bir reklamını yapmış oldu. Bu açıklamalar, Türkiye'deki 56 bin arıcıya hakarettir. Canan hocanın arıcılara bir özür borcu vardır "diyerek düşüncelerini aktardı.

9.3.2017 1 - 26188

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Uzmanlardan Ramazanda Kuru Baklagil Tüketin Uyarısı
Uzmanlardan Ramazanda Kuru Baklagil Tüketin Uyarısı
Bitter Çikolata Strese İyi Geliyor
Bitter Çikolata Strese İyi Geliyor
Çiğ Tavuktaki Beyaz Çizgilere Dikkat!
Çiğ Tavuktaki Beyaz Çizgilere Dikkat!
3 Adımda Besin Etiketi Okuma Yöntemi!
3 Adımda Besin Etiketi Okuma Yöntemi!
Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
2017'nin Trendi; Cilt Kalitesi
Doktorlara Hasta Kan Yönetimi Projesi Anlatıldı
Kavak'ta Diyabet Hastalarına Eğitim
Prematüre Bebeklerde Yaşama Tutunma Şansı Yüzde 80'nin Üzerine Çıktı
Eve Gönderilen Bebeğin Makatının Kapalı Olduğu 3 Gün Sonra Fark Edildi
Uzmanlar Uyarıyor, 'Mavi Balina Buz Dağının Görünen Kısmı'
Ankara Üniversitesi Rektörü İbiş: "(Baykal'ın Sağlık Durumu) Yoğun Bakımda Olduğuna Göre, Önemli...
Elektronik Sigara Tütün Kullanımını Azaltmıyor"
Kavga Ettiği Kuzeni Tarafından Burnu Koparılan Gencin Hayatı Kabusa Döndü
İzmir'de Normal Doğum Sayısı Arttı
51 Yaşındaki Kadın Karaciğer Nakli Bekliyor

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım! Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat! Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat! Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat! Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]