30 yaşından sonra her gün bir kase yiyin

Uzmanlar, menopoz dönemindeki kadınların vücutlarındaki östrojen seviyesinde düşüş olduğunu, bunun da osteoporoz riskini arttırdığını belirtti.

30 yaşından sonra her gün bir kase yiyin
18 Ekim Dünya Menopoz ve 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü

Kemik erimesini önlemek için gerekli uygulamaların mutlaka doktor kontrolunda yapılması gerektiğine dikkat çeken Akkurt, özellikle bitkisel ilaç olarak pazarlanan ürünlerin pek çok yan etkisinin bulunabildiğini, bunlara karşı çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Kemik erimesine karşı alınabilecek önlemlerin başında 30 yaşını geçen kadınlara her gün bir kase yoğurt tüketimini önerdi.

18 Ekim Dünya Menopoz ve 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Sinan Akkurt, kadınların menopoz dönemi sonrasında osteoporoz olma risklerinin çok yüksek olduğunu hatırlatarak, kemik erimesinden korunmak için, sadece kalsiyumun değil, magnezyum ve çinkonun da tüketilmesi gerektiğini belirtti.
Kemik erimesi olarak da bilinen osteoporozun belirtileri arasında boy kısalması, sırt ağrısı ve kalça kemiğinde kırılma olduğunu söyleyen Akkurt, korunmak için D vitaminine gereksinim olduğunu, ancak D vitamininin gereğinden fazla alınmamasını, D vitamini eksiğinin karşılanmasının en doğal yolunun ise güneş olduğunu vurguladı.

Sigara, alkol gibi kemik erimesini artıran zararlı maddelerden uzak durulmasını, gerekirse kemik yıkımını azaltan ilaçları kullanmak gerektiğini de belirten Akkurt, kemik erimesi için pazarlanan bitkisel ilaçlara karşı da halkı uyardı: "Bitkisel ilaçlar, içerisinde hangi maddenin ne kadar dozda olduğu ayarlanamadığı için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu tür yöntemleri denediği için karaciğer yemezliği gibi nedenlerle yoğun bakıma alınan hastalar olmuştur. Hatta bazı bitkisel karışımların kansere bile neden olabildikleri araştırmalarda belirtilmektedir. "

Cacık ve ayran tüketin

Vücuttan mineral atılımını kolaylaştıran tuz ve şeker gibi besinlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizen Akkurt; besin alımında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: "Kemik erimesinden korunmak için, ihtiyacınız olandan daha fazla et, yumurta, balık, ya da tavuk tüketmeyin. Çünkü belirtilen besinler, vücuttan kalsiyum atılımını hızlandırır. Bunun yerine, yoğurt, cacık ve ayran tüketmenizi öneriyorum. Kahvenin içeriğinde yoğun olarak bulunan kafein, kalsiyum atılımını hızlandırdığı gibi, alınan kalsiyumun emilimini de zorlaştırır, bunun için fazla kahve içmeyin. İçtiğiniz suyun mineral seviyesi de sizin kemik erimesine karşı daha dik durmanıza olanak tanıyabilmektedir. İçtiğiniz suyu düzenli olarak değiştirmenizi, günde bir ya da iki sefer de maden suyu içmenizi tavsiye ederim. "

Akkurt, her gün düzenli olarak egzersiz yapılmasını, yürüyüş ve yüzmenin en ideal sporlar olduğunu, vücut kitle indeksinin, yaşa ve boya uygun olması gerektiğini, bu nedenle kilolu olanların zayıflamasında fayda olduğunu da belirtti.

Biorezonans ile osteoporoz tedavisi mümkün mü?

Dr. Akkurt bir doğal tıp metodu olan biorezonans tedavisi ile kemik erimesinin tedavi sürecinin desteklenebildiğini, vücudun azalmış olan hormon düzeylerinin dengelenerek süreci n yavaşlatılabildiğini de kaydetti. Dr. Akkurt, "Osteoporoz tedavisinde menopoz sonrası azalmış olan hormonal denge sağlanma hedeflenir. Kemik erimesinde etkisi olan kalsiyum metabolizması desteklenir. Başta D3 olmak üzere vitamin emilimi arttırılır. Bağışıklık sistemi güçlendirilir. Böylelikle osteoporoz (kemik erimesi) hızı yavaşlatılabilir ya da durdurulabilir. " dedi.

13.10.2014 - 15505

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Sağlığınız için haftada iki kez kırmızı et tüketin
Sağlığınız için haftada iki kez kırmızı et tüketin
Çocuklarına inat 41 kilo veren Cuma dede, sağlığına kavuştu
Çocuklarına inat 41 kilo veren Cuma dede, sağlığına kavuştu
Günde bir avuç vişne ödem atmaya yardımcı oluyor
Günde bir avuç vişne ödem atmaya yardımcı oluyor
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]