Antrenmanda Doğru Ayakkabı Seçimi

Spor yaparken doğru ayakkabıları seçmenin önemi ve ayak sağlığı.

Antrenmanda Doğru Ayakkabı Seçimi

Satın alırken ayakkabınızın ne sıklıkla meşgul olduğunuz idman veya aktivite türüne göre özel tasarlanmış olduğundan emin olun. Örneğin, zamanınızın çoğunu koşmaya harcıyor ve bunun yanında az bir zaman da ağırlık kaldırma veya halter çalışıyorsanız bir koşu ayakkabısı almanız gerektiği aşikardır.


Bu konuda ihtiyaçlarınızı ve seçeneklerinizi saptamak için mağazadaki bir satıcıyla konuşmanız iyi olabilir. Tabii ki, fiyat aralıkları nezdinde satıcılardan da ona göre bir dürüstlük bekleyebilirsiniz, ancak eğer ki satıcının sizi sadece en pahalı modellere yönlendirdiğini sezerseniz o zaman ikinci bir görüş almayı isteyebilirsiniz. Tarz sahibi ayakkabılar hoş görünebilir ama söz konusu spor ayak giyimi olduğunda fonksiyonelliği iyi bir görünüme feda etmemelisiniz. Bu yazıda bazı aktivite türlerine göre ayakkabı seçimi için püf noktaları vereceğiz.


Uzun Mesafe Koşu


Dikkat etmeniz gerekenler: Uzun mesafe koşu ayakkabıları satın alırken, bir ayakkabıda, en üst seviyede tampon özelliği, denge ve yüksek derecede dayanıklılık arayın. Tampon özelliği ve destek orta-taban'dan gelir, bu yüzden özellikle satıcıya bu özelliğe sahip ayakkabılar içinde hangilerinin en iyisi olduğunu sorun. Bazı insanlar ağırlıklarını ayaklarının dış taraflarına verirler bazıları da iç taraflarına. Bunu göz önünde bulundurarak satıcıyla beraber ayaklarınızın durumunu inceleyin. Böylece, nasıl bir ayak kemeri desteğine ihtiyacınız olacağını ve buna uyacak ayakkabı modelini anlayabilirsiniz.


Böyle bir seçimin faydaları: Yüksek kalitede bir koşu ayakkabısı giydiğinizde hissedeceğiniz ilk fayda, uzun mesafe koşuya başladığınızda önemli olan, ayak bileğinizdeki desteğin artışıdır. Eğer ayakkabınız iyi bir tampon özelliğine sahipse, eklemlerinize uygulanan sabit ağırlığın etkilerini azaltacağından, spor sonunda daha az diz ve sırt ağrısı beklenir. Sonuç olarak, kaliteli bir ayakkabı, eskime belirtileri göstermeden önce, yaklaşık 800 kilometre koşuya eşdeğer kullanım imkanı vermektedir.


Kros Koşu


Dikkat etmeniz gerekenler: Bu durumda, topuktaki tampon sistemine özellikle dikkat etmelisiniz. Bu ayakkabıları çeşitli etkinliklerde kullanabileceğinizden, her hareket çeşidi için ayağınıza tam bir desteğe ihtiyacınız olacak. Ayrıca spor salonunda da giyebilmek için sağlam, zemini çizmeyen kauçuk tabanlı bir çift ayakkabı bulmaya çalışın. Sonuç olarak, dayanıklılığı arttırıcı deri bir gövde, tüm antrenman çalışmalarınız boyunca dayanacak güçlü ve sağlam bir ayakkabı yaratacaktır.


Böyle bir seçimin faydaları: İyi bir kros antrenman ayakkabısının temel avantajı, çok çeşitli hareketleri kolayca yapmanıza izin verecek esnek bir kauçuk tabanının olmasıdır. Ayrıca, ani durma-ilerleme hareketleri için özellikle önemli olan iyi bir zemin çekişine de sahip olacaksınız. Son olarak, ayakkabınızdaki iyi bir tampon sistemiyle, defalarca ayakta durduğunuz ve koştuğunuz bir antrenmandan sonra eskisi kadar yorgun hissetmeyeceksiniz.


Halter Kaldırma


Dikkat etmeniz gerekenler: Bir halter kaldırma ayakkabısı alırken düşünmeniz gereken en önemli şey ayak bileği desteğidir. Ek olarak, ayakkabının hafif ve rahat olmasını da isteyebilirsiniz.


Böyle bir seçimin faydaları: İyi bir halter kaldırma ayakkabısı ayağınızda tam destek hissi verecek ve ayak bileğinizin burkulmasına izin vermeyecektir. Bu, kilolarca ağırlık altında çömeldiğinizde çok önemli bir şeydir. Ek olarak, ayakkabılarınızın hafif olması, onlardan gelecek bir ağırlığı hissetmemenizi sağlayacaktır.


Kort Sporları


Dikkat etmeniz gerekenler: Kort sporları için rahat oturan, esnek ve zemini çizmeyen tabanlara ihtiyacınız var. Zaman içinde hafifçe genişleyeceğinden, ayakkabınızın, ilk başta, ayağınıza biraz sıkı biçimde oturması normaldir. Kortta yana doğru ani hareketler yaptığınızda ayakkabılarınızın zemini tutmasını engellemek amacıyla kort ayakkabıları, keskin kenarlıdan ziyade yuvarlak kenarlı olurlar. Eğer ayakkabıları basketbol için kullanıyorsanız, ayak bileğinizi sabitleyecek kayışlardan almalısınız. Bu sayede ayaklarınız güvende olacaktır.


Böyle bir seçimin faydaları: Kort ayakkabıları, ayağınıza rahat oturmalarından kaynaklanan iyi bir destek sağlayacaktır ve sizin, ayaklarınızın üzerinde, daha hafif hissetmenize yardım edecektir. Kort sporlarında sürekli olarak ani yön değiştirmeniz gerekeceğinden bu özellik önemlidir. Ek olarak, destekleyici bir tabanla zeminden daha çok itki ve güç alabilirsiniz.


Gelecek sefer bir çift spor ayakkabısı almaya gittiğinizde bu özellikleri aklınızda tutun. Eğer çok çeşitli spor faaliyetlerinde yer alıyorsanız her birisi için birer çift almanız tavsiye edilir. Eğer buna gücünüz yetmezse sadece en çok yaptığınız faaliyet için bir çift alın. Sadece yaralanmaları azaltmakla kalmayıp çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

 

14.4.2008 - 555İlgili Diğer Yazılar
Dünyada En Sık Görülen Romatizmal Hastalık: Eklem Kireçlenmesi
Dünyada En Sık Görülen Romatizmal Hastalık: Eklem Kireçlenmesi
Youtube etiket seçimi nasıl olmalıdır?
Youtube etiket seçimi nasıl olmalıdır?
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]