Aşırı Kilolu Olmak Kader Değil!

Sağlık açısından ciddi problemler yaratan obezitenin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. M. Kemal Dursun; Obezite öncelikle diyetle tedavi edilmeye çalışılır. diyor!

Aşırı Kilolu Olmak Kader Değil!

Medical Park Tokat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. M. Kemal Dursun; modern hayat tarzının yaygınlaşmasıyla birlikte hızla artış gösteren morbid obezite ya da Türkçedeki anlamıyla hastalık düzeyinle şişmanlıkla ilgili bilgiler verdi:

Son yıllarda sürekli artan obezite, insanların sağlığını tehdit eden, ciddi ekonomik ve sosyal sorunlar oluşturan bir sağlık problemi. Komplikasyonlarıyla yüksek maliyetlere neden olan obezite, yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu çocuk yaşlarda başlıyor ve toplumların geleceğini de tehdit ediyor.

Obezite; vücut kitle endeksi (kg/m2) ile tanımlanır; vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin 160 cm boyunda 130 kg ağırlığında bir insanın endeksi 50 kg/m2dir. Buna göre, 15-25 arası normal, 25 üzeri şişman, 30 üzeri obez olarak kabul değerlendirilir.

Morbid obezite, bir dizi komplikasyonlar oluşturan aşırı şişmanlıktır; hatta şişmanlık hastalığı demek daha doğru olur. Bu komplikasyonlar; kalp damar, akciğer, metabolik, mide barsak, kas iskelet, genitoüriner sistemler ve ciltle ilgili ciddi sorunlardır. Örneğin hipertansiyon, ani kalp durması, uyku apnesi sendromu, diyabet, karaciğer yağlanması, safra taşları, reflü hastalığı ve dejeneratif eklem hastalıkları bu komplikasyonların sadece bir kısmıdır.

Hastalıkların en iyi tedavisi korunmadır. Obeziteden korunmak için alınan ve harcanan kalori dengesine dikkat etmek gerekir. Buna rağmen oluşmuş obezitelerde hormonal ve metabolik bozukluklar sorumlu olabilir.

Obezite öncelikle diyetle tedavi edilmeye çalışılır. Diyete rağmen başarılı olunamazsa, vücut kitle endeksi 40 kg/m2 üzerindeyse operasyon gündeme gelir. Obez bir insanın en basit bir ameliyatı dahi elbette risklidir. Operasyon şekli ve sonuçları hakkında hasta ve yakınlarına yeterli bilgi verilmesi gerekir. Önemli olan ameliyatın riskiyle obezitenin neden olacağı sorunların kıyaslanmasıdır.

Vücut endeksi 30-40 arası olanlar ayarlanabilir silikon gastrik band (halk arasında mide kelepçesi olarak biliniyor) için adaydır. Vücut endeksi 40 ve üzerinde ise obezite ameliyatları uygulanır. Bu ameliyatlar Roux Y  gastrik pypass (mide bypass’ı), biliopankreatik diversiyon ve duodenal switch olarak uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin her biri laparoskopik ve açık ameliyat şeklinde uygulanmaktadır.

Açık ameliyatla uygulanan Roux Y pypass; midenin alt kısmının devre dışı bırakılmasını ve 50 cm ortak kanalla mideyle barsağın birleştirilmesini içerir. Roux Y pypass ameliyatı sonrası hastalar ayda 4-5 kg zayıflayabiliyor. Bu yöntemde hedef 1.5 yıl sonra mevcut kilonun yüzde 40-50’sinin verilmesidir.

Ayrıca diyabet hastalığı olan insülin veya oral antidiabetik kullanan hastalarda ameliyattan bir süre sonra ilaca gerek kalmadan yüzde 80-90 oranında şeker regüle olmaktadır. Yani hastalar hem kilolarından hem de şeker hastalığından kurtulabilmektedirler.

Ameliyattan sonra tromboembolik komplikasyonlar ve enfeksiyon olabilir. Bunlar için önceden gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu insanların mecburen uzak kaldıkları aktif sosyal hayata yeniden dönmeleri ve onların mutlulukları çekilen bütün eziyetleri unutturmaktadır.

15.2.2011 - 5215İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Yağ oranınız yüzde 25
Yağ oranınız yüzde 25'i geçiyorsa dikkat
"Obezite körlüğe neden olabilir"
"Obezite körlüğe neden olabilir"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]