Bayram Tatlıları Denetlenmeye Başladı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatı ile İzmir genelinde, Ramazan Bayramı için üretim yapılan tatlı ve şekerleme imalathanelerindeki denetimler artırıldı.

Bayram Tatlıları Denetlenmeye Başladı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatı ile İzmir genelinde, Ramazan Bayramı için üretim yapılan tatlı ve şekerleme imalathanelerindeki denetimler artırıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlığın İstanbul, Ankara ve İzmir'de, bayram öncesi üretilen tatlı ve şekerlemelerin imalathanelerinde ve satış aşamalarında eş zamanlı yoğun denetim yapılması için talimat verdiğini söyledi.


Rutin olarak sürdürdükleri, ramazan ayı içerisinde de artırdıkları denetimleri talimatla birlikte il merkezindeki 150 gıda kontrolörü ile birlikte bugünden itibaren yoğunlaştıracaklarını dile getiren Güldal, denetimlerde, tatlı ve şekerleme üretilen imalathaneler ile dağıtım yerlerine öncelik verileceğini vurguladı. Üretim izni, hijyen ve insan sağlığına aykırılıkların tespit edileceğine değinen Güldal, şunları söyledi;


Kent genelinde tatlı ve şekerleme imal edilen yerlerde bayrama kadar yoğun ve seri bir denetim yapılacak. Denetimlerde, imal edilen ürünlerden de numuneler alınarak incelenecek. Piyasaya kontrolsüz gıda girişini önlemek istiyoruz. Bayrama çok yakın süre kaldı. Bayramda tüketilen şekerleme ve tatlılarla ilgili bakanlığın talimatı çerçevesinde, çok yoğunlaştırılmış bir gıda denetim programı yapmayı planladık. İmalatçılar ve satış yerleri hafta sonu daha seri şekilde denetlenecek. Ramazan Bayramı'nda hiçbir vatandaşımızın problem yaşanmayacağını umuyoruz.


Ahmet Güldal, gıda üretim ve satış piyasasına yönelik ramazan ayı öncesinde 23 Temmuz'dan itibaren gündüz, akşam ve hafta sonu yapılan denetimlerde ise 2 bin 186 iş yerinin kontrolden geçirildiğini belirterek, ekmek fırını, pastane ve ramazan paketi dağıtımı yapılan alanların bulunduğu toplu tüketim yerlerinden numune alındığını söyledi. Bu denetimlerde, hijyen ve insan sağlığı açısından uygunsuz üretim ve satış yaptığı tespit edilen 7 iş yerinin faaliyetten men edildiğini, 366 bin TL de para cezası uygulandığını bildiren Güldal, uygunsuz ve izin belgesiz üretim yapan bazı iş yerleri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.


İzmir'de özellikle satış noktalarında birçok işletmenin sağlığa uygun ve hijyenik şartlarda satış yaptığının belirlendiğini de dile getiren Güldal, denetimlerin titiz ve yoğun şekilde devam ettiğini vurguladı. Bakanlık tarafından bayram öncesi üç ilde uygulanan eş zamanlı denetimlerde gıda kontrolörlerinin, kendilerini iş yerlerinde rahatça tanıtabilmeleri için özel tasarlanan "Alo 174 " hattının yazılı olduğu yelekleri giyeceklerini dile getiren Güldal, tüketicilerin de bu hatta ihbar ve şikayetçelerini iletmelerini istedi.

24.8.2011 - 9833İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Aç kalarak kilo vermeye çalışmak hastalıklara davetiye çıkarıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]