Bebeğinizin mamasına bunları koymayın

Uzmanlar, bir yaşına kadarki bebeklerin mamasına tat vermek için tuz dökmek ve şeker serpmenin bebeği hasta edebileceğini belirtti.

Bebeğinizin mamasına bunları koymayın
Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. İncilay Üstündağ, bir yaşına kadarki bebeklerin mamasına tat vermek için tuz dökmek, şeker serpmek ve emziğine bal sürmek gibi uygulamalar dolayısıyla hastalanabileceğini belirtti.

Üstündağ, bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdalarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bebek sağlığı konusunda uzmanların ve anne babaların özenle üzerinde durduğu en önemli noktanın ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesi olduğunu belirtti. Bu aylardan sonra ek gıdaya geçildiği dönemde bebeklere özellikle verilmemesi gereken besinler konusunda ebeveynlerin bilinçlenmesi gerektiğini kaydeden Üstündağ, bu gıdaları şöyle sıraladı: "İnek sütü: Bağırsaklarda gizli kanama, demir eksikliği ve kansızlık yapabilir. 

Tuz: Böbreklerden tuz atılımı oranı ilk bir yaşta düşüktür. Fazla tuz, böbrek yükünü artırır ve ileriki yaşlarda hipertansiyon riskine neden olabilir.  Şeker: Hiçbir besleyici değeri yoktur.  Yumurta akı: Protein yapısı nedeniyle yüksek oranda alerjik özelliği vardır. Dokuzuncu aydan itibaren azar azar denenebilir Margarin gibi katı yağlar: Emilimi zordur. İçerdiği doymuş yağ asitleri damar sağlığını tehdit eder. 

Bal: Doğal ve çok besleyici bir gıda olmasına rağmen hem alerjik bir besindir hem de clostridium botulinum adlı bir spor içerdiğinden bebeklerde çok tehlikeli olabilecek bir tür gıda zehirlenmesine yol açabilir.  Çay, kahve, çikolata, kakao: Kalsiyum emilimi azalır. Çay da demir emilimini bozarak kansızlığa yol açar. 

Patlıcan ve bakla: Patlıcanın besleyici değeri yoktur ve nikotin içermektedir.  Kabuklu deniz ürünleri: Dokuzuncu aydan sonra balık ızgara-buğulama olarak verilebilir. Ancak kabuklu deniz ürünleri yüksek alerjen özellikleri ile bilinmektedir. Midye ise civa içerebileceği için bebeğe yedirilmemelidir. " Üstündağ, bu yasaklı gıdalar haricinde ıspanağın nitrit içermesi nedeniyle 8. aydan sonra bekletmeden, günlük taze hazırlanıp verilmesi gerektiğini bildirdi. Cevizin iyice ezilerek az az verilebileceğine değinen Üstündağ, domatesin de alerjik ve asitli bir gıda olmakla birlikte pişirilerek verilebileceğini bildirdi. Sebze ve meyvelerin mutlaka mevsiminde tüketilmesini vurgulayan Üstündağ, konserve ve paketlenmiş hiçbir ürünün kullanılmaması uyarısında bulundu.  Bebek bakımı konusunda tecrübeli olmayan anne babaların beslenme konusunda özellikle uzman doktorlara danışması gerektiğinin altını çizen Uz. Dr. İncilay Üstündağ, "Mamasına tat vermek için tuz dökmek, şeker serpmek ve emziğine bal sürmek… Bebek beslenmesinde bilinçsiz yaklaşımlar ve daha pek çok yanlış davranış çocuğunuzu hasta edebilir " ifadesini kullandı.

27.10.2014 - 15630

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı'nda sağlıklı et tüketimi için 7 öneri
Kurban Bayramı
Kurban Bayramı'na özel beslenme önerileri
Mutlu yiyecekler, psikolojinizi belirliyor
Mutlu yiyecekler, psikolojinizi belirliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]