Bu bayram, alışkanlıklarınızı değiştirin!

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bulgur, bayram sofrasının en sağlıklı kahramanı olmaya aday.

Bu bayram, alışkanlıklarınızı değiştirin!
Herkesin bolca yiyip içtiği, misafirliklerde ikramlıkların sunulması konusunda yarışıldığı bayramlar adeta bir lezzet şölenine dönüştü. Ancak uzmanlar çok fazla yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınılması ve tüm ikramlardan tüketilmesinin sağlık açısından risk yarattığı konusunda uyarıyor.

BAYRAM SOFRASINDA SAĞLIKLI TERCİH: BULGUR

Bayramlarda alışkanlıkların değişmesi ve sağlıklı besinlerin misafirlerimize ikram edilmesine ilişkin konuşan Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, “Bayramlar, sevdiklerimizin bir arada olduğu, hasret giderdiğimiz, kültürel izlerimizi taşıyan çok değerli zamanlardır. Birlik ve beraberliğin en üst seviyede hissedildiği bu nadidede anlar, yaptığımız özel hazırlıklarla da pekiştiriliyor. Bayramlarda birçok misafirliklere gidilir ve gözü kapıda olan tüm büyüklerimizin hayır duaları alınır ve hasret giderilir. Tüm uğradığınız kapıda da mutlaka bir sofra kurulur ve sizden mutlaka o sofraya iştirak etmeniz istenir. Biz Duru Bulgur olarak, bayramdan önce tüm uzmanların uyarılarını da dikkate alarak şöyle bir öneride bulunuyoruz. Bu bayram alışkanlıklarımızı değiştirelim ve sofralarımıza daha sağlıklı lezzetler bulunduralım. Bu sağlıklı besinlerin başında da bulgur geliyor. Artık misafire ikram etmekten çekindiğimiz sağlıklı besini sofralarımızın ana menüsüne dâhil edelim. Pirince oranla, glisemik indeksi düşük, vitamin ve mineral olarak oldukça zengin olan bu besin, bayram sofralarının baş tacı olmaya aday. "

"SAĞLIKLI BESLENMEK BİR YAŞAM TARZIDIR "

"Bulgurla; etli bulgur pilavı, dolma ve sarma, çorba ve hatta tatlı gibi birbirinden leziz yemekler hazırlayıp, misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Bayram da zaten dört gün bu bayramda da dikkat etmezsem bir şey olmaz diye düşünmeyin, sağlıklı beslenmek bir yaşam tarzıdır. Sağlıklı yaşamı hayatınıza adapte ettiğinizde bayram veya başka özel anlarda da bu anlayışı devam ettirirsiniz. "

"BULGURU SABAH KAHVALTISI OLARAK TÜKETİYORLAR "

Türk halkının bulguru sofradan dışladığına dikkat çeken İhsan Duru, "Duru Bulgur olarak ürünlerimiz dünyanın dört bir yanında. Birçok ülkeye kendi markamızla ihraç ediyoruz ve ihraç ettiğimiz ülkelerin insanlarından çok olumlu dönüşler geliyor. Bulguru sütle birlikte sabah kahvaltılarında bile tükettiklerini ifade eden tüketicilerimizden e-mailler alıyoruz. Özellikle Amerika ve Avrupa kültürlerinde sabah kahvaltılarında sütle birlikte mısır gevreği tüketimi oldukça yaygındır. Ama maalesef mısırın şeker oranı fazla ve özellikle şeker hastalarının kaçınması gereken besinlerin başında geliyor. İşte bu noktada yabancılar, özelikle sağlıklı beslenmeyi yaşam felsefesi olarak benimsemiş kişiler, bulguru sabah kahvaltısı olarak tüketiyor. Peki, neden Türk Halkı olarak milli ve sağlık açısından da çok değerli besini, sofralarımızdan dışladık? Bugün fine dining restoranlarda bile bulgurlu birçok menü karşımıza çıkarken neden bizler evimize gelen misafirlerimize bulgur ikram etmekten çekinir olduk? "

"DOĞAL OLMAYAN BULGUR, TÜKETİCİYİ YANILTTI "

"Bunlardan birincisi bir dönem uygulanan pirinç tüketiminin yaygınlaştırılması ve tüketiminin artırılması için izlenen tanıtım faaliyetleri ve politikaları, ikincisi de doğal bulgurun nasıl olması gerektiğini bilmeyen ve doğal olmayan bulgurları tükettikten sonra yaşanılan hazımsızlık, şişkinlik gibi problemlerle karşılaşan kişilerde oluşan, bulgura karşı yanlış algıdır. Duru Bulgur olarak katıldığımız ulusal ve uluslararası fuarlarda, yaptığımız etkinliklerde tüketicilere birincisi; bulgurun ne olduğunu, bulgur ve sağlık ilişkisini, ikincisi de doğal bulgurun nasıl olması gerektiğini ve satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini izah ediyoruz.

10 FARKLI DİLDE "TARİHİNDEN TARİFİNE BULGUR " KİTABI

"Yaptığımız tanıtım çalışmaları ve yayınladığımız kitaplarla milli besinimiz bulguru, tüm dünya halkalarına tanıtmayı misyon edindik. Bu amaçla 10 farklı dilde yemek kitabı hazırladık ve katıldığımız fuar ve etkinliklerde bu kitabı hediye ediyoruz. Yine bu sene kendimiz, yani Duru Bulgur yayınlarından çıkan Tarihinden Tarifine Bulgur kitabımızın raflarda yer almasını planlıyor ve değerli tükecilerimizle buluşturmayı arzuluyoruz. "

"Bulgur üreticisi veya sadece paketleyicisi olan tüm firmaların da bu bilinçle hareket etmesi ve milli besinimiz bulgura sahip çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu vesile ile de İslam Âleminin kurban bayramını kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyoruz.” 

3.10.2014 - 15472İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Koronavirüse karşı pul biberli çorba tüketin
Koronavirüse karşı pul biberli çorba tüketin
Bu haberimiz çay tiryakileri için !
Bu haberimiz çay tiryakileri için !
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]