Bu Yiyecekler Kilo Almayı Önlüyor

Havuç, çilek, kiraz, taze yaban mersini, nar, siyah üzüm, domates ve kırmızı biber gibi yiyecekler, yağ yakımına yardımcı olarak kilo almayı engelliyor.

Bu Yiyecekler Kilo Almayı Önlüyor
 Bitkisel kaynaklı yiyeceklerden aldığımız antioksidanlar, kanser başta olmak üzere nörodejeneratif hastalıklara kadar koruyucu, tedavi edici etki gösterebiliyor.

Özellikle antioksidan içeriği yüksek olan havuç, çilek, kiraz, taze yaban mersini, nar, siyah üzüm, domates ve kırmızı biber gibi yiyecekler; yaşlanma karşıtı etki göstererek hücrelerimizin bozulmasına tehdit oluşturan serbest radikallere karşı da koruyucu görevi görüyor. Teksas Üniversitesi Kadın Sağlığı Araştırma Birimi; taze meyvelerden alınan polifenol cinsi antioksidanlardan yüksek dozda tüketildikten sonra yaptıkları deneysel araştırmalar sonucunda çok önemli bir sonucu daha gündeme getirmişlerdir. Antioksidandan zengin bitkisel kaynaklı yiyecek ne kadar çok tüketilirse, hücrelerin antioksidan kapasiteleri de o kadar artmakta ve bunun sonucunda yağ hücrelerinin yağ sentezi mekanizmalarının da baskılanması oluşmaktadır. Yani vücut yeni yağ hücresi sentezlememekte, yağ depoları oluşmamakta ve bölgesel deri altı yağ birikimi de önlenebilmektedir. 


DAHA FAZLA YEŞİL YAPRAKLI TAZE SEBZE TÜKETİN: 

British Medical Journal adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada; günde beş-altı porsiyon kadar taze ve pişmemiş yeşil yapraklı sebze tüketenlerin şişmanlıktan yüzde 60 korunduğunu ve diyabet riskinin de yüzde 14 azaldığını göstermektedir. Özellikle taze rezene, taze dereotu, taze ıspanak kökü ve marul gibi magnezyum ve bol polifenol içeren sebzelerin yağ hücrelerinin büyümesini engellemede çok daha etkin olduğu bildirilmektedir. 

TAZE SEBZELERİ BUHARDA PİŞİRMEK YAĞLANMAYI ÖNLER: 

Illinois Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar; lahana, karnabahar, roka ve brokoli gibi kükürtlü bileşenleri içeren sebzeleri çiğ veya buharda çok kısa süreli pişirme şekli ile tüketmenin, şişmanlıktan korunmada etkili olduğunu gösterdi. Bu sebzelerde hem kansere savaşçı, hem de hücrelerimizde yağın depolanmasını önleyen mekanizmaların çalışmasında rol oynayan miyrosinaz enziminin sadece çiğ ya da buharda pişirme ile aktif kalabildiğini bildirdi. Özellikle kızartma ile kükürtlü sebzelerde doğal halde bulunan bu enzimin tamamen parçalanıp kaybolmasıyla, hastalıklar ile şişmanlıktan koruyucu etkinin de ortadan kalktığını gösterir. 

 LİKOPEN İÇEREN SEBZELERİ ISITARAK YAĞLANMADAN KORUNUN: 
Likopen, kanser ve kalp hastalıklarına yakalanmamak için koyu kırmızı renkte bitkisel yiyeceklerde bol miktarda bulunan antioksidan çeşididir. Likopenden zengin yiyeceklerin karaciğer yenileyici etkisi bulunurken, son araştırmalar yağ yakıcı etkisinden de bahsetmektedir. Fakat likopenin vücutta yararlı olabilmesi için çok kısa süreli ısı ile pişirmek, vücutta yağ depolanmasını önleyerek çok daha etkili antioksidan özelliğinin açığa çıkmasını da sağlamaktadır. Domates, kırmızı biber ve havuç gibi likopen içeriği yüksek sebzelerinizi buharda kısa süreli pişirerek tüketmeniz, zayıf kalmanızda farkında olmayacağınız kadar etkili bir rol üstlenecektir. 

POLİFENOL İÇEREN MEYVELERİ KESİP BEKLETMEDEN TÜKETİN: 

Bitkisel besinlerdeki yararlı besin ögelerinden faydalanmanın en önemli yolu; çok fazla parçalara bölmemek, bekletmemek, oksijen yani hava ile temasta bulundurmamak ve gün ışığında açıkta bırakmamaktır. Taze sebze ve meyveleri yedikten sonra, sindirim ve emilim sırasında C vitamini ve çeşitli antioksidanların metabolizmayı düzenleyici mekanizmaları çalıştırması için yüksek dozda dokulara gitmesi sağlanmalıdır. Eğer yediğiniz yiyeceklerde çok fazla işlem yaratır ve bu besin öğelerinin daha yenmeden azalmasını sağlarsanız, sağlıklı beslendiğinizi zannetseniz de asıl yarar mekanizmalarından vücudunuza fayda sağlayamazsınız. Taze meyve ve sebzelerinizi kesip bekletmeniz hem C vitamini, hem de bazı antioksidanların yüzde 8-15 kadar aktivite kayıplarına neden olmaktadır. Meyveleri ısırarak yani bıçak kullanıp kesmeden direkt yemeli, salataları yemekten çok az bir zaman öncesinde hazırlayıp tüketmelisiniz. 

EGZERSİZ ÖNCESİ VE SONRASINDA BOL TAZE SEBZE YİYİN: 

Zayıflama süresince yapılan egzersiz öncesinde ve sonrasında antioksidandan zengin taze sebze ve meyve yiyenlerin daha fazla yağ yaktıkları gösterilmiş. American Journal Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmada, egzersiz öncesinde taze kırmızı kabuklu elma, egzersiz sonrasında taze pancar yiyenlerin hem yağ depolarının çok azaldığı, hem de kas yoğunluklarının korunduğu bildirilmiştir. Yoğun antrenman yapmak istiyorsanız; protein barlar, sporcu içecekleri ve amino asit tozları yerine maden suyu içip bol taze sebze ve meyve yemelisiniz. 


7.1.2015 1 - 16287İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Sağlığınız için haftada iki kez kırmızı et tüketin
Sağlığınız için haftada iki kez kırmızı et tüketin
Çocuklarına inat 41 kilo veren Cuma dede, sağlığına kavuştu
Çocuklarına inat 41 kilo veren Cuma dede, sağlığına kavuştu
Günde bir avuç vişne ödem atmaya yardımcı oluyor
Günde bir avuç vişne ödem atmaya yardımcı oluyor
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]