ÇOCUĞUM İÇİN DOĞRU OYUNCAK HANGİSİ

Tüm işi oyun olan çocukların oyun oynarken hangi malzemeleri kullanacağı, anne babanın kafasını kurcalayan konulardan biridir. Bundan dolayı çocuklar için uygun oyuncakların seçimi ebeveynler ve çocuklarla ilgilenen profesyonellerin önemli bir sorumluluğudur.

ÇOCUĞUM İÇİN DOĞRU OYUNCAK HANGİSİ
Tüm  işi oyun olan çocukların oyun oynarken hangi malzemeleri kullanacağı, anne babanın kafasını kurcalayan konulardan biridir. Bundan dolayı çocuklar için uygun oyuncakların seçimi ebeveynler ve çocuklarla ilgilenen profesyonellerin  önemli bir sorumluluğudur.

Anne babalar çocuklara oyuncak alırken, yeterince zaman geçirememenin ya da diğer çocuklardan geri kalır mı düşüncelerinin gölgesinde oyuncak ve pahalı oyuncak satın alırlar. Çocuklara pek bir yararı olmayan aksine çocuğu daha pasif bir konumda oyunda tutan bilgisayar oyunları da böyle bir çatışma sonucunda satın alınır. Bu bilgisayar oyununu almazsam acaba çocuğum diğerlerine yetişir mi? Ya da bu sesli mekanik bebeği? Ya da kelimeleri söyleyen mekanik cihazı?

En yararlı oyun malzemeleri düşünce ve duyguyu uyaran, yapması, taşıması, güçlenmesi, denemesi, bakıp büyütmesi, yaratması, farkında olması, hissetmesi, çaba göstermesi, önceden anlayabilmesi için çocuğa ilham veren oyun malzemeleridir.

Oyuncaklar yaşa uygun olmalı; yeni doğan ve bir yaş civarındaki çocuklar için; bebekler, çıngıraklar dolgu oyuncaklar, sıkılabilir ve ses çıkaran oyuncaklar uygundur. Yeni ayağa kalkmış, henüz yürümeye başlamış çocuklar, su, tahta,  toprak ve saman gibi doğal malzemeleri kullanarak dokunma duyularını geliştirme için bir geçiş sağlanabilir. Tahta kaşıklar dokunmak ve sıkmak için meyve sebzeler, yoğurmak için ıslak nişasta, elemek için un, kum havuzları ve kazı aletleri. Yine minik çocuklar bul-taklar, lastik bantlar, balonlar, kurdeleler, tahta bloklar, çadırlar bu yaştaki çocuklar için uygun malzemelerdir.

Bazı çocuklar hayvan bakmayı ve beslemeyi isterler, akvaryum balıkları veya kafesleri içinde bazı hayvanlarla beş yaşın üstündeki çocuklar canlı hayvan bakımı konusunda eğitmek için idealdir. Bazen kendilerinin bakması ve sulaması için seçilecek bir saksı çiçeği ki bir süre sonra sulama işi size kalacak olsa bile çocukların böyle bir oyun, sorumluluk, sabır ve emek vererek sonuç almaya yönelik kavramlarla çocuğu tanıştırmak için iyi fırsatlardır. Bu tür etkinlikler aynı zamanda çocuklara çalışmanın bir şeyler yapmanın değerini çocuklara gösterirler.

Çocukları kendi oyuncaklarını kendilerini yapmasına teşvik ediniz. Günlük eşyalardan oyun malzemeleri yapmaya yönlendiriniz. Evde yapılan oyuncaklar çocuğun yaratıcılığını destekler. Yüz hatları belli belirsiz bir bebeğin yüz hatlarını çocuğun mental yaratıcı güçleri tamamlar. Zihin gözüyle gözler kulaklar, ağız yaratır. Bu şekilde algılama yetenekleri güçlenir ve genişler.

Aslında bütün iyi oyun malzemeleri çocukları doğal olarak eğitir ve onlara bir şeyler katar. Fazlaca yapılandırılmış olanlar iyi oyuncak grubuna girmemektedir.

Yaratıcı gücü çalıştıracak olan tam yapılandırılmamış oyun ve oyuncaklardır. Tüm çizgileri ayrıntıları ile son halini almış en küçük ayrıntısı unutulmamış bir araba çocuğun beğenisini alır ve heyecanlandırır. Fakat çocuğun hayal gücüne fazla bir şey katmaz. Oysa ki tahtadan yapılmış pencereleri kapıları belli belirsiz basit bir araba olunca devreye çocuğun hayal gücü girer. Bu defa onu bir savaş arabası, bir uzay aracı, ya da sade bir otomobil kılacak onun yaratıcı gücüdür.

Tüm bunlara göre söylenebilir ki, ebeveynler oyuncak seçerken sadece onun görünüşüne değil, nasıl bir amaca hizmet edeceği ve çocuğa nasıl bir mesaj vereceğinide dikkatlice değerlendirmelidirler.

Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan

 

 

8.2.2013 1 - 11994

Uzm.Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Pandemi dönemi çocukları ve gençleri nasıl etkiledi?
Pandemi dönemi çocukları ve gençleri nasıl etkiledi?
"Okul stresi çocukları yalana sevk edebilir"
"Okul stresi çocukları yalana sevk edebilir"
Annelerin yüzde 93
Annelerin yüzde 93'ü, çocuklarını duygusal istismara maruz bırakıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]