Karne Zamanı

Karne övünülecek yada utanılacak bir şey değildir.

Karne Zamanı

Karne övünülecek yada utanılacak bir şey değildir. Karne çocuğun kişiliğinin bütününe yönelik bir  değerlendirme aracı olarak da kullanılmamalıdır.Çünkü karne çocuğun kişiliğini ölçmez. Karne, öğrencinin bulunduğu eğitim ortamında ondan beklenen bilgi ve beceri  alanındaki yeterliliklerinin derecesine ilişkin bir değerlendirme olduğu  bilinmelidir.
Karnenin, çocuğunuzun potansiyelinin ve  performansının bir göstergesi olduğunu unutmayın. 
Peki Karnesi İyi Olana Ödül Kötü Olana Ceza mı Verilmeli?
Karnesi iyi olan çocuğa ödül verilmesi çocuğun daha sonraki performans çabalarında ödül beklentisini koşullandıracaktır. Ödül beklentisi çocuğun içsel olarak gelişmesi gereken iç disiplinini bozcu etki yapabilir. Çünkü çocuk, çalışma ve başarıdan haz alma duygularını yaşayarak bu süreçleri içsel bir motivasyonla tamamlamalıdır.  Oysaki ödül gibi dışsal motivasyon araçları bu iç disiplini olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuğa tebrik, teşekkür yada memniyet ifade eden ifadeler kullanılabilir.
Çocuğun karnesi kötü gelirse; hayatta zaman zaman başarısızlıkların da olabileceği, bunun yol açtığı üzüntüye katlanmak gerektiği, bu zayıftan daha ileride iyi notlara dönüşmesi için birlikte bir şeyler yapmanın asıl başarı olduğu anlatılmalıdır. Bunun için aile içi küçük bir toplantı yapılarak bir sonraki yıl yapılacak ve yapılmayacak şeylerle ilgili kararlar alınıp kötü gelen karnenin bir yol haritasına çevrilmesi sağlanabilir. Asla kızılmamalı, çocuk azarlanmamalı, başkalarının yanında küçük düşürülmemeli ve kıyas yapılmamalıdır. Sürekli kötü karne hatırlatılarak tatil sürecinin kötü geçmesine neden olunmamalı. Konu üzerinde yapılan toplantıda konuşulup konu kapatılmalıdır. Çocuğun psikolojik desteğe ihtiyacı varken bir de karnesi kötü diye siz baskı uygular ve eleştirirseniz çocuğun durumunu daha da zorlaştırırsınız. Bu tür durumlar çocuğun davranış sorunları yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuza karne günü pozitif yaklaşın. Eğer ortada bir başarısızlık varsa bunun nedenlerini araştırın ve çocuğunuza destek olun. Ailenin yaklaşımı, ilgisi ve tutumu destek odaklı olmalıdır. 
Tatilin dinlenmek anlamına geldiğini unutmayın. Çocuğun karnesi iyi de olsa kötüde olsa tatil yapmasına ve ailesiyle iyi zaman geçirmesini sağlayın.

14.06.2013 - 12807

Uzm.Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Çocuklarda Tablet Kullanımını Yadsıyamazsınız
Çocuklarda Tablet Kullanımını Yadsıyamazsınız
Anne Mi Yoksa Çocuk Mu Bağımlı?
Anne Mi Yoksa Çocuk Mu Bağımlı?

Çocuklarda Ekran Süresi Azaldıkça Kavrama Yeteneği Artıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]