Çocuklarımızı Yanlış Besliyoruz!

Anne-babanın beslenme konusundaki öncelikli görevinin doğru bir beslenme ile çocuğa örnek olmak ve ona bu bilinci yerleştirmek olduğu belirtildi.

Çocuklarımızı Yanlış Besliyoruz!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Özel İmperial Hastanesi Diyetisyeni Zeynep Koç, çocukluk çağının kişinin gelişimindeki en önemli dönemlerden biri olduğunu söyledi. Bir çok ebeveynin bu dönemde çocukların gelişimleri ile yakından ilişkili olan beslenme alışkanlıklarına gerekli özeni göstermediğine dikkat çeken Koç “Bundan sorumla olan ise başta anne-babadır. Çocuk anlatılmadığı ya da görmediği sürece kendisi için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmez.


Burada, okul çağına kadar sadece ebeveynlere iş düşüyor. O yaşa kadar çocuk aileden gördüğünü bilir ve onu uygular. Fakat anne-baba evde yemek pişirmek yerine daha çok hazır yemeyi tercih ediyorsa, doğru bir davranış olmamasına rağmen çocuk için normal olan budur. Çünkü böyle görmüştür. Anne-babanın beslenme konusundaki öncelikli görevi doğru bir beslenme ile çocuğa örnek olmak ve ona bu bilinci yerleştirmektir” dedi.


Okul çağında ise beslenmenin ebeveynin kontrolünden çıkabildiğini kaydeden Koç “Bazı okullarda öğle saatlerinde yemek çıkıyor, bazılarında çıkmıyor. Ama ne yazık ki her iki durumda da çocuklar, kantinlerdeki hazır yiyeceklere ve bol miktarda şeker içeren meşrubatlara yükleniyor ki bunların kalorisi yüksek ama besin kalitesi düşüktür. Çocuk bunları sık tüketince, karbonhidrat ve yağdan zengin, proteinden fakir bir diyet uygulamış oluyor ki bu da etrafta sayısı gittikçe artan kilolu ya da aşırı kilolu çocukların neden bu hale geldiğini açıklıyor.


Tabi ki tek neden okuldaki ya da okul dışındaki yeme tarzı değildir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocuklar gittikçe daha hareketsiz bir yaşam sürmektedir. Okuldan kalan boş vakitlerinin çoğunu bilgisayar ya da televizyon karşısında geçirmektedirler, üstelik atıştırma halinde ki bu çok sakıncalıdır çünkü televizyon, bilgisayar karşısında doygunluk fark edilmez ve haddinden fazla yenmiş olur. Anne-babalar buna engel olmalıdır. Eve alınan abur cubura sınırlama getirilmelidir. Ayrıca, her çocuğun dahil olduğu sosyal bir aktivite olmalıdır” diye konuştu.


“Çocuklara sık sık, atıştırmalık yemeklerin onlar için neden zararlı olduğu anlatılmalı, gelişimleri için normal yemek yemenin önemi vurgulanmalıdır” diyen Koç “Öğlen yemek çıkan okullarda çocukları yemek yemeye teşvik etmek için okul yönetimlerinin desteği kaçınılmazdır. Kantinlerde hamburger, sosisli, asitli içeceklerin satışının durdurulup yerine sandviç, tost, ayran, süt, meyve gibi çocuklar için daha gerekli besinlerin sunumu için ebeveyn ve okul yönetimi hemfikir olmalıdır.


 Yemek çıkmayan okullarda ise evde hazırlanan bir menü çocuğa verilebilir. Izgara köfte, haşlanmış tavuk veya peynirden biri seçilip ekmek arasına konulur. Buna marul, domates, salatalık, gibi sebzeler ilave edilir. Yanında da ayran ve meyve verilir. Çocuk bu şekilde her besin grubundan alarak sağlıklı beslenmiş olur” şeklinde konuştu.
 

 

 

22.09.2010 - 2286İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Aç kalarak kilo vermeye çalışmak hastalıklara davetiye çıkarıyor
Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]