Diyetisyen İlküplü: Ekmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur

ADANA'da özel bir tıp kerkezinde görevli diyetisyen Aylin İlküplü, toplumda ekmeğe karşı büyük bir ön yargının olduğunu belirterek, "Kilo vermek isteyenler ekmeği tüketmemekte, yemeyi bırakınca zayıflanacağı düşünülmektedir.

Diyetisyen İlküplü: Ekmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur
ADANA'da özel bir tıp kerkezinde görevli diyetisyen Aylin İlküplü, toplumda ekmeğe karşı büyük bir ön yargının olduğunu belirterek, "Kilo vermek isteyenler ekmeği tüketmemekte, yemeyi bırakınca zayıflanacağı düşünülmektedir. Ancak ekmek tüketiminin kilo almaya değil, vermeye etkisi vardır" dedi.

Ekmeğin yararlarını anlatan Diyetisyen Aylin İlküplü, ekmek tüketiminde en önemli olanın porsiyon miktarı olduğunu söyledi. Toplumda ekmeğe karşı ön yargıyla yaklaşıldığını söyleyen İlküplü, şöyle devam etti:

"Ekmek kan şekerini dengeler. Yani ekmeği değil, kan şekeri dengesini bozan beyaz ekmek, şeker, çikolata gibi basit karbonhidratları hayatımızdan çıkarmamız esas mantıklı olandır. Beynimizin besin kaynağı glikozdur ve ekmek tüketildiğinde içindeki karbonhidratlar parçalanarak glikozu oluşturur. Ekmek tüketilmesi gereken porsiyondan çıkılmadıkça en sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Kilo vermek isteyenler ekmeği tüketmemekte, yemeyi bırakınca zayıflanacağı düşünülmektedir. Ancak ekmek tüketiminin kilo almaya değil, vermeye etkisi vardır. 4 yemek kaşığı pilav 1 dilim ekmeğe eşdeğer ancak tercih pilav olduğu zaman hem fazladan yağ tüketimi olmakta hem de pilav ekmek kadar tokluk hissi vermediğinden ilave olarak başka yemeklerden de yeme isteği uyandırmaktadır. Ekmek tüketmemek psikolojik olarak daha  az yemiş hissi yaratsa da aç kalmanıza sebep olmakta ve başka yemeklerden daha fazla tüketip fazladan yağ almanıza yol açmaktadır."

EKMEK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ekmek çeşitlerinin kalori değerlerinin birbirine çok yakın olduğunu kaydeden İlküplü, şöyle devam etti:

"Beyaz ekmek ile tahıllı, çavdar, yulaf ekmeğinin kalorileri birbirine eşittir ve eşit karbonhidrat içerirler. Ekmeğin rengi ne kadar koyu ise o kadar kepekli o kadar sağlıklı olduğu düşünülüyor. Bundan dolayı içine hamura rengini daha koyu gösterebilmek için çeşitli maddeler eklenerek satışa çıkartılabiliyor. Ekmek seçimi yapılırken rengine bakılmaksızın hareket edilmelidir. Ekmek seçimi yapılırken ekmeğin tam buğday unu, tam çavdar unu gibi işlem görmemiş,en doğal halinde olduğa dikkat etmeliyiz. Ekmek tercihimizi yaparken kalori durumlarına, rengine bakmaktan ziyade içeriğine bakmak doğru olanıdır. En sağlıklı ekmek türü daha fazla tahıl içeren ve tam buğday unundan oluşan bolca lif yani posa içeren ekmektir. Şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, bağırsak hareketini arttırdığı için tam tahıllı ürünler daha iyi seçenektir. Doğru yapılan seçime ek olarak da ekmeğin dilimlenmiş halde alınması porsiyon kontrolünü sağlayacağından dilimlenmiş ekmek alımına dikkat edilmelidir."

- Adana

4.3.2018 1 - 31983

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]